Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '07

 
Kategori
Bilişim
Okunma Sayısı
909
 

Proje yönetimi nedir ?

Proje yönetimi nedir ?
 

Proje yönetimi kategorisi altında bu konudaki tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bundan yaklaşık 5 sene öncesinde ITIL, Six Sigma ve benzeri konularda dergilerdeki köşemde bahsettiğimde henüz isimleri bile duyulmamıştı. Proje yönetimi konusu her ne kadar bu konulara göre daha avantajlı olsada hala hak ettiği yerde değil. Yinede günümüzde ülkemizdeki insanların bu konuya eğilir olması umut verici.

Bu ilk yazıda “Proje yönetimi nedir ?” sorusuna cevap vereceğiz. Bunun için öncelikle proje ve yönetim nedir bu konuya bir aydınlık getirelim.

Proje : Belirli bir başlangıç ve bitiş zamanı olan, amacı, kapsamı, bütçesi tanımlanmış ve bir kereye özel gerçekleştirilen aktiviteler toplamına denir.

Yönetim : Yönetme işi, çekip çevirme, idare (http://www.tdk.gov.tr)

Proje ve yönetim genel olarak böyle tanımlanmakta. Genel olarak diyorum çünkü her ikiside “Proje Yönetimi” çatısı altında farklılaşmakta. Hatta Proje Yönetimi’de sektörlere göre farklılık gösteren bir kavramdır.

Peki Proje Yöntemi Nedir ?

Mısır’daki Piramitler bilinen en eski proje yönetimi uygulamasıdır. Hatta hala nasıl yapıldıkları çözümlenememiş bir uygulama hepinizin bildiği gibi. Proje yönetimi, hedef, maliyet ve zaman kriterlerine uygun eldeki kaynakları verimli bir şekilde programlama ve süreçleri kontrol etmektir.

Unutmayın hayatınızda farkında olarak yada olmayarak bir çok proje yer almakta. Ve siz hayatınızın Proje Yöneticisi’siniz...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 729
Kayıt tarihi
: 18.11.07
 
 

Bir çok portal ve web sitesinde Proje Koordinatörlüğü yapan Okan Barlas geçtiğimiz yılların en çok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster