Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '11

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
63472
 

PSA Testi - Total PSA/Serbest PSA değerleri ve Prostat Kanseri

PSA Testi - Total PSA/Serbest PSA değerleri ve Prostat Kanseri
 

www.kemalaslan.com


PSA, prostat spesifik antijen kelimelerinin baş harflerinden ismini alan ve sadece erkeklerde bulunan prostat bezinden salgılanan bir maddedir. Günümüzde erkeklerde özellikle 50 yaşından sonra riski çok artan prostat kanseri taramasında adeta çığır açmıştır.

PSA yüksekliği çok spesifiktir yani sadece prostat bezi hastalıklarında artar. Örneğin yaşlılıkla beraber sık görülen BPH yani benign prostat hipertrofisinde 10 hatta 15 ng/ml'ye varan PSA artışları olabilir. Prostat bezinin akut hastalıklarında da PSA yükselebilirse de rutinde;

PSA değerlerinin 4 ng/ml'yi geçmesi araştırma yapmayı gerektirir ve 10 ng/ml üstü değerler ise prostat kanserini düşündürür. Bu durumda serbest PSA'nın totale oranına bakılır. Ayrıca doktor gerekirse biyopsi isteyecektir.

Serbest  PSA,  PSA'nin  kan  dolaşımında  serbestçe dolaşan formudur. Normalde PSA'nın  az  bir  kısmı Free PSA'dır. Serbest PSA'nin  ölçülmesi Serbest  /Total  PSA  oranının  hesaplanmasını  sağlar.  Bu oranda olayın kanser mi yoksa iyi huylu mu olduğunu anlamaya yardım eder.
 
Serbest PSA düzeyinin BPH'li hastalarda daha yüksek olduğu saptanmıştır.  Genellikle prostat kanseri varsa sPSA/tPSA oranı % 15'den azdır.  Eğer Free PSA/Total PSA'ya oranı % 20'nin altındaysa ve Total PSA düzeyi de 4-10 ng/ml arasındaysa, prostat kanseri olması güçlü olasılıktır.  
 
Serbest PSA serum düzeyleri mesane kateterizasyonu, rektal muayene, prostat biyopsisi , prostat  hipertrofisi,  üriner retansiyon,  akut  prostatit,  prostat  infarkti  gibi  kanser dışı durmlarda da artabilir.
Bir de taramada PSA velositesi yani artış hızınıda kullanırız. Burada genel olarak yıllık % 20 veya 0.75 ng/ml üstü artışlar yine prostat kanseri açısından araştırma gerektirir.


 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 42500
Kayıt tarihi
: 16.03.11
 
 

Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı. Uzun yürüyüşler yapmayı sever ve 3 bant Bilardo oyuncusudur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster