Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '12

 
Kategori
Konut Projeleri
Okunma Sayısı
549
 

Prof. Dr. Alp; herkesin bir evi olsun

Prof. Dr. Alp; herkesin bir evi olsun
 

Mimar ve Kent Bilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp (İstanbul 1948)


Mimar ve Kent Bilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik ALP özellikle İstanbul ölçeğinde tasarladığı projeleri ile günden güne kamuoyunda tanınmaya başlıyor. Sayın ALP'in Uluslararası Mimarlık Akademisi (IAA)'nin 2000 yılında verdiği  'Büyük Usta' madalyası ödülünün de sahibi olduğunu öğrenmek beni oldukça gururlandırdı.

Uygarlığımızın kökeni Selçuklu ile Osmanlı esintilerinden uzaya doğru değişik biçimler alan çalışmaları yanında Sayın ALP’in İstanbul için geliştirmiş olduğu Herkesin  Bir Evi  Olsun konulu projesine de hayran kalmamak elde değil. Onun tasarımları çerçevesinde yaptığım karşılaştırmalı araştırmalarıma göre Prof. Dr. Ahmet Vefik ALP çağımızda aramızda yaşayan bir  Mimar Sinan sayılır. İstanbul için düşündüğü kimi tasarımları ile yurt dışında ve ülkemizde gerçekleştirmiş olduğu kimi anıt eserler bakımından ona bu sıfatı vermek mümkün.

Projelerini incelemeye başladığım çağdaşım Prof. Dr. Ahmet Vefik  ALP kentleşme olgusunun kimi açmazları yanında gerçekleştirmeyi tasarladığı bazı projelerini çok açık bir biçimde yazmış. Ülkemizde bu konuları açık yüreklilikle yazabilen kaç kent bilimci ve mimar bulunduğunu bilemiyorum. Umarım sanal ortamda bu konularda hizmet verebilecek bir yayın alanı da kurulur bir gün. Ne yazık ki ülkemizde mimarlar ile inşaat mühendisleri değil de çok değişik meslek alanlarından gelen 'müteahhitler' ünlenebiliyor. Bu alandaki çarpıklıkların özellikle çoğu depremlerden sonra yüzlerce ya da binlerce can kaybına yol açtığını bildiğimiz için ne kadar dertlensek azdır bence.

Geçtiğimiz yıllarda böylesi bir yaklaşımı görmediğimi, duymadığımı açıkça söyleyeyim. Ben ki TOKİ'nin ölü doğduğunu ancak son sekiz yıl içerisinde gerçekten büyük atılımlar yaptığına inanan ve bunu da açıkça yazan  'gezgin' bir toplum bilimci olarak Sayın ALP'in aşağıda okuyacağınız tasarısı karşısında şapka çıkartırım. Sanki hepimizin derdine çare olmak istercesine Sayın ALP Herkesin Bir Evi Olsun, diyerek yola çıkmış. Amacı depreme dayanıklı, ucuz 'kapsül evler' gerçekleştirilmesine ön ayak olarak İstanbul'u yenilemek.

Bu projenin özellikle gecekondu önleme bölgeleri ile yenice kentleşmeye başlayan kimi ilçeler ile beldeler için de çok çarpıcı bir örnek olabileceğini düşünüyorum. Onun engin tecrübeleri ışığında diyebilirim ki İstanbul'un birinci derecede bir deprem bölgesi olması bakımından söz konusu evler aynı zamanda kimi örneklerine göre sağlamlıkta da belirgin özellikler taşıyor olsa gerek. 

Buyurun bu projeyi yanlış anlaşılmaya yol açmamak için alıntı yerindeki biçimi ile birlikte okuyalım:

‘’KAPSÜL EVLER ‘GECEKONDULARI BEDELSİZ YENİLİYORUZ SÜPER HIZLI, UCUZ KALİTE KONUT’’

‘Deprem ve Gecekonduya karşı Süper Ucuz, Süper Hızlı, Süper Nitelikli Konut'

 

Herkesin  Bir  Evi  Olsun

‘Kapsül  Evler’

‘Deprem’e  hazırlanıyoruz’

'İstanbul’u  yeniliyoruz'

 

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp

Mimar - Kent Bilimci

 

1. kapsül | 25 m2 STÜDYO | 10.000.-TL 20 sene ayda 50.-TL

 

2. kapsül | 50 m2 DAİRE    | 20.000.-TL 25 sene ayda 75.-TL

 

3. kapsül | 75 m2 DAİRE    | 30.000.-TL 30 sene ayda 100.-TL

 

İSTANBUL GENELİNDE KONUTLAR AĞIRLIKLI OLARAK KAT MÜLKİYETİ YASASI İLE TANIMLANARAK BAHÇELİ EVLERİN YERİNE ‘KAT KARŞILIĞI İNŞAAT’ OLARAK YAPILAN BETONARME, ÇOK DAİRELİ, ÇOK SAHİPLİ APARTMAN YAPILARI İLE ADEDİ 1.000.000 CİVARINDA TAHMİN EDİLEN BİR KISMI BETONARME BİR VEYA BİRKAÇ KATLI GECEKONDULARDAN OLUŞMAKTADIR.

İLKEL VE DEPREME KORUMASIZ BİR DOKU OLUŞTURAN GECEKONDULARIN TÜMÜYLE TEMIZLENMESİ GEREKMEKTEDİR. TOPLAM APARTMAN DAİRE ADEDİ İSE 2.000.000 CİVARINDADIR. BUNLARIN DA YAKLAŞIK YARISI ÖMRÜNÜ TAMAMLADIĞINDAN VE DEPREMDE GÜVENLİ OLMADIĞINDAN YENİLENMESİ GEREKLİDİR.

ÖZETLE, İSTANBUL UN ESKİ VE/VEYA İLLEGAL KONUT  STOĞUNU YENİLEMEK İÇİN KISA SÜREDE 2.000.000 ÜNİTE KONUT UNİTESİ ÜRETMEMİZ GEREKMEKTEDİR. APARTMANLARIN KENDİ KENDİSİ OTOFINANS YENİLEMESI İÇİN ÖZELLİKLE  NİTELİKLİ BÖLGELER  İÇİN HAZIRLADIĞIM ‘PROJE 3G’ AYRICA TANITILMAKTADIR.

TOKİ TOPLU KONUT İDARESİNİN GELENEKSEL TÜNEL KALIPLA İNŞA ETTİĞİ BİR ÇOK AÇIDAN TARTIŞILAN KONUTLARDAN YAKLAŞIK 3 KAT DAHA HIZLI, 3 KAT DAHA UCUZ, 3 KAT DAHA KALİTELİ BİR KONUT YENİLEMESİ GEREKLİDİR.

 

‘KAPSÜL EVLER’ PROJESİ BU AMAÇLA HAZIRLANMIŞTIR.

 

FABRİKALAR DA ENDÜSTRİYEL ORTAMDA BANT TEKNİĞİYLE ZİNCİRLEME SABİT MOBİLYASIYLA BİR BÜTÜN OLARAK MONOBLOK ÜRETİLEN 25 M2 LİK KAPSÜL ÜNİTELER BİR SALKIM GİBİ ORTA SİRKÜLASYON ŞAFTINA VİNÇ YARDIMIYLA ASILMAKTADIR.

25 M2 LİK BİR KAPSÜL WC-DUŞ VE MUTFAKCIĞI BULUNAN TEK ODALI BİR STÜDYO KONUT ÜNİTESİ OLUŞTURMAKTADIR. 2 KAPSÜL YAN YANA KULLANILDIĞINDA 2 ODA 1 SALON 50 M2 DAİRE OLMAKTADIR. KAPSÜLLER 3 LÜ KULLANILDIĞINDA 3 ODA 1 SALON 75 M2 LİK DAİRE ELDE EDİLEBİLMEKTEDİR.

TEK SİRKÜLASYON ŞAFTLI BLOKLARIN HER KATINDA 1 ADET 25 M2 LİK STÜDYO, 2 ADET 50 M2 LIK DAİRE VE 1 ADET 75 M2 LİK DAİRE BULUNMAKTADIR. BU DAĞILIM BİR LEGO OYUNU GİBİ KATTAN KATA DEĞİŞEBİLMEKTEDİR.

ÇİFT SİRKÜLASYON ŞAFTLI BLOKLARDA HER KATTA 2 ADET 25 M2 LİK STÜDYO, 4 ADET 50 M2 LİK DAİRE VE 2 ADET 75 M2 LİK DAİRE BULUNMAKTADIR.

AYRICA, MÖDÜLLERİN İÇİNDEKI ODA SEPARASYONLARI İSTENİLDİĞİ ŞEKİLDE DÜZENLENEBİLMEKTEDIR.

TEMİZLENECEK ESKI YAPI VE GECEKONDULARA KIYASLA BENZER ARSA ALANINDA DAHA FAZLA ÜNİTE ELDE EDİLEBİLDİĞİNDEN  DARDAKİ İNSANIMIZA VE HAK SAHİPLERİNE BEDELSİZ KAPSÜL EV VERİLMESİ MÜMKÜN OLABİLECEKTİR.

5 YIL İÇİNDE İSTANBUL METROPOLÜNDE 1.000.000 KAPSÜL DAİRE UNİTESİNİN ÜRETİLMESİ HEDEFLENMEKTEYİM.

BİR TÜRKİYE PROJESİDİR...’

(Alıntı yeri: http://www.ahmetvefikalp.com/ )

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginç bir proje, özellikle fiyatıyla. Yalnız, bekar evleri yönünden düşünülebilir kanımca.Bizde gecekondu haneleri genelde kalabalıktır, kısmen köy yaşantısı sürdürülür, kolay benimsiyemezler diye düşünüyorum. Fakat proje güzel ve daha da geliştirilebilir. Selam ve saygılar.

Turbest 
 27.01.2012 0:31
Cevap :
Sayın Turbest benim de beğendiğim bu proje için yapmış olduğunuz özlü açıklamalar ve öneriniz için teşekkürü bir borç bilirim. Sayın Alp'e ileteceğim.  27.01.2012 11:46
 

Merhabalar, Yorumuma çok güzel bir cevap vermişiniz, çok teşekkür ederim. Öyle bir hale getirildik ki, elimizdeki birikimimize göre başımızı sokacak bir yer olsun da, nasıl olursa olsun bir haldeyiz. Dikkat ederseniz, gerek deprem sonrası, gerekse bir başka durumdan dolayı çürük raporu verilen evlerde bile hala canı pahasına ikamet etmek için herşeyi göze alan vatandaşlarımız da izledik bu televizyonlarda. Saygılarımla.

Recep Altun 
 26.01.2012 20:18
Cevap :
Recep Bey bizi kuşatan yasalardan dolayı dertlerimiz ortak. Ne kadar acıdır ki yasalar 'adil' değil. Çünkü her bir yasanın içinde ki Anayasalar da birer yasadır, o dönemin siyasi damgaları vardır. Öncelik her şeye rağmen önce siyasetçi sonra da sermaye sınıfına tanınır yasalarda. Alış verişlerimizde olsun konut yapımında ve konut kiralamalarında olsun 'adil' bir durumun bulunmadığını 1985'ten beri görüyorum. Artık bu konularda yazayım dedim. Bugüne kadar da yazdım bu konularda.Gerçekten sizin de şair duyarlılığınızla gördüğünüz gibi vatandaşa önce vicdanın sonra ise Anayasanın emirlerini uygulamayanlar bizi 'başımızı sokacak bir yer olsun' düşüncesinde sömürdüler ve el'an da bu işlemler devam ediyor. Yazmış olduğunuz gibi: dolayı çürük raporu verilen evlerde bile hala canı pahasına ikamet etmek için' Van'da neler yaşandığını da gördük.İstenilen evler bakımından fiyatlar çok yüksek.Bana göre Prof. Alp'in 'kapsül' olarak adlandırdığı sağlam küçük ve ucuz evler neremize yetmez, değil mi?  26.01.2012 22:27
 

Merhabalar, Ne kadar iyi olur. İnşallah en kısa zamanda herkes bir ev sahibi olur da ederinden fazla fiyat biçilen evlerin de fiyatı düşer. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 26.01.2012 14:28
Cevap :
Konu ile ilginiz bakımından bence Sayın ALP gibi yüzlerce mimar ve kent bilimciye ihtiyaç var bu ülkede Recep Bey. En büyük sorunlardan biri de 'fahiş fiyatlar' ya da 'bir koyup beş yüz kazanmak' gibi var olagelen 'aç gözlülerin varlığı' değil midir? Kaldı ki her bir konutun (apartman ya da tek olsun) depreme dayanıklılığı ve kullanılan malzemelerim standartları da bizi bağlıyor olmalı. Yoksa ucuz ev de var (mış) piyasada! Herkesi en uygun biçimlerde ev sahibi yapmak, herkesi sigorta kapsamına alarak sağlıklı kılmak ve özellikle üniversite öğrencilerinin sorunlarını çözmek şu yakında değiştirilmesi şiddetle arzu olunan 1982 Anayasasının ilgili maddelerinde de yer almaktadır (mündemiçtir). Kiracılık da kalitesiz evler de bu milletin ömrünü törpülüyor bence. En içten sevgi ve saygılarımla...  26.01.2012 17:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 661
Toplam mesaj
: 131
Ort. okunma sayısı
: 1011
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

1974'te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü'nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster