Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '07

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
1032
 

Projeleri durdurmak

Projeleri durdurmak
 

Bazen hiç istemesekte gerek bütçesel gerekse politik sebeplerle projeleri durdurmak zorunda kalırız. Projede yer alan arkadaşlarımızı başka işlere yönlendiririz. Ve işin kötüsü bir projeyi daha az zarar etmek için durdurmak daha fazla zarar yol açabilir.

Timuçin sunumunda yer alan sayılardan ve genel durumdan Volkan’ın(patron) memnun olmadığının farkındaydı. "Benim gördüğüm” dedi Volkan "zararın neresinden dönsek kardır. Haksız mıyım?"

Timuçin hazırlıklıydı. “Bence projeyi tekrar ele alıp baştan planlayabiliriz?” dedi. Tekrar başlamanın maliyeti durdurmanın maliyetinden daha az olacakır bizim için” diyerek devam etti.

Volkan tatmin olmamıştı ”Nasıl olabilir böyle bir şey ?” dedi. Aslında proje yönetimini klasik paradokslarından birini yaşıyorlardı. Projeyi durdurmanın maliyeti tekrar başlamanın maliyetinden fazlaydı. Aslına paradoksu yaratan şey durdurulan proje ile ilgili gerçekler ile bizim var kabul ettiğimiz yada varsaydığımız şeylerdir. Biraz karışık oldu ama açıklayacağım.

Sıkıntılardan bir tanesi proje ekibinin formasyonudur. Sizi bir projeyi kapatıp ekibi dağıtırsanız aynı proje yöneticisinin birsonraki projesinede balta vurmuş olabilirsiniz.

Diyelim ki projeniz kapatıldı ve yeni bir projeye başlayacaksınız. Bu yeni projede ekibinizi kurarken daha önce beraber çalıştığınız kişiler ile çalışmak isteyeceksiniz ve buda çeşitli problemlere yol açaktır. Proje kapatıldığı için dağıtılan elemanlarla tekrar çalışmak istediğinizde bakın sizi neler bekliyor olabilir;

Daha önce red edilmiş projelerde yer alanların kötü anıları vardır.

Bu kişiler, ekip dağıtıldıktan sonra gittikleri yeni yerlerinde daha mutlu olabilirler.

Mevcut yöneticileri onların başka projelerde yer almalarına izin vermeyebilir yada performanslarını bu yüzden kötü verebilirler.

Artık o şirkette çalışmıyor olabilirler.

Artık öyle bir ekipte yer almaktan çekiniyor olabilirler.

Burada bazı taktikler mevcuttur;

Projeleri kapatma yetkisinde olanlara vetakım kuranlara yukarıda bahsettiğim olası aksiliklerin anlatılması ve onların bunu anlamasının sağlanması gerekir.

Üst yönetim her yeni projenin organizasyonunda güven verici olmalıdır.

Tüm ekiple birlikte beklentilerini, korkularını ve düşüncelerini paylaşmalısınız.

Özellikle tabulaşmış düşünceler ve korkular ewn büyük engel olarak karşınıza çıkacaktır ve bunları çözmenin tek yolu iletişimdir. Eğer akıllıca davranmazsanız bir projeyi kapatıp zardan kaçmaya çalışırken çok daha büyük problemlere kapıyı açmış olabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5293
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster