Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
268
 

Protesto eylemleri devam

Protesto eylemleri devam
 

Beykoz’da eylemler devam ediyor

Taksim Gezi Parkı protestosu, Beykoz’da devam ediyor. Binlerce Beykozlu dün akşam da Kavacık’tan Paşabahçe Meydanı’na yürüdü

Taksim Gezi Parkı eylemleri dolayısıyla yurt genelinde yaşanan eylemler, ilk olarak 2 Haziran Pazar akşamı Beykoz’da Kavacık ve Paşabahçe mahallelerinde ayrı ayrı yapılan yürüyüşler ile başlamıştı. Söz konusu eylemler sonrasında 3 Haziran Pazartesi akşamı Kavacık İtfaiye önünde toplanan binlerce Beykozlu, tekrar yürüyüşe geçti. Ak Parti İlçe binasının önünde durarak, burada hükümet aleyhine slogan atan eylemci grubu; Otağtepe, Dörtyol, Körfez üzerinden Paşabahçe Meydanı’na gelerek, burada Yalıköy’den gelmiş bulunan 500 kişilik grup ile birleşti. 

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olunuyor

Söz konusu eylemler, sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden organize ediliyor. Kavacık’ta gerçekleşen eyleme CHP Beykoz İlçe Örgütü düzeyinde üst katılım vardı ancak partililer, yaptıkları açıklamalarda, söz konusu eylemin bir halk hareketi olduğunu kaydederek, kendilerinin bu hareketin içinde yer aldıklarını özellikle vurguladılar.

Kavacık- Beykoz arası 3 saat!

CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz, İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları yönetimleri ile CP aday adaylarının da katılım gösterdikleri yürüyüş, yaklaşık 3 saat sürdü.

Ak Parti İlçe binası önünde; “ Hükümet istifa!”

Ak Parti İlçe binası önüne gelen grup, burada hükümet aleyhine sloganlar atarak,            “ hükümet istifa” şeklinde bağırdı. Herhangi bir olay yaşanmaksızın yürüyüşüne devam eden gruba, yol boyunca araçların ve esnafın da kornaları ile destek verdiği görüldü.

Yalıköy’den hareket eden grup

Yalıköy’de toplanan ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yaklaşık 60 kişilik grup ise yol boyunca çoğalarak, 500 kişiye ulaştı. Grup, Paşabahçe’ye doğru ilerlerken araçların kornaları ile, evlerinin balkonuna çıkan bazı vatandaşların ise ellerindeki tencere ve tavalar ile kendilerine destek verdikleri görüldü.

Kavacık ve Yalıköy grupları, Paşabahçe Meydanı’nda buluşarak, trafiği kısa süreliğine ulaşıma kapadılar. Birleşen grup, daha sonra, Meydan’a çekildi. CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz, burada söz alarak, gruba hitaben bir konuşma yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi: Aklın başında olarak Türkiye’ye dön!

CHP İlçe Başkanı, konuşmasına, “ Bu akşam burada toplananlar, herhangi bir siyasi partinin üyeleri değildir. Bugün burada toplananlar, bugüne kadar inanç üzerinden siyaset yapan, seçilmiş diktatöre karşı baş kaldırışın temsilcileridir” şeklinde başladı.

Konuşması, sık sık; ‘ Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları ile kesilen Hızır Yılmaz, şunları söyledi: “ Buradan Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum: Çıktığın yurt dışı gezide kafanı iyi dinle ve aklın başında olarak Türkiye’ye dön! Dünyanın hiçbir yerinde diktatörler halkı ezememiştir, sahiplenememiştir. Recep Tayyip Erdoğan, Fas’a giderken emir verdi; artık polisler Taksimdeki kitlelere yerden ulaşamıyor, havadan biber gazı sıkıyorlar. Ama, ben kendisinin şunu duymasını istiyorum: Havada, karada, nerede olursan ol; Mustafa Kemal’in askerleri demokratik tepkilerini sana ulaştıracaktır.”

Gezi Parkı ilk şehidini verdi

Sözlerini, “ Taksim Gezi Parkı direnişi ilk şehidini vermiştir; bir arkadaşımız ölmüştür” şeklide sürdüren Yılmaz, Paşabahçe Meydanı’nda bulunan grubu olaylarda yaşamını yitiren genç, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile ulus devlet adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’na davet etti.

Bunun üzerine bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşı okundu.

Gençlik çıldırdı, biber gazı istiyor!

“ Gençlik çıldırdı, biber gazı istiyor,” “ Hükümet istifa,” “ Tayyip, pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım,” “ Her yer Taksim her yer direniş,” “ Hepimiz çapulcuyuz,” “ Tayyip, say bakalım kaç çapulcuyuz?” “ Mustafa Kemal’in askerleriyiz,” “ Faşizme karşı omuz omuza,” “ Çapulcuyuz, gururluyuz,” “ Çapulcu gençlik burada” şeklinde sloganlar atan grup; düdük, klakson, tencere , tava ve alkışlar ile Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etti.

İlçe Emniyet Müdürlüğü, üst düzeyde takip etti

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, Emniyet Müdürü Erkan Demirci ile Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik başta olmak üzere, protesto yürüyüşünü başından sonuna takip ettiği görüldü.

Bir grup, tekrar Onçeşmeler’e yürüdü

Eylemlerin Paşabahçe Meydanı’nda olaysız bir şekilde son bulmasının ardından, yaklaşık 100 kişilik bir grup, Beykoz Meydanı’na doğru tekrar yürüyüşe geçti; grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.  

Aynı anda Kavacık’ta küçük bir grup daha eylem yaptı

İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, iki grubun Paşabahçe Meydanı’nda birleştiği sırada, daha küçük bir grup da Kavacık’ta ayrı bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Beykozlular, Taksim’deki sokak hayvanlarını da unutmadı

Bu arada, Beykoz ormanlarında sokak hayvanlarını beslemeleri ile tanınan Göksu Evleri Hayvan Severler Grubu da, Taksim Gezi Park’a giderek, buradaki sokak hayvanlarını besledi. Grup, sokak hayvanlarının yaşanan olaylardan ve biber gazından etkilendikleri, saklandıkları ve insanların durulduğu sırada meydana çıktıkları bilgisini verdi. Hayvan severler, ağaç altlarına ve insan ulaşımına uzak kuytu yerlere kuru köpek mamaları bıraktı.

Haber: Arzu Başlantı

  • www.beykozguncel.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 229
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1261
Kayıt tarihi
: 26.08.12
 
 

Doğum yeri: Berlin Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu (Bölüm ve fak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster