Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '06

 
Kategori
Yazılım
Okunma Sayısı
479
 

Programlama

Programlama
 

Bu yazı programlama hakkında hiç bilgisi olmayanlar için bir başlangıç olması düşünülerek yazılmıştır.

Program kelimesi sözcük kaynağı olarak belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü anlamına gelmekte ve ayrıca izlence olarak tanımlanmaktadır. Program kelimesi hakkında detaylı bilgi için şu linke bakabilirsiniz.

Programlama da program ortaya çıkarma işidir ve burada program kelime anlamıyla bire bir aynı kalır.

Belirli şartlara ve düzene göre çeşitli işlemler gerçekleştirmekte hayatı kolaylaştırmak için gereklidir. Çeşitli problemlerin aşılmasında programlar olmazsa olmazlardır.

Bilgisayar teknolojisinden faydalanarak yazılan programlarda da şartlar ve düzenler gözönüne alınır ve bilgisayarların hız ve veri saklama yeteneklerinden faydalanılır.

Örnek olarak 25!(25*24*23*22*...1) işleminin sonucu normal bir insan tarafından bie anda söylenemezken yazdığımız basit bir programla bu işlem bilgisayara çok hızlı ve hatasız olarak yaptırılabilir.

Programlamaya başlayacak kişinin ilk önce sorunu, şartları, çözüm yollarını, yöntemleri en iyi şekilde sınıflayabiliyor olması beklenir. Büyük projelerde analiz dediğimiz bu ilk kısım ve daha sonrasındaki kodlama(Programlama diye daha çok bu kısım bilinir.) ve test farklı kişiler veya gruplarca gerçekleştirilir.

Bilgisayar programların(yazılımlar) ortaya çıkarılmasında değişik programlama yöntemleri kullanılır. Yukarıdaki faktöriyel örneği gibi basit problemlerin çözümünde yapısal programlama, gerçek hayat problemlerinde(gerçek hayattaki gibi nesneler kullanmak mantıklı olacağından) nesneye yönelik programlama, çözümü imkansız gibi gözüken; çözüme giden yolda da yeni çözümler üretecek yeni yazılımların oluşturulması ve çalıtırılması gereken durumlarda da yapay zeka programlama kullanılır.

Bahsettiğimiz her yöntem için ayrı programlama dilleri mevcuttur. Bir programlama diliyle her aşamada program yazma diye birşey yoktur.

Örnek olarak yapısal programlama yapılabilecek bir dil C (ki çok önemlidir), nesneye yönelik programlama yapabileceğimiz diller(java, c++), son olarak yapay zeka programları yazılabilecek prolog yüzlerce _ binlerce programlama dillerinden sadece bir kaçıdır.

Bu bölümde daha çok yazı yazarak programlama konusunda eğitici olmak istiyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1727
Kayıt tarihi
: 12.08.06
 
 

1982 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Halen Kocaeli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster