Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
172958
 

Proje Hazırlama Basamakları,

Proje Hazırlama Basamakları,
 

http://office.microsoft.comİlköğretimde okuyan öğrenciler, her eğitim öğretim yılında en az bir tane proje hazırlamak zorundalar. Bu projelere konu seçmekten başlayarak uygulama basamaklarını bilmek, sanırım projeyi hazırlayan hem öğrenci, hem de rehber öğretmen için oldukça yararlı olacaktır. İnternette yaptığım araştırmalarda bulduğum bilgileri birleştirerek, uygulamada kolaylık olacak şu basamakları çıkardım. Ben bunları fotokopi ile çoğaltıp projesini alan öğrencime de veriyorum.

Hazırlanan projelerde başarılı olmada şu esaslar dikkate alınır: Projeyi hazırlayan kişilerin sunumu, proje konusunun orijinalliği, proje metninin düzenli hazırlanması, uygulanabilirliği, ekonomik oluşu ve bilimsellik başarılı olma açısından çok önemlidir.

Yapılan proje hakkında bir proje raporu hazırlanır. Bu rapor proje hakkında bilgi vermeli ve benzer projelere ışık tutmalıdır. Rapor bilimsel bir kaynak olduğundan doğruluk temel esastır.

Bir proje raporu şu kısımlardan oluşur.

1. Projenin konusunu seçmek
Projenizi ilgilendiğiniz, üzerine düşündüğünüz, merak ettiğiniz konular üzerine seçin. Aklınıza pek çok fikir gelebilir. Bunları not edin. Hemen karar vermeyin. Bunların arasında sizin en güzel yapabileceğinizi, en merak ettiğiniz seçin. Bu proje sadece sizin seçeceğiniz konuda bilgili olduğunuzu göstermeyecek. Unutmayın, sizin bir sorunuz var. Bu sorunun cevabını vermek için bilimsel bir proje hazırlıyorsunuz.

2. Projenin amacı: Kısaca projeyi niçin yaptığımızı yazılır.

3. Giriş: Bu kısımda çalıştığınız konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalar araştırılır. Sonuçları çıkarılır ve incelenir. Metotları tespit edilir. Bir tür kaynak özeti çıkarılıp proje konusu tanıtılır. İyi bir giriş projeye, bilimsellik ve ilgi kazandırır. Bu yüzden giriş için iyi araştırma yapmak ve sağlam kaynaklar kullanılmalıdır.

4. Materyal ve Metot: Proje çalışmasının nasıl yapıldığı hangi tekniklerin kullanıldığı, hangi araç ve gereçlerin kullanıldığı bu kısımda belirtilmelidir. Çünkü proje de materyal seçimi ve kullanılan teknik bilimselliğin bir ifadesidir.

5. Sonuç ve tartışma: Çalışma sonunda elde edilen sonuçlar düzenli bir şekilde toplanmalıdır. Özellikle, grafikler, tablolar, şekiller ve resimler kullanmak verilerin açıkça ifade edilmesi için çok önemlidir. Sonuçların çıkma sebepleri ve bu sonuçların daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılması yapılmalıdır. Bunun nedenleri açıkça ifade edilmelidir. Sonuç kısmında projenin yorumu da yapılmalı ve yeni projelere ışık tutması sağlanmalıdır.

6. Kaynakça: Projenin bilimsellik kazanmasında ve doğruluğunda kullanılan kaynakların verilmesi temel esaslardandır. Bunlar verilirken literatür verme kuralına uygun olarak yazılmalıdır.

7. Teşekkür: Bu kısmada çalışmalar esnasında yardımcı olan kişi, kurum veya kurumlara teşekkür edilmelidir.

8. Sunuş: Bilimsel bir projenin mutlaka sunuşu yapılır. Siz de projenizi arkadaşlarınıza, öğretmenlerinize, ailenize, jüriye ve tanımadığınız pek çok insana sunacaksınız. Bu yüzden heyecanlanmamak elde değil. Projeyi sunuş pratikleri yapın. Bir arkadaşınıza, ailenize, öğretmeninize sunun, bunu bir kez yaptıktan sonra daha rahat edeceksiniz. Ayrıca unutmayın konunuzu en iyi siz biliyorsunuz. Çok uğraştınız, emek harcadınız, şimdi sizin bildiğiniz bilgileri diğer insanlarla paylaşma zamanı geldi. Her şey çok güzel olacak.

Yararlanılan kaynaklar:

http://www.fenprojem.com
http://www.egitimportali.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar ben Aydın-Didimde turizm öğrencisim yalnız mesleki gelişimle ilgili sıkı bir proje hazırlamam lazım yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

beste çivgin 
 21.02.2011 21:01
 

Merhabalar, Beslenme konulu projeler olursa öğrencilerinize yardımcı olabilirim, besin piramidi çok revaçtaydı geçen yıl, ama beslenme tabağı henüz yapılmadı. sevgiler

Aysen Arıcan Öz Diyetisyen 
 28.10.2008 22:59
Cevap :
Merhaba, iki üç öğrencim beslenme ile ilgili proje aldı. İkisi sağlıklı diyet önerileri ile mevsimlere göre menü hazırlama, diğeri de bütün meyvelerdeki vitamin oranlarını araştırıp, kıyaslama tablosu yapma. Teşekkür ederim ilginize. Sevgilerimle...  29.10.2008 19:26
 

ASAGI YUKARI HER KONUDA ve SEKTORDE BiRBiRiNE COK BENZER ve PARALELDiR..! :-) MERHABALAR, SEVGiLi HOCANIM..!:-))) SiZ TABii KONUNUZ iCABI "E G i T i M" UZERiNDEN PROJE BASAMAKLARINA DEGiNMiSSiNIZ... COK COK DOGRU....SiSTEM ASAGI YUKARI YOL HARiTASI OLARAK BUTUN PROJELENDiRMELERDE AYNIDIR..! GUZEL BiR KONUYU GUNDEME GETiRMiSSiNiZ..! :-)) SiZE ve YESiL BURSA`ya SEVGiLER ve SAYGILAR EFENDiM..! :-)))

Necip Köni - Adana / TR 
 19.10.2008 18:22
Cevap :
Teşekkür ederim, eşim de işyerinde çalışanlara yazımı önerdiğini söyledi. Saygılarımla...  20.10.2008 16:29
 

Senin bu bilgilerini saklıyorum ben, çok değil iki yıl sonra gerekecek bana. İyi ki böyle blog arkadaşlarım var benim, Milliyet Blog'un bu yönünü çok seviyorum. Sağol bilgiler için, sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 17.10.2008 8:21
Cevap :
Paylaşımların işe yaraması beni de mutlu ediyor. Sevgilerimle...  17.10.2008 18:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 741
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5095
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

1997 yılında öğretmenliğe başlamış bir mühendisim. Bir oğlum var. Çocukları ve yaşamı seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster