Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '14

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
2870
 

Profesyonel ve sosyal yaşamda kişisel imaj neden bu kadar önemli?

Profesyonel ve sosyal yaşamda kişisel imaj neden bu kadar önemli?
 

Beden dili, hitabet şekli, diksiyon, görgü ve nezaket kurallarına uyum, iletişim becerileri, görüntü, davranış şekli ve tavırlar, alışkanlıklar, bilgi birikimi, kişisel gelişimle kazanılan potansiyel, yetenekler, deneyim gibi kriterler kişisel imajı oluşturan unsurlardır.

Kişisel imajın oluşturulması hem sosyal statüdeki başarıda hem de profesyonel yaşamda kariyer geliştirmede önemli bir unsurdur.

Kişisel imaj; hem çevremizdeki insanların zihninde hem de kendi zihnimizde kendimizle ilgili oluşturduğumuz algıdır, kişinin kendisini çevresine sunuş şekli ve çevresi üzerinde bıraktığı izlenimlerdir. İyi görünmek, iyi algılanmak kişiyi de iyi hissettirir, özgüvenini ve performansını arttırır.

İmajın üç şekli vardır;

“Ben kendimi nasıl görüyor ve algılıyorum?”

“Ben kendimi nasıl görmek ve çevreme göstermek istiyorum?”

“Çevrem beni nasıl görüyor ve algılıyor; çevreme yansıyan imajım nedir?”

Hem sosyal hem de profesyonel yaşamda kişisel imaj oluşturulurken ve oluşturulan imajı yönetirken dikkate alınması gereken en önemli etkenler nelerdir?

Kişisel imajın çevreden aldığı geribildirimler olumlu mu? Kişisel imaj gerçekten başarılı mı?

Kişisel imaj tutarlı mı?

Kişide iletişim becerileri gelişmiş mi? Kişi dinleniyor ve çevresindekileri etkin dinliyor mu?

Sözlü ve yazılı iletişim başarılı mı?

Kişinin beden dili ile sözel dili uyumlu mu?

Profesyonel yaşamda giyim tarzı bulunulan sektöre, bulunulan pozisyona, kişiliğe ve fiziki       görünüme uygunluk gösteriyor mu? Sosyal yaşamda da bulunulan ortama, kişiliğe ve fiziki görünüme uyum sağlanan bir giyim tarzına dikkat ediliyor mu? Kişiye yakışan tarzda; uygun  renklerde ve stilde kıyafet, ayakkabı, aksesuar seçimi yapılabiliyor mu?

Nezaket ve protokol kurallarına dikkat ediliyor mu?

Karizma, liderlik, özgüven, özsaygı vb. karakteristik özellikler var mı?

İlk izlenimin önemini herkes bilir; sosyal ve profesyonel yaşamda kapıları açan ya da kapayan önemli bir unsurdur. İlk izlenimdeki kriterlerin % 55’i görüntü, görsellik, beden dili, %38’i sözel iletişim; diksiyon, ses tonu ve konuşma tarzı, %7’si ise ağızdan çıkan sözler yani söylenenlerdir.

Sözlü iletişimde en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında;

Olumsuz ifadelerden kaçınmak, açık, net ve anlaşılır bir dil kullanmak, çok yavaş veya çok hızlı konuşmamak, söylediklerinde samimi olmak, dinleyen kişinin yüzüne bakarak konuşmak, dinlemeyi bilmek ve söz kesmemek, sözcükleri dikkatli seçmek, kelimeleri doğru telaffuz etmek, bağırarak konuşmamak, ses tonunun duyulabilir şekilde ayarlanması, Türkçe’yi doğru kullanmak,  sert bir uslup kullanmaktan kaçınmak, argo kelimelerden uzak durmak, sık tekrarlardan kaçınmak, dedikoduya girmemek, eleştirilerde yapıcı olmak, alay ve kinayeden uzak durmak, hayır derken bunu kırmadan yapmak, alçakgönüllü olmak, kişilere isimleri ile hitap etmek sayılabilir.

Sözlü iletişimde iletişim engelleri arasında;

Yargılamak, sorgulamak, önyargılı yaklaşımlar, güç savaşına girmek, empati kuramamak, öz mesajdan uzaklaşmak, nerede ve ne zaman konuşmak gerektiğini bilememek, karşısındakini aktif dinlememek, karşısındakinin sürekli sözünü kesmek, agresif ve öfkeli yaklaşımlar, saygısız tutumlar sayılabilir.

Sözsüz iletişimdeki unsurlar arasında ise;

Görüntü, fiziksel özellikler, giyim tarzı, beden dili, görgü ve protokol kurallarına uyum sayılabilir.

Görsellik ve beden dili kişisel imajın oluşturulmasında en büyük payı kapsayan kısımdır. Vücut yapısına uygun, görsel bütünlük sağlayan, doğru renklerin kombine edildiği,  temiz ve ütülü, kişinin içerisinde rahat hissedebileceği, bulunulan ortama uyum sağlayabilecek giyim tarzını oluşturabilmek kişisel imaj oluşturulmasında oldukça önemlidir.

Bu nedenle gardropta bulunacak kıyafetleri seçerken özen göstermek gerekir.  Görsel imaj oluşturmak; modayı takip etmeye uğraşarak hem bütçeyi yormak hem de moda diye her vücuda ya da  kişinin konumuna yakışmayanı giymek değildir. Önemli olan kişinin fiziki özelliklerine uygun, modası çok çabuk geçmeyecek, doğru renklerin ve tarzların kombine edildiği şekilde kişisel ve kendine yakışan giyim tarzını oluşturabilmek, doğru aksesuarları da kullanarak kıyafeti tamamlayabilmektir.

“Bakımlı olabilen, yaşam tarzına itina gösteren, kendini geliştirebilen insan sadece çevresine değil kendine de saygı duyan, kendini seven ve kendine değer veren insandır.”

Sözel ve sözel olmayan iletişim kadar kişinin bilgi birikimi, hem genel kültür hem de mesleki anlamdaki donanımı, deneyimleri, kişisel gelişiminde etkili olabilecek alanlarda kendini geliştirebilmesi, bilgi eksikliği olan konularda öğrenmeye açık olması, bu konuları araştırması ve bilgilerine eklemesi, ülkedeki ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olabilmesi de kişisel imajını oluşturmasında etkili olan unsurlardandır.

İlk görüşme, ilk imaj karşı tarafta kişiyle ilgili ilk fotoğrafı oluşturur. Karşı tarafta bırakılan ilk izlenimde önemli unsurlar olan kaliteli iletişim ve kişisel imaj oluşumunda kendi olabilme yeteneğini koruyabilmek, kişisel imajını doğru oluşturabilmek hem kişinin sosyal hayatında hem de profesyonel yaşantısında çizdiği ve yürüdüğü çizgide çevresinde bıraktığı izlenimler açısından oldukça önemlidir.

 

Yeşim BUYURGAN

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 402
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 4211
Kayıt tarihi
: 10.11.10
 
 

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü'nden Kimyager olarak mezun olmuştur. 1996-1997 yılları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster