Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '10

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
1179
 

Prostat, romatizma ve idrar yolları yıkamasında ısırgan

Prostat, romatizma ve idrar yolları yıkamasında ısırgan
 

ISIRGAN

<ı>(Urtica dioica L., U. urens L. ve/veya hibritleri)

Alman resmi gazetesinde 18.09.1986 tarihinde yayınlanarak (Heftnumer:173, ATC-Code:G04BF) modern tıbbi tedavide kullanılmaya başlanmıştır.

Diğer isimleri: Dızlağan, Dikenli ısırgan.

Bitki: Anadolu’da ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişir. Büyük ısırganotu (U. dioica) 1, 5 m kadar yükselebilir, çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları saplı, dişli kenarlı, koyu yeşil renkli ve yakıcı tüylüdür. Üst yapraklar yumurta şeklinde, alt yapraklar kalp şeklindedir. Çiçekleri salkım şeklindedir, haziran-ekim ayları arasında çiçek açar, kök ve yan kökleri gelişmiştir. Küçük ısırganotu (U.urens) boyu 20-60 cm arasında bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları saplı, dişli kenarı, yakıcı tüylüdür ve açık yeşil renklidir. Kökleri küçüktür. Kökler sarımsı beyaz renklidir, belirgin bir tadı ve kokusu yoktur. Yaprakları yaz başına kadar, kökü sonbaharda toplanır.

İlaç etkili kısmı: Çiçeklenme zamanında toplanan taze veya kurutulmuş topraküstü kısımları (ot), çiçeklenme zamanında toplanan taze veya kurutulmuş yaprakları ve kökleri kullanılır. Yaprak ve otunun bileşiminde: Flavonoid, fenol karboksilik asitler, alifatik organik asitler, carotinoid, mineral maddeler ve silikatlar bulunur. Kökün bileşiminde: Sterol ve sterylglykosidler, scopoletin ve polisakkaritler bulunur.

Etkisi: Kökler; idrar miktarını artırır, boşaltılamayan miktarını azaltır.

Kullanıldığı yerler:

Yaprak ve otu; dahilen ve haricen uygulanır, romatizma hastalıklarında koruyucu olarak, idrar yolları iltihaplanmalarında yıkama tedavisinde ve böbrek kumlarına karşı koruyucu olarak uygulanır.

Kökü; prostat rahatsızlığında (I. den II. devreye kadar) kullanılır. Prostat büyüklüğünü ortadan kaldırmadan şikayetleri hafifletir.

Kullanılmaması gereken haller: Yok. Kalp veya böbrek yetmezliği nedeniyle vücutta su birikmesi (ödem) varsa kullanılmamalıdır, su birikmesini artırır.

İstenmeyen Etkileri: Yaprak ve otunda yok. Kökü hafif mide-bağırsak rahatsızlığı yapabilir.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

Kullanım miktarı: Günlük ortalama kullanım miktarı: 8-12 gr kurutulmuş yaprak-ot, veya 4-6 gr kurutulmuş köktür.

Kullanım şekli:

Romatizma ve yıkama tedavisinde kullanılan çayı (yaprak veya ot) şöyle hazırlanır: Kıyılmış 2-3 çay kaşığı ot bir fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 2-3 defa çayı taze olarak hazırlanıp içilebilir.

Prostat için kök çayı bir fincan için öğütülmüş 1 çay kaşığı kök kullanılarak yukarıdaki gibi hazırlanır. Günde 2-3 fincan çay taze hazırlanıp içilebilir.

Uyarı: Yıkanma tedavisinde günde 1, 5-2 litre su içilmelidir. (Kafeinli ve alkollü içecekler alınmalıdır). Yıkama tedavisinde bir hafta sonra iyileşme görülmezse hekime gidilmelidir.

Kaynak:

Alman Kanunlarına Göre Düzenlenip İzin Verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ Pratik Uygulamalar Dr. Ahmet Toptaş Gonca Yayınevi, İstanbul 2009 ISBN: 978, 9944-790-31-4 0212 5285076-5286005

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bahçemde uzun boylu ısırganlar ve bolca turp otu belirdi bu sene. İkisini birlikte doğrayıp cacık yaptım. Müthiş bir lezzet. Umarım yararı da vardır. Selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 30.01.2010 23:12
Cevap :
Sayın Mehmet Sağlam İlginize teşekkür ederim. Bu uygulamalar kanunla belirlenerek Almanya'da 34, Avrupa Birliği ülkelerinde 20 yıldır "Modern tıbbi tedavi" olarak uygulanmaktadır. Kullanım özelliklerine dikkat edildiğinde Avrupa'da tedavi olmuş gibi olursunuz. Bu açıdan bakınca "Köylerimiz modern ecza deposu" durumundadır. Avrupa Birliği sürecinde "Sağlık faslı" kapatıldığında bu uygulamalar bizde de kanunlaşarak yürürlüğe girecektir. Uzman doktor, eczacı, ziraatçi açığı çok fazla, insanlarımız "İyi gelir" yayınlarıyla zarar görmeye devam ediyor. Burada gösterilen bütün çaba bu süreci hızlandırmak içindir. Sizin duyarlılığınızdaki insanlarımızın sayısı arttıkça ümitli olabiliriz. Saygılarımla  31.01.2010 0:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 4436
Kayıt tarihi
: 14.11.09
 
 

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kimya yüksek mühendisliğinden mezun oldum. İstanbul Üniversitesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster