Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '10

 
Kategori
Şarap
Okunma Sayısı
1821
 

Provence

Provence
 

Orta halli diyebileceğimiz şaraplar her yörede oldugu gibi burada da zamanlarını doldurdular. Artık , Provence yöresinde de hafif ama lezzetli Roze , komple kırmızı ve tadına doyulmayan beyaz şarapları buluyoruz. Yirmiye yakın işletme , 50 li yıllardan kalma , Cru Classe ünvanini kullanarak şarap üretselerde , bugün bu ünvanın eskisi kadar pek geçerliligi kalmamıştır.

1977 senesinde ; Cotes de Provence in VDQS den AOC statüsüne yükseltilmesi, bir çok işletmeyi kalitelerini daha da yükseltmeye teşvik etmistir. Diğer yandan , bu hakikaten eski şarapçılık bölgesi ikliminin , yeni dünya şaraplarının yıldızı sayılan Kaliforniya bölgesi ile ortak karakterler taşıması , bu bölge üreticelerinide klasikleşmis üzüm cinslerini ektirmeye yönlendirmistir.

Cotes de Provence baglari, Bouches du Rhone Departement inden baslayarak, St.Victoire tepelerinin yamaclarina kadar ve oradan Var Departementin i icinde Akdeniz boyunca uzanir ve Departement Alpes Maritime den ufak bir bölgeyi de içine alır. Cotes de Provence şarapları denilince , akla ilk Roze gelir ve üretimin % 60 in kapsar , % 35 civarında kırmızı ve % 5 oranında olan beyaz şaraplarını da unutmamamız gerekir.

Kırmızı demişken , Ağustos ayı nın sonu ya da Eylül ayı nın ilk günleri idi, artık Ağustos böcekleri duyulmuyordu, Bandol bağlarının hemen yanı başında ki Le Beaussette te kaldığımız Les Cancades isimli aile pansiyonunun sahibine , iyi bir sise Roze si olup olmadigini sorduk ,

Mr. Marceau biraz da alınarak ...

- Niye illede Roze ?... Bizim çok güzel kırmızılarımızda var... Diyerek , eşi Madame Charlotte e döndü ondan bir şişe kırmızı şarap getirmesini rica etti...

Hem de nasıl bir kırmızı, aromatik ama genç, 2008 rekoltesi , kendine has özellikleri ile bir Vin de Pays yani yöre şarabi, Du Mont Caume , üretici Chateau Jean Pierre Gaussen , biraderim ile çok hoşumuza giden bu şarap sayesinde , Provence da Roze şaraplarının yanında , dengeli ve hakikaten keyifle içilebilen , hoş bir bitişi olan bir kırmızı şarap daha öğrendik ve tavsiye ederiz.

Cotes de Provence, şaraplar sanıldığı gibi yeni bir ürün olmayıp, geçmişi vardır. Hakikaten de şüphesiz olarak , Roze şarapları tarihin ilk şarabı olarak kabul edilmektedir. Tekrar, kırmız şaraba dönersek, Cotes de Provence yöresinde yeni bir üretim olmamalarına rağmen, yukarıda zikrettigim gibi, herhangi bir şekilde devamli Roze şarablarının gölgesinde kalmışlardır. Ama, aromaliıüzüm cinsleri Syrah, Mourvedre ve Cabernet in bölgede mevcut olan diğer üzüm cinsleri harmanlanmasi sonucu, üretim metodlarının geliştirilmesi ile gün gittikce üretilen kırmızı şarabın kaliteside yükselmektedir. Beyaz şaraplar, için ise Ugni, Semillon, Clairette ve Rolle üzüm cinsleri kullanılır, karısımına göre şarap karakteri dolgun, aromalı veya hoş bitiş li olarak üretilebilir.


Diğer bölgelere gelince, Palette , Aix-en-Provence in Güneydoğusun'da kalan bu bölgenin Kuzeyin'de Appellation Coteaux d`Aix-en-Provence bulunur ve zaman zaman Grand Cru Coteaux d´Aix-en-Provence olarak da isimlendirilir. Genellikle bağ ların yüzölçümü azami 40 Hektar olarak dondurulmus olup bu bölgeye has nadir görülen kireçli toprağıı( Calcaire de Langesse ) sayesinde , Appellation d`Origine Controlee (AOC) ünvanina 28. Nisan 1948 tarihinde layık görülmüştür. En tanınmış üreticileri , Chateau Simone, Chateau Vignelaure ve Chateau La Cremade dir.

Asgari olmasi gereken alkol miktari % 11 olup, muhtesem bir üzüm cinsi bolluğu vardır , bunların 30 adedi resmi kayıtlı, bazıları ise hakikaten nadir cinslerdir. Kırmızı ve Roze için asgari % 50 oranında Mourvedre, Grenache ve Cinsault ( yöresel ismi Plant d`Arles ) kullanılır. Bunun yanında diğer üzüm cinsleri Brun Fourca, Cabernet Sauvignon, Carignan, Castets, Durif, Muscat de Hambourg, Muscat noir de Provence gibi degisik Muskat cinsleri , Petit Brun, Syrah, Terret Gris, Teoulier diger ismi ile Manosquin, Tibouren .... ve azami % 15 oraninda değişik Beyaz Üzüm cinsleri üretime katılır.

Beyaz şaraplarda tercih edilen üzüm cinsleri ise , Clairette Blanche ( ve değişik varyasyonları olarak Clairette a gros grains, Clairette a petit grains, Clairette de Trans, Picardan, Clairette Rose, Oeillade Blanche) asgari % 55 oraninda ve bunun yaninda Aragnan Blanc, Colombard, Grenach Blanc, Muscat de Frogtignan, Muscat de Die, Panse muscade, Panse du Roi Rene de Provence, Pascal Blanc, Piquepoul Blanc, Terret Gris ( yörel ismi Terret-Bourret) ve Ugni Blanc tir.

Daha Güney de Marsilya yakınlarındaki Cassis beldesi az asitli ve kuru beyaz şarapları meşhurdur. Güney Fransa'nın belki de en tanınmış şarap beldesi, XV. Louis inde severek içtiği şaraplarin geldigi Bandol dur. Toulon şehrinin batısın da , 15 kilometre uzunlugundaki kıyı şeridin de üretilen Bandol şarapları uzun veya kısa seyahatleri bozulmadan yapabildiklerinden dolayı dünyaca tanınmşılardır. Son yüzyılda ki salgınlarda aşağı yukarı bütün asma kültürlerinin yok olmasından sonra, üreticiler daha fazla üretebilmek için, geleneksel Mouvedre üzümü yerine başka asmalar yetiştirselerde , 30 lu yıllarda ilk önce küçük bir grup tekrar geleneksel cinslere ve metodlara dönmüş ve bu çabalarının sonucunuda 1941 senesinde AOC Bandol taltifi ile görmüşlerdir. İyi bir kırmızı Bandol un olgunlasmasi için 3 sene sürer, tam gelişimi iç inde 10 senenin üstünde bir vakite ihtiyaci vardır. Olgunlaşma süresinin ilk 18 ayının mutlaka fıçıda geçmesi gerekir ve asmalar 8 yaşından genç olamazlar.

Provence dan tavsiye edebileceğimiz adreslerden bir demet ; Domaine la Bernarde, Domain Bunan, Commanderie Peyrassol, Chateau La Coste, Domaine de Curebasse, Mas de la Dame, Chateau de Fonscolombe, Domaines Gavoty, Domaines Ott, Domaines des Planes, Domaine Richeaume, Chateau Sainte-Anne, Domaine Tempier, Domaines des Terres-Blanches, Domaine de Trevallon, Chateau Vannieres...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3639
Kayıt tarihi
: 10.08.10
 
 

Gezmis ve hala gezen , görmüs ve yasamis ve hala gören, bunlari baskalari ile paylasmak istiyen biri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster