Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1698
 

Prof.Dr.Toktamış Ateş Solcu mu, İslamcı mı; yoksa "İslamcı-Solcu" mu?

Prof.Dr.Toktamış Ateş Solcu mu, İslamcı mı; yoksa "İslamcı-Solcu" mu?
 

Prof. Dr. Toktamış ATEŞ Solcu mu, İslamcı mı; yoksa “İslamcı-Solcu” mu?

Prof. Dr. Toktamış ATEŞ, ‘dogmatik’ düşünce yapısına değil; insanı insan yapan ‘hasletlere’ sahiptir.

Sol çizgide bir dünya görüşüne sahip olduğu bilinen Prof. Dr. Toktamış ATEŞ, 2000’li yıllara çeyrek kala ve başlarında ‘hoşgörü’ kavramıyla Zaman Gazetesi’nde ‘Diyalog’ adlı toplantılarda Nur Cemaati’nin önde gelen yazarlarından Abdullah DİLİPAK ile ‘işbirliği’ ve ‘koordinasyon’ içinde çalışmayı sürdürmüştür.

Çünkü yaşama ve insanlığa dair  ‘pozitif’ ve ‘barışçıl’ bakışını güler yüzüyle yansıtan Prof. Dr. Toktamış ATEŞ; ‘Eğer biz düşüncemizin doğru ve duygularınızın da insana yakışır yüce duygular olduğuna inanıyorsak, o insanları farklı duygu ve düşünceleri olan insanları kazanabiliriz ama horlamadan suçlamadan…’ sözleriyle ‘insanlık hasletini’ ortaya koymuştur.

Prof.Dr. Toktamış ATEŞ  ‘uygar’ ve ‘sağduyulu’ bir insan olarak öncelikle insanı sabırla dinleyen, sonra kendi görüşlerini ortaya koyan ‘bilge’ bir kişiliğe sahip bilim insanı ve gazeteci idi.

Herkes tarafından ‘O’ solcu bilim insanı-gazeteci olarak bilinir idi.

Fakat Prof. ATEŞ’in, ‘izm’ler ile işi olmadığı gibi; bilim insanı olmasına rağmen akademik kariyerinin hiçbir aşamasında ‘dogmaların’ etkisi altında kalmamıştır.

Prof. ATEŞ’in toplumlara bakış açısı ‘Marksist’ ‘işçi sınıfı’nın penceresinden değil; sadece insan olmanın ‘hasletler’inden kaynaklanmıştır.

Prof. ATEŞ, ‘toplumsal barışı’ sağlama uğruna her türlü ‘hoşgörü’ anlayışına kucak açarken ‘ATATÜRK İlke ve İnkılapları’ndan ödün vermemiştir.

Prof.ATEŞ, ATATÜRK’ü anlatırken dinleyeni ‘ötekileştirmemiş,’ ‘hepimiz’ olmaya özendirmiştir.

Bugünlerde ülke gündeminin birinci sırasında yer alan ‘yeni süreci’ destekleyenlerin dikkatini Prof. ATEŞ’in sözlerine çekmek istiyorum:

  • ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran insanlar Türk’tür. Bu ne bir ırktır ne bir kandır, ne bir ırkçı yaklaşımdır. Sadece vatandaşlıktan kaynaklanan aynen Amerikalı olmak gibi, aynen İsviçreli olmak gibi sadece vatandaşlıktan kaynaklanan, sadece resmi dil çerçevesinde toplanan insanları kastetmelidir. Şimdi toplumumuzda kimi kesimler, kimi gruplar için Türkiye’de Türk olmak demek, şu ya da bu ırktan ya da şu gruptan olmak değil, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağından bağlı olmaktır, başka bir şey değildir.’

2000’li yıllara gelindiğinde, ‘İslamcı Kesim’ ile ‘Solcu Kesim’ arasındaki dayanışmanın ortak paydasını ‘emperyalist güçler’ ile ‘emperyalist kültüre’ karşı güç birliği oluşturmak ve   ‘resmi ideolojiye’ karşı ortak tavır geliştirmek olmuştur.

Bu amaçlar doğrultusunda Fethullah GÜLEN Cemaati’nin sözcüsü olan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı 1995 yılında düzenlediği iftar yemeğindeCumhuriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Toktamış ATEŞ Hoşgörü Ödülü ile onurlandırılmıştır.

Ruhun şad olsun, seni saygı ile anıyoruz…

22.01.2013

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınıza MB'de yeni rastladım. Evet bizim geleneğimizde ölenin ardından iyi şeyler söylenir. Ancak ne yalan söyleyeyim, Toktamış Ateş benim için arkasından iyi şeyler söylenecek bir zat-ı muhterem değildir. Çünkü özellikle Abdurrahman Dilipak gibi bir insanın nasıl bir zihniyete sahip olduğunu anlayamayacak bir kişi değildir. Bana göre Toktamış Ateş, ömrünün son on yılını kendi isteği ile şakülünü kaydırmış bir kişi olarak geçirdi. Artık ne diyeyim, Kör ölür badem gözlü olur, kel ölür sırma saçlı olur. Toktamış Ateş için bundan iyi bir söz söylemek içimden gelmiyor. Saygılar, Ahmet Elden.

Ahmet Elden 
 30.03.2013 23:30
Cevap :
Merhaba , yorumunuza saygı duyuyorum. Teşekkürler, selamlar  31.03.2013 21:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 858
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster