Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '12

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
112176
 

Prostata iyi gelen bitkiler & Prostat büyümesi (BPH) tedavisi

Prostata iyi gelen bitkiler & Prostat büyümesi (BPH) tedavisi
 

Prostat, her ne kadar ceviz büyüklüğünde basit bir bez olarak görülse de, erkeklerin özellikle 50’li yaşlardan sonra en büyük sorunlarından biri haline gelir. Bu sorun ya BPH denen “Benign prostat hiperplazisi” yani büyümesi, halkımız arasında direkt olarak “prostatım var” şeklinde tariflenen iyi huylu prostat büyümesi olarak karşımıza çıkabildiği gibi, diğer kanserlere göre nispeten daha iyi huylu olan ve hemen hemen yaşam süresi normal insanlarla aynı olan prostat kanseri şeklinde de olabilir. Tüm erkeklerin 50 yaşlarından sonra en büyük ve en sık potansiyel sorunlarından biri olduğundan prostat sağlığı için yapabileceklerimizi bilmeyi ve ona yönelik gerek diyetsel gerek fizyolojik önlemleri almayı Dr.Kemal ASLAN olarak özellikle öneririm.

Aşağıda prostat bezi ile ilgili kısa bilgiler verdikten sonra özellikle prostat büyümesinde ve idrar yolları sağlığında çok faydası olan bir bitkiden bahsedeceğim. Tıbbi tedaviye destek olarak bitkilerin doktorlar ve bitkiler konusunda uzman kişilerin gözetimi altında kullanılması her zaman fayda sağlayan bir yaklaşımdır.

Prostat bezi, erkeklerde ortalama ağırlığı 25-30 gram olan, mesane yani idrar kesesinin hemen altında bulunur ve idrarın dışarı atıldığı üretra kanalını çepeçevre sarar. Prostat bir dış salgı bezidir. Prostat bezinin başlıca görevi, meninin % 95’ini oluşturan sıvı  kısmını salgılayıp, cinsel boşalma sırasında bu sıvının dışarı atılmasına yardımcı olmaktır. Prostatik dokuda yüksek konsantrasyonda çinko vardır.  Bu nedenle çinko yetmezliklerinde prostatın fonksiyonlarında bozulmalar görülebilir.

Prostat ergenlik çağına gelince aktivite göstermeye baslar. 30’lu yaşlardan sonra ise faaliyetinde yavaş yavaş azalma görülür.

Prostat bezi 40’lı  yaşlardan itibaren giderek hacimce büyümeye başlar. Bu duruma iyi huylu prostat büyümesi yani BPH (benign prostat  hiperplazisi) denir. 60 yaşındaki erkeklerin yaklaşık %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında iyi huylu prostat büyümesi vardır.

BPH iyi huyludur ve Prostat kanserinden farklı bir durumdur, prostat kanserine yol açmaz ama ikisi birlikte bir arada bulunabilir.


Prostat büyürken çevresini sardığı idrar yolunu tıkayarak yavaş yavaş  idrar akışını engellemeye başlar. Bu durumda zamanla aşağıda yazdığım belirtileri gösterir.

 İdrar yapma gücü ve kalınlığında azalma

İdrarı başlatmakta güçlük

Kesik kesik idrar yapma

İdrarın sonunda damlama olması

İdrarı tam boşaltamama hissi

Gece idrara kalkma ve sık sık idrar ihtiyacı

Ani idrar yapma isteği

İdrar yapma hissi oluştuğunda idrar kaçırma

İdrar yaparken yanma ve sızı hissinin olması

Bu şikayetler hemen her hastada değişik oranlarda görülür.
Bazı durumlarda idrar yolu tam tıkanır ve hasta aniden idrar yapamayabilir ve bu hastalara acilen sonda takılması gerekebilir.

BPH bu gibi şikayetlere neden olduğundan insanı zamanla psikolojik ve komfor açısından zora sokar. Aynı zamanda zamanla aşağıda yazdığım ek komplikasyonlar gelişebilir.

Ani idrar tıkanması

İdrar yolu iltihapları

İdrar kesesi taşları

Böbrek bozuklukları (gerek infeksiyonlar, gerek taşlar)

BPH tanısı nasıl konur peki ?:

Üroloji uzmanı gerek üstte saydığım şikayetleri dinleyerek, gerek rektal muayene, gerek kanda PSA testi, gerekse  idrar akış hızı testi, US, ürodinami yani basınç-akım çalışmaları, sistoskopi, intravenöz ürografi veya Bilgisayarlı tomografi gibi birçok metodu kullanarak tanı koyar.

BPH tedavisi nasıldır ?:

Üroloji uzmanları BPH da olayın şiddetine göre yaklaşım sergilerler.
İdrar akımında zorluk ve buna bağlı belirti ve bulgular oluşmayan hastalarda hasta takibe alınabilir. Semptomları kişinin günlük aktivitelerini ve yaşam kalitesini bozmaya başladığında ise tedavi uygulanır ve genellikle ilk seçenek ilaçlardır.

İlaçlara cevap vermeyen ve cerrahi tedavi gerektirdiği haller ise birtakım cerrahi yöntemler veya lazer uygulamaları yapılır. Cerrahi uygulamalardan TURP yani Transüretral Prostat Rezeksiyonu, en sık uygulanan yöntemdir.

Şimdi gelelim prostat büyümesinin engellenmesinde ve büyümüş prostat bezinin küçülmesine yardımda çok yararlı olan bir bitkiye.

Saw Palmetto : Amerika kıtasında yetişen bir palmiye türüdür. Meyveleri % 75 oranında yağ asitlerinden  (a-Linoleic, Linoleic, lauric, myristic, palmitic, oleic, caproic, caprylic) ve % 25 oranında nötral maddelerden (b-sitosterol, campasterol, stigmasterol, onosakkaritler..) oluşur. Yerli halk tarafından cinsel organlar ve  idrar yolları ile ilgili rahatsızlıklar için yıllar boyu kullanılmıştır. Günümüzde ise prostat ve idrar yolları üzerindeki faydalı etkilerinden dolayı, bitkisel tabletleri özellikle amerika’da çok kullanılmaktadır. 

Saw palmetto idrar arttırıcı etkide gösterir.  Erkeklerdeki cinsiyet hormonu testesteronun dihidro-testosteron’ a dönüşmesini önler. Dihidro-testosteron prostat hücrelerini çoğaltır ve prostat bezinin büyümesine neden olabilir. Bu nedenle bitki prostat bezinin büyümesini önler. Ayrıca idrar akışını arttıcı özelliği ile mesaneyi rahatlatır ve idrar yapma zorluğuna karşı yardımcı olur.

Bir çalışmada 225 hastadan 112’si saw palmetto, 113’ü plasebo grubuna ayrılarak bitkinin idrar akımına olan yararlı etkisi incelenmiştir.  Çalışma sonucunda hem idrar akımını, bitkiyi almayan plasebo grubuna göre anlamlı olarak artırmış ve yan etki görülmemiştir.

 Belçika’da 305 prostat hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca kullanılan saw palmetto ekstresi hastalığın belirtilerinde %88 oranında azalma sağlamıştır. Bu hastalarda  idrar akış oranının %25 arttığı; prostatın ise %10 küçüldüğü tespit edilmiştir.

Saw palmetto, 5-alfa reduktaz enzimini inhibe ederek  Dihidro-testosteron’un saç folikülleri tarafından alımını azaltır ve böylelikle  saç dökülmesini yavaşlatır ve saçın yeniden çıkmasına yardımcı olur.

Almanya'da yapılan başka bir arastırma ile günde iki defa 160 mg olarak alınan saw palmetto’nun gece işeme olayını % 73 oranında azadığıtespit edilmiştir.

Prostat bezi sağlığı  için aynı zamanda Manganez, Magnezyum, Fosfor, Triptofan, Demir, Bakır, Çinko, ve  proteinlere  alınmalıdır. Kabak çekirdeği tüm bunları bolca ihtiva eder.

Sorularınız ve diğer makalelerim için bana buradan ulaşabilirsiniz.

Özetle BPH dan korunmak için bol kabak çekirdeği tüketin, bol çinko ve magnezyum ihtiva eden gıdaları tüketin, idrarınız geldiyse bekletmeyin ve doktorunuzun kontrolünde saw palmetto bitkisel ekstresini kullanın. Bu ekstreyi ayrıca BPH geliştiyse bile tedaviye destek olarak da kullanabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 36153
Kayıt tarihi
: 16.03.11
 
 

Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı. Uzun yürüyüşler yapmayı sever ve 3 bant Bilardo oyuncusudur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster