Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '20

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
180
 

Prof.Dr. Nermin Erdentuğ

Prof. Dr. Nermin Erdentuğ/Antropolog [1917-26.06.2020]

Gün, ay, yıl uzamda insan ömrünü belirleyen, sınırlayan, doğumla ölüm arasındaki süreci en iyi anlatan zaman sözcükleridir. Her işimizi, her uğraşımızı, her etkinliğimizi bu sürece göre ayarlarız. Ne var ki ölüm olayını zamanlama, ayarlama ve belirleme olanağı insanoğlunun eline ve yetisine bırakılmamış; Tanrı’nın zamanlaması ve buyruğuna göre ayarlanıp düzenlenir olmuştur. Günü geldiğinde de insanoğlu, işine gücüne, mesleğine, ününe, unvanına, varsıl ya da yoksul oluşuna bakılmaksızın bu dünyadan göçüp gider.

Ölümle doğum arasındaki yaşam sürecinizde neler yapıp etmişseniz, geride neler bırakmışsanız ona göre anılır ve sayılırsınız. İşte hepimizin hocası, öğreticisi olan Nermin Erdentuğ; Cumhuriyet ve Atatürk döneminin antropoloji alanında yetiştirdiği, yapıtlarıyla sosyal bilimlere, özelliklede sosyal/kültürel antropolojiye büyük katkı sağlayan bir bilim insanı olarak her zaman anılıp sayılacaktır. Yalnız, böylesine donanımlı bir kimliği, bir kişiliği ölümünün 20.anma yılında bu kısa yazıya sığdırmak olası değildir. Erdentuğ’un antropoloji dünyasındaki yeri ve önemini, öğrencisi olarak bir başka zaman ve mekânda değerlendirmek, bu alanla ilgili gençlere, bilim insanlarına sunmak isteriz. Tabi ki zamanımız elverirse!

Doğumu ile ölüm tarihileri arasındaki zaman dilimine baktığımızda, Osmanlı’nın son dönemini, Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini görüp yaşamıştır. Erdentuğ, Atatürk’ün talimatları doğrultusunda kurulan A:Ü. Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı bölümde asistanlığa atanmış, fizik antropoloji dalında doktorasını tamamlamış Türk antropolojisinin ilklerindendir. Yine antropolojinin ülkemizde gelişimini, yaygınlaşmasını başlatan ve uzmanlık alanları doğrudan antropoloji olan üç önemli kişiden (Ord. Prof.Dr. Şevket Aziz Kansu, Ord. Prof.Dr. Muzaffer Şenyürek) biri de Nermin Erdentuğ’dur. Ayrıca Erdentuğ, etnoloji ve sosyal/kültürel antropolojinin hem ülkemizdeki kurucusu, hem ilk temsilcisi, hem de bu konuda birçok yapıta imza atmış ve alanında yüzlerce öğrenci yetiştirmiş, yeni bilim insanlarının yetiştirmesinde de büyük katkılar sağlamıştır. 

Erdentuğ’un araştırmaları da kendi alanındaki ilklerdendir. Modernleştirme, kalkınma, gelişme vb. sosyo-kültürel değişmelerin gerçekleşmesinde “köy ve köylüyü, köy kültürünü” tanımanın gereğine inanarak, ilk kez Doğu Anadolu’dan, Elazığ’ın köylerinden Hal ve Sün köyleri araştırmalarını, 1955’li yıllarda yaparak, etnolojinin ya da sosyal/kültürel antropolojinin toplum kalkınmasındaki işlev ve önemini bilimsel olarak anlatmak istemiştir. Yine Erdentuğ, eğitim, sağlık olgu ve sorunlarıyla ilgili birçok araştırmayı, o yılların olanakları bağlamında yapmış ve yapıtlar üretmiştir. Onun, yokluk yıllarında araştırıp geleceğin antropolog, etnolog (halkbilimci), sosyolog ve psikologlarına esin kaynağı ve yön verecek olan yapıtlarını, makalelerini, konferanslarını yadsımayıp okuyup inceleyelim, kullandığı kavramları ve yöntemini anlamaya çalışalım! Çünkü onun sosyal/kültürel antropoloji ile ilgili çalışmalarını, araştırmalarını, makalelerini tanımadan, okuyup anlamadan yapacağınız çalışmalar temelsiz ve yetersiz kalır.

83 yıllık ömrüne çok şey sığdıran, sosyal-kültürel antropolojinin ülkemizde tanınması, gelişmesi ve üniversitelerde yaygınlaşması için büyük çaba harcayan ve bizlerin yetişmesinde çok emeği olan hocamız Nermin Erdentuğ’u, vefatının 20. yılında saygı ve minnetle anıyor, ebedi mekânının aydınlık, güllük gülistanlık olmasını diliyorum...

 

 

  

Emine Yücel bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 203
Kayıt tarihi
: 27.03.13
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji (Sosyal Antropoloji) mezunu 1971;..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster