Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '14

   
  Kategori
  Egzersiz
  Okunma Sayısı
  6369
   

  Protein tozu yararlı mı? Zararlı mı? - Temel Safinaz

  Protein tozu yararlı mı? Zararlı mı? - Temel Safinaz
   

  TemelSafinaz.com Logo


  Sonuca kısa yoldan ulaşma arzusu, Türkiye’deki en temel spor yanlışlarından biri. Sporcu besinleri ile ilgili tartışmalar da genelde bu yanlış algı üzerinden ilerliyor. Protein tozu zararlı mı? Sorusu için arama motorlarında binlerce sonuç var. Uzmanlar, firmalar ve kullanıcılar kendi açılarından konuyu derinlemesine tartışıyor. Konuyu sadece protein tozu olarak değil, aynı sorunun onlarca farklı versiyonunu içine alan sporcu besinleri olarak ele alalım istedik ve sizin için sporcu besinleri kullanımı ile ilgili öne çıkan görüşleri bir araya getirdik.

  1. Adı Üstünde : Sporcu Besinleri

  Öncelikle tüm sporcu besinleri için söylenmesi gereken şey; bu ürünlerin düzenli spor yapan ve günlük kalori tüketimini normal öğünlerden karşılamakta zorlanan kişiler için tasarlandığı. Düzenli spor yapıyorsanız ve günlük hayatın temposunda beslenmenize yeteri kadar vakit ayıramıyorsanız, vücudunuz ve özellikle kaslarınız için gerekli olan molekülleri takviye ürünlerden karşılama yoluna gidebilirsiniz. Sporcu besinleri, sporcuların ihtiyaç duyduğu besinlerin yoğunlaştırılmış olarak hazırlandığı karışımlardır ve bu amaçla kullanıldığında ihtiyaca uygun olarak onarım sağlar. Eğer spora yeni başladıysanız, düzenli bir sportif aktiviteniz yoksa ve televizyonda gördüğünüz “kaslara” kısa yoldan erişmek istiyorsanız, yanlış tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Hızlı kas oluşumunu sağlayan ürünler sporcu besinleri değil steroidlerdir ve stereoid kullanımının zararları tıp literatüründe yaygın biçimde dile getirilmektedir. Stereoid kullanımı ile değişen hormonal yapının etkisiyle, vücut sınırları üzerinde yapay bir hacime kavuşur ve ürün kullanıldığı müddetçe bu hacim korunur. Sporcu besinlerinde ise yalnızca ürünü kullanmakla sonuç elde edilmez, kullanılan doza uygun bir sportif aktivite gerekir ve bu ürünlerin fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır.

  2. Kullanılan Ürün, Marka Önemli

  Başta protein tozu olmak üzere sporcu besinleri kullanımının yaygınlaşması, yerli ve yabancı üretici ve satıcıları da harekete geçirdi. Amerikalı markaların liderliğini koruduğu sporcu besinleri pazarında kısa sürede onlarca marka oluşmuş durumda. Fakat sağlıkla ilgili oldukça hassas bir sektör olan sporcu gıdalarında henüz yeterli yasal uzmanlaşma sağlanmış değil. Bu nedenle mevcut yapının denetiminde bazı boşluklar bulunmakta. Ürün içeriklerinin standardizasyonu, ithal hammaddelerin denetlenmesi ve Bakanlık izinleri gibi konular henüz sektörde tam olarak oturmuş değil. Durum böyle olunca, doğru ürünü tercih etmek hayati önem taşıyor. Yapılacak marka tercihinde, mutlaka Türkiye’de distribütörü bulunan markaları tercih etmek, ürünün satın alındığı yerden faturasını talep etmek ve kutusu açılmış, yıpranmış ürünleri kesinlikle satın almamak gerekiyor.

  3. Kim Yönlendiriyor?

  Sporcu besinleri ile ilgili en önemli sorunlardan biri de, kullanılacak ürüne dair tavsiyelerin, konunun uzmanlarınca yapılmıyor oluşu. Kullanıcıların neredeyse tamamı, spor salonundaki arkadaşlarından ya da internet forumlarından edindiği bilgilerle ürün tercihi yapıyor. Oysa ürün içerikleri, kullanılacak ürüne özel antreman programı ve ürünlerin kullanım şekli sporcu sağlığında hayati önem taşıyor. Protein tozu, amino asit veya karnitin içerikleriyle ilgili tavsiyelerin, üretici firma danışma hatlarından, kişisel antrenörlerden veya sporcu beslenmesi konusunda uzmanlaşan diyetisyenlerden alınması gerekiyor.  Sporcu besinlerinden kaynaklandığı söylenen üzücü olayların neredeyse tamamı, bilinçsiz kullanımdan veya kalitesiz / sertifikasız ürün tercihinden kaynaklanıyor. Sağlıklı bir beden gelişimi için, öncelikle sporcuların beslenme konusunda bilinçlenmesi şart.

  4. Nereden Satın Alınıyor?

  Hangi ürünü satın aldığınız kadar, bu ürünü nereden aldığınız da çok önemli. Sporcu besinleri pazarı Türkiye’de özellikle internet üzerinde oldukça popüler ve alışverişlerin önemli bir kısmı internet üzerinden yapılıyor. Alışveriş sitelerinden yapılacak satın alımlarda, websitesinin hangi firmaya ait olduğu, firmaya ait bir iletişim adresi ve telefon numarasının bulunması ve siparişlerin bir satış sözleşmesi ile gerçekleştirilmesi ürün orjinalliği bakımından son derece önem taşıyor.

  Doğru ürün tercih edilerek doğru bir antreman programıyla kullanıldığında, dünyadaki milyonlarca kullanıcı gibi sporcu besinlerinin olumlu etkilerinden yararlanmak mümkün. Nutrition Journal tarafından yapılan araştırmada Amerika’daki profosyonel sporcuların %84.5'i düzenli olarak multivitamin kullanırken, %78.9'u protein içeceklerinin yararlı olduğunu düşünüyor. Türkiye’nin düzenlemeler konusunda alması gereken uzun bir mesafe var, bununla birlikte sporcuların bilinçlenerek güçlü bir algı oluşturması sürecin hızlanarak ilerlemesini sağlayabilir.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 6369
  Kayıt tarihi
  : 06.02.13
   
   

  Sağlıklı yaşamla ilgili öneriler, fitness, pilates programları; sporcu besinleri ile ilgili tavsi..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster