Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1980
 

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı
 

DSP Başkanlık Kurulu "kentteki etkinliklere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu çağırması, partiyle ilişki kurmaması ve CHP'ye geçeceği iddialarını gerekçe göstererek" başkanın istifasını istedi! THY ait bir uçakla Barselona'dan İstanbul'a gelen başkan, Atatürk havalimanında bu konuda şu açıklamayı yapmıştır.

"Güya Eskişehir'de bir etkinlik düzenlemişim ve DSP Genel Başkanı Masum Türker ve milletvekillerini çağırmamışım, yok böyle bir şey. Çünkü ben ne bir tören düzenledim ne de bir açılış yaptım. Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti Eskişehir Şubesi ile Eskişehir ADD birlikte rahmetli Uğur Mumcu'yu anma töreni düzenlemişler. Uğur Mumcu adı verilmiş bir anıt diktik. Ayrıca düzenlenen etkinliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da davet edilmiş. Havaalanından gelen Kılılçdaroğlu ve Eskişehir ADD üyeleriyle birlikte anıtın önünde saygı duruşunda bulunduk. Sonra törenin yapılacağı otele gittik. Mesele budur. Genel Başkan Masum Türker bu partinin başında olmasaydı DSP'den istifa etmezdim. İstifamı istemesinin asıl nedeni partiyi ve yönetimi eleştirmemdir. Çünkü DSP yönetimini beğenmiyorum" dedi.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, yerel seçimlerde üç dönem arka arkaya; 1999 (%44), 2004 (%45), 2009 (%53) oranında aldığı oylarla DSP'den Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 

Belediye Başkanı olarak yaptığı uygulamalar

* Büyük Porsuk Projesi: 'Porsuk Nehri ve Çevresinin Rehabilitasyonu'. Kentin tam ortasından geçen ve 13 Km. uzunluğunda olan nehrin iki sahili ağaçlardan ve çeşitli bitkilerden oluşan zengin bir peyzaj mimariye kavuşturuldu. Nehir yatağı temizlendi, 13 Km. bütün hat boyunca nehir iki yakası yataktan itibaren taş kaplama ile bezendi. Çarşıda, köprübaşında, nehir üzerindeki bütün eski (yaya-taşıt) köprüler ortadan kaldırıldı. Yerlerine sağlam, estetik, 'kordon boyunda renk renk, yeni köprüler' yapıldı. Kentin içinden geçen Kuzey-Güney sulama kanalları iyileştirildi. 

* Avrupa'nın birçok kentinde olduğu gibi "akarsu ile barışık" insanların yaşadığı Türkiye'nin ilk kent içi nehir ulaşım projesini uyguladı. Amsterdam tipi botların, Venedik tipi gondolların üretildiği 'Belediye Tersanesi'ni kurdu. Sandallar ile büyük göletlerde çocukların yelken eğitimleri için optimist tekneler üretildi. 

* Çevre kirliliğini önlemek, kent içi trafiği rahatlatmak ve Eskişehir'i çağdaş toplu taşım ulaşımına kavuşturmak amacıyla hafif raylı sistem (tramvay) projesini uyguladı. Uluslararası Kamusal Taşıma Birliği tarafından "Dünya Raylı Sistem Ödülü"ne layık görüldü. 

* 'Tarihi Odunpazarı Evleri Restorasyonunu' gerçekleştirdi. Yıkılmaya yüz tutmuş olan, kent merkezindeki eski sebze hal binasını 'Haller Gençlik Merkezi' olarak inşa etti. Tarihi Kentler Birliği tarafından "Kültürel Mirası Koruma Ödülü"ne layık görüldü. 

* Tarihi Toprak Mahsulleri Ofisi Silosu'nu 'beş yıldızlı otele' dönüştürerek, Avrupa ülkelerinde hizmet veren bir yabancı oteller zincirine bağladı. 

* 'Belediye Şehir Tiyatroları' ve 'Belediye Senfoni Orkestrası' ile Türkiye'de başka bir örneği olmayan 'Çağdaş Cam Sanatları Müzesi' nin kuruluşlarını gerçekleştirdi. 'Opera ve Tiyatro binaları' inşa etti. Kent merkezi çeşitli 'heykellerle donatıldı'

* Kent bulvar, cadde ve sokakları için çeşitli renklerde kaldırım taşı-bordür vb. üretilen 'Beton malzeme Üretim Fabrikası' ile 'Akıllı Kart sayaç Üretim Fabrikası' nın kuruluşlarını gerçekleştirdi. 

* Kent merkezindeki bütün bulvar, cadde ve sokaklarda yeni farklı malzemelerden kaplama çalışmaları yapıldı. 'Kent mobilyaları' monte edildi. 'Çeşitli camii ve tarihi binalarda ışıklandırma ve çevre düzenlemeleri' yapıldı. 

* Kent parkları için çeşitli fidanların ve çiçeklerin yetiştirildiği 'Büyükşehir Belediye Serası' kuruluşunu geçekleştirdi. Bütün park, bulvar ve caddelerde, nehrin iki yakasında, kendi serasında yetiştirilen fidan ve çiçeklerin dikimi yapıldı. Sadece 'Kentpark'a 17750 fidan dikildi. 

* 400.000 m2 alana yayılan 'Bilim Sanat ve Kültür Park' inşa edildi. Türkiye'de başka bir örneği olmayan park'ta; su sporları ve aktiviteleri için büyük bir gölet. Gölet'in bir köşesinde Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfettiği "Santa Maria" gemisinin birebir ölçekteki kopyası olan "Korsan Gemisi". Çocuklar için 'bilim-deney merkezi' ve 'çocuk masal şatosu', engelli çocuklar için oyun alanları, 1200 kişilik açık hava konser alanı, park içi ulaşım için tren hattı ve mini tren, restoran ve cafe bulunmaktadır. 

* 300.000 m2 alana yayılan 'Kent Park' inşa edildi. Türkiye'de başka bir örneği olmayan park'ta; 350 metre uzunluğunda 'yapay plaj', 70 metre uzunluğunda 'olimpik havuz', açık ve kapalı yüzme havuzları, büyük bir gölet, çocuk oyun alanları, at binme alanları, fayton gezinti alanları, restoran ve cafe bulunmaktadır. 

* İçinde kano ve kürek yarışlarının yapıldığı 'büyük gölet-baraj', 45 Km. uzunluğunda 'Kalabak' içme suyu isale hattı ve dolum-şişeleme fabrikası yapıldı. Saka tanker filosu, belediye otobüs filosu yenilendi. Kendi elektriğini arıtma esnasında üreten dev kanalizasyon arıtma tesisi, 1400 Km. uzunluğunda (Eskişehir-Ardahan mesafesi kadar) büyük kanal; kanalizasyon, yağmur suyu, kullanma suyu hattı, yeni arterler ve yeni yollar yapıldı. 

* Engelli Hizmetleri, Eşya Destek Birimi, Giysi Destek Birimi, Her Ev Bir Atölye Projesi, Kadın Dayanışma Merkezi, Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi, Sağlıklı Yaşam Spor Merkezi, Yaz Okulları hayata geçirildi. Sosyal Hizmet Binaları inşa edildi.

* Hayırseverlerin desteğiyle her gün binlerce kişinin yemek ihtiyacını karşılayan 'Büyükşehir Belediye Aşevi' modernize edilerek sosyal merkez haline getirildi. Yoksullara yiyecek-yakacak ayni ve nakdi yardımlar yapıldı... 

* Kısaca özetlemeye çalıştığım bütün bu belediye hizmetleri hiçbir özelleştirme yapılmadan gerçekleştirildi. Sayın Başkan BÜYÜKERŞEN CHP'ye geçeceğini açıkladıktan sonra, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih GÖKÇEK "baronların yeni 75 yaşındaki adayı" diye her zamanki gibi, yine bulunduğu makama yakışmayacak bir açıklama yaptı. 

1. Yaşından sana ne! 2. Ankara çayı neden çerçöp taşıyarak akıyor? 3. Ankara'da raylı sistem neden 16 yıldır bir metre dahi yapılamıyor? 4.Gökçek dahil bütün kent ve büyükşehir ilçe belediye başkanlarının Büyükerşen'den öğreneceği pek çok şey vardır! 5. Büyükerşen cumhuriyet döneminin gelmiş geçmiş en başarılı Belediye Başkanıdır! Bütün araştırma ve kamuoyu yoklamalarında açık ara birinci sıradadır! 6. "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde". 

Yılmaz Büyükerşen'in yaptığı kariyer, aldığı unvan ve nişanlar

Prof. Dr. (iktisat-maliye), Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (EİTİA) Başkanı (iki dönem), Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü (iki dönem), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı (iki dönem), Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı (üç dönem), Çağdaş Kent Plancısı, Kültür-Sanat Önderi, Tasarımcı, Karikatürist, Heykeltıraş. 

Akademi ve Üniversitede; 43 adet çeşitli fakülte, yüksekokul, enstitü ve araştırma merkezlerinin kurulmasına öncülük etti. 11 vakıfta mütevelli heyeti üyesi ve başkan olarak görev aldı. Türkiye'de 'ilk kez' uygulanan 28 projeye imza attı. 

(İlk İletişim Bilimleri Fakültesi, ilk Sinema Televizyon Yüksekokulu, ilk Engelliler Entegre Yüksekokulu, ilk Beyin Özürlü Çocuklar Eğitim Merkezi, Genetik hastalıklar ve Doğum Öncesi Tanı ve Bioteknik Araştırma Merkezi, Tıbbi ve Aromatik Bitki İlaç Hammaddeleri Araştırma Merkezi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma Merkezi, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Uydu ve Uzay Bilimleri Enstitüsü, ilk Sanayi Odası ile Teknopark Projesi vb.) 

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand imzalı Legion D'Honneur Nişanı (şövalye), Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim imzalı Avusturya Hükümeti Bilim-Sanat ve Kültür'de Birinci Derece Liyakat Nişanı, Fransız Ulusal Havacılık ve Uzay Akademi Ödülü, The British Open Üniversity Fahri Doktora, Dr. Behçet Uz son 20 yılın en başarılı Eğitim Kurumları Yönetici Ödülü. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üniversitemin şehri. Türkiye içinde böyle hızlı kendini geride bırakan ,böylesine sanat,kültür ve anlayış dolu insanları barındıran bir şehir varmıdır* Yoksa eğer bir Yılmaz Büyükerşen'e sahip değiller demek. İlk yılımda raylı sistem yoktu,porsuk fena haldeydi ama bıraktığımızda bunlar harika olmuş üstüne şehir açık müze olmuştu. Sadece bir aylığına terk etseniz bu şehri döndüğünüzde mutlaka yeni ve güzel birşey bulacaksınız. O tek başına bir parti . Onlarda olamayan vizyon ve birikimi nedeniyle . Elinize sağlık.

taçlı 
 16.02.2011 15:37
 

Elinize sağlık, Eskişehir'i ve Başkan Yılmaz Büyükerşen'i öyle güzel anlatmışsınız ki.Anadolu Üniversitesi Kampüsünü kuran ve Eskişehir'i öğrenci şehri yapan muhteşem bir insan.Gönül isterdi ki 40 lı yaşlarda olsun ve daha çok uzun yıllar hizmet etsin.Hatta Türkiye'ye başbakan olsa ne yakışırdı.Böyle dürüst işini bilen vatansever politikacılara en çok ihtiyacımız olan bir dönem yaşıyoruz.Allah sağlık ve uzun ömür versin. Ankara Belediyesi ile ilgili yazdıklarınızda da çok haklısınız.

sariyerli1 
 16.02.2011 9:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 881
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Orhan UZEL Seyitgazi / Eskişehir 1951-Mimar (ADMMA)-CHP ve Mimarlarodası Üyesi-Çankaya / Ankara ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster