Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '08

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
28256
 

Prostat nedir?

Prostat kanserinden çok yakın bir arkadaşını kaybetmiş birisi olarak bu konuyu özellikle araştırdım. Uzmanlara danışıp, sizler için aşağıdaki blog yazımı hazırladım.

Prostat nedir?
Prostat erkek üreme sisteminde yer alan ve meninin akışkanlığında rol oynayan bir salgı bezidir. Salgılamayı yapan hücrelerden ve bunlara ait destek çevre dokusundan meydana gelmiştir. Prostat kanseri bu salgı yapan hücrelerin anormal gelişimi ile ortaya çıkmaktadır. Erken dönemde tanı konamadığında prostat içerisinden lenf ve kan damarları vasıtasıyla çevre dokulara yayılır.

Prostat kanseri 70 yaş üzeri erkeklerin yüzde 70'inde görülen bir rahatsızlık. Genetik bir yatkınlıkla birlikte olumsuz çevre koşulları hastalığın meydana gelmesinde önemli rol oynuyor.

Prostat kanseri erkeklerde deri kanserinden sonra en sık görülen kanserdir. Akciğer kanserinin ardından ikinci sırada kansere bağlı ölüme neden olur. Parmakla anal (Makattan) muayene ve PSA (prostat spesifik antijen) kan testi sayesinde erken tanı mümkün olabilmektedir. PSA testinin kullanılmaya başlamasıyla birlikte prostat kanserine bağlı ölüm oranlarında azalma başlamıştır. Prostat kanseri tanı ve tedavisi üzerine yoğun araştırmalar devam etmektedir.

En sık yayılım yeri çevresindeki lenf düğümleri ve kemiklerdir. Ek olarak akciğer, karaciğer ve diğer organlara da yayılabilir. Prostatın lokal ileri evre adı verilen aşamasında, prostat ileri derecede büyüyerek idrar kanalını tıkayıp idrar akımını engelleyebilir ya da mesaneye baskı yaparak ağrı ve mesane irritasyonu oluşturabilir. Bu aşamada idrar akımını rahatlatmak için operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Prostat kanseri özellikle kemiğe sıçradığı zaman ağrı yapabilmektedir. Yaygın kemik tutulumu olduğunda, kan üretimi bozulacağından, kansızlık ve buna bağlı halsizlik, güçsüzlük olabilir. Daha ileri vakalarda prostat etrafındaki lenf bezleri ileri derecede büyüyerek idrar kanallarında tıkanmalara yol açabilir.

Prostat bezi mesanenin (idrar kesesi) alt, rektumun ön kısmında yer alan kestane büyüklüğünde bir salgı bezidir. Prostatın görevi spermleri korumak ve kadın rahmine kolay iletmek amaçlı meni sıvısının önemli bir kısmını salgılamaktır. İç kısmından üretra (mesanenin altında yer alan idrar kanalı) geçer, üretranın etrafında prostat dokuları ve en dışta prostat kapsülü yer alır. Prostat hastalıklarında ortaya çıkan şikâyetler genellikle idrar kanalında meydana gelen baskı sonucu oluşur.

Prostat İltihapları (Prostatit)
Benign (iyi huylu) Prostat Hiperplazisi (büyümesi)= BPH
Prostat Kanseri

Özellikle prostat kanseri, teşhisinden itibaren erkek cinselliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Teşhis nedeniyle oluşan depresyon hali cinsel fonksiyonları bozmakta ve tedavi seçeneklerinden bazıları cinsel aktiviteye kalıcı zararlar verebilmektedir...

Prostat hastalıklarının (prostat iltihabı, prostatın iyi huylu büyümesi ve prostat kanseri) cinsel fonksiyon bozukluğu yaptığı artık bilimsel olarak bilinen bir gerçektir. İdrara çıkma bozukluğu bulunan ve buna bağlı hayat kalitesinde düşüş olan kişide cinsellik ikinci planda kalmaktadır. Sık ve ağrılı idrar yakınmaları, fiziksel olarak yorgunluğa ve cinsellikte başarısızlığa neden olur.

İltihaplı hastalarda sık, sık oluşan ve genital bölgede farklı yerlere yansıyabilen ağrı, yine bu kronik hastalıktan kurtulamama nedeniyle oluşan psikolojik rahatsızlıklar erkeklerde ereksiyon bozuklukları olarak ortaya çıkabilmektedir. Prostat kanseri de teşhisinden itibaren erkek cinselliğini olumsuz etkilemektedir. Önce teşhis nedeniyle oluşan depresyon hali cinsel fonksiyonları bozmakta, ardından tedavi için sunulan seçeneklerden bazıları cinsel aktivite üzerinde kalıcı olabilecek zararlar verebilmektedir.

Prostat hastalıklarının tedavi edilmesi cinsel fonksiyonlar üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır. Tedavi ile prostat üzerinde iltihabi reaksiyonlara ve prostat dokusunun idrar ve sperm kanallarını tıkamasına bağlı oluşan stres ortadan kalkmakta ve tekrar normal işlemeye başlayan sistem normal cinsel aktivitelerine hızla dönebilmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

www.pollentea.com ARI POLENİ ÇAYI 1. Kadın Hastalıkları, Akut ve Kronik Prostatta ve Prostat Büyümesinde Mucizevi Etki Belirgin etkileri bir periyot kullanımın (3-7 gün) sonunda görülmeye başlanır, hastalık belirtileri 10 gün içerisinde büyük oranda giderilir ve aralıksız olarak 3 aylık kullanımla temel iyileşme sağlanarak tedavi oranı % 95'in üzerine ulaşabilir. Polen Çayımız eşsiz, sağlam ve istikrarlı etkisiyle varolan diğer ilaçlardan daha iyidir. İltihabı kurutup yok eder. Hasar görmüş prostat bezesini iyileştirir ve bezenin fonksiyonlarını yeniden düzenler, kişinin gençlik, sağlık ve enerji kazanmasını sağlayan bağışıklık sistemini güçlendirir. Diğer Fonksiyonları: Jinekolojik hastalıkları iyileştirmek.(Sık veya ani idrara çıkma, adet düzensizliği gibi.) Vücuttaki mikrodolaşım sistemini geliştirmek. Cinsel işlevi artırır. 2. Arı Poleni Çayı'nın İşlevleri Çayımızda arı poleni tozu ana hammadde olarak belirlenmiştir, Çin geleneksel tıbbında doğal a

Mustafa Karaca 
 26.10.2008 11:49
Cevap :
Yorumunuz ve katkınız için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  26.10.2008 15:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3839
Toplam yorum
: 6438
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2610
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster