Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

18 Kasım '08

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1011
 

Psikohayat ''Artık ruhumuzun da bir dergisi var''

Psikohayat ''Artık ruhumuzun da bir dergisi var''
 

PSİKOHAYAT


Psikiyatri'de yeni bir dönem başlıyor.

Artık psikiyatriyle ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz, yeniliklerden, önemli gelişmelerden haberdar olabileceğiniz bir dergi var. PSİKOHAYAT...

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı, 'Koruyucu Ruh Sağlığı' kapsamında önemli konulara değinen, sorunları tespit edip uygun çözümler öneren bir dergiye imza attı.

Dosya konusu ile önemli bir açılımı okurlarıyla paylaşan dergi, deneyimli gazeteci Füsun Saka'nın Genel Yayın Yönetmenliğinde okuyucuna merhaba dedi.

PSİKOHAYAT Dergisi, ruh sağlığı alanındaki yeni gelişmeleri okuyucu ile paylaşmanın önemli olduğunu ve inandığını ilk sayısında göstererek yeni konuları gündeme getirdi. Dergi dosya konusu olarak 'DNA Profili ve Psikiyatrik Hastalıklar'ı ele aldı. Dünyadaki her bireyin DNA'sının tıpkı parmak izleri gibi farklı olduğundan haberiniz varmıydı?

Bu profili bir kere çıkartıyorsunuz ve değişmiyor. İleride belki de kimlik yerine DNA geçecek. DNA bir bakıma kimlik numarası gibi. Geçtiğimiz aylarda yapılan Amerikan Psikiyatri Kongresi psikiyatrik alandaki yeni gelişmelerin habercisi gibiydi. Kongreye katılan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dünyanın psikiyatri alanında en çok tartıştığı konunun, psikiyatri ve genetik ilişkisi olduğunu söyledi.

Kongrede ele alınan konular hakkında bilgi veren Tarhan; "Artık DNA'sına bakarak kişinin bir kişinin psikiyatrik sorununa hangi ilaç iyi gelir bu biliniyor ve yeni doğmuş birinin DNA'sını çıkardığınızda bu DNA 100 yıl saklanabiliyor. Sonuç olarak bir kişinin DNA'sında hangi enzimlerin iyi çalıştığına bakılarak, ona hangi ilaç zayıf etki yapıyor, hangisi olumlu etkiliyor bu kesin olarak öğrenilebiliyor." dedi.

Öfke kontrolünün önemine dikkat çeken PSİKOHAYAT öfke sorgulanmayıp çözümlenmediği durumlarda kin duygusuna dönüştüğünü ve bunun ise kişide organ hasarlarına sebebiyet verdiğini bunun yenmenin yollarını n neler olabileceğini aktarıyor.

Önemli çeviri haberlere de yer veren dergi FDA'nın dirençli depresyonlarda kullanılan rTMS olarak bilinen Manyetik Uyarım Tedavisine verdiği onaya da yer ayırmış sayfalarında. Türkiye'nin yeni sendromu olan Kaliforniya Sendromu'nun üç belirtisi olan zevke düşkünlük, benmerkezcilik ve yalnızlığa yer verilmiş.

Edebi üslubu ile dikkat çeken 'Takıntılar', 'Korkular' ve 'Depresyon' kitaplarının yazarı olan Dr. Oğuz Tan dergide 'Aşk ve Kadın' üst başlığı ile yazılar yazıyor. Seven, bağlanan ama hayal kırıklığına uğrayan kadınları anlattığı ilk yazısında yine dikkat çekiyor ve kadınların ilişkilerine verdiği önemi farklı bir lezzetle anlatıyor.

Derginin önemli yazılarının birisi de 'Beyni kavuran aşk yakın takipte' haberi. Aşk beyin biyolojisi ile açıklanabilir mi sorusuna cevap arayan yazıda, aşkın mani, demans ve obsesyon karışımı, mental hastalık benzeri bir durum olup olmadığı tartışılıyor. Dr. Lucy Brown ve Dr. Helen Fisher'in ilk aşk acısı yaşayan 17 kolej öğrencisinden alınan 2.500 beyin görüntüsünün analizlerine yer veriyor ve önemli açılımlarda bulunuyor.

Ergenlerde yaşanan kuşak çatışmaları, Türk kadınının en büyük cinsel sorunu olan vajinismus, çocuklarda korkular ve yaygın anksiyete bozukluğu, psikolojik destekli diyet, çocukluk çağında geçirilen depresyon, saç koparma hastalığı trikotillomani, okulda duygu durum bozukluğu, kaygılı çocukların sınav kaysısını nasıl yenecekleri, kıskananların neden kıskandıkları, televizyon ve uyku, hayatı cinnetle deha arasında mekik dokumakla geçen Neyzen Tevfik'in bilinmeyen yanları, yaşlılardaki unutkanlığın nedenleri, yaratıcıların ve liderlerin çoğunun neden hiperaktif oldukları, üniversite mevsiminde yaşananlar, kötü anılara verilen travmatik tepkilerin nasıl azaltılacağı, dokümanter bir film olan Canvas gibi yazılara yer verilen PSİKOHAYAT Dergisinde birde duygusal zeka testine yer verildi.

Prof. Zihni Sinir dergi için Sus Aerorolü procesi ve Şırınga fıskıyeli havuz procesinin yer aldığı derginin başka bir orjinalliği de psiko-bulmaca'sının olması.

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesinde psikiyatri hastalarının resim yaparak nasıl rahatladıklarına da yer verilen dergide 'Sosyal Fobi' kitabıyla tanınan Uzman psikolog Yıldız Burkovik ile çarpıcı bir söyleşi gerçekleştirildi. Klinik tecrübelerinde eşlerini aldatan erkeklerin genellikle panik atağa maruz kaldıklarını tespit ettiklerini söyleyen Burkovik önemli açıklamalarda bulunuyor.

Ünlü vahşi hayvan fotoğrafçısı Süha Derbent ile yapılan röportajda da Derbent, neden genellikle tehlikeli vahşi hayvanların fotoğraflarını çektiğini anlatıyor. Tehlikeli hayvanlarla açık alanda yapılan çekimlerin zorluklarının anlatıldığı bu söyleşide sanatçının orijinal fotoğraflarına da yer verildi.

PSİKOHAYAT Dergisinin ilk sayısına; Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Dr. Oğuz Tan, Psk. Orhan Gümüşel, Psk. Çiğdem Demirsoy, Psk. Hande Sinirlioğlu Ertaş, psk. Zehra Erol, Psk. Aynur Sayım, Dr. Gökben Hızlı Sayar, Psk. Yıldız Burkovik, Dr. Ahmet Çevikaslan, Psk. Kamil Ertekin, Dr. Funda Güdücü Sağır, Fatih Uğurlu, Ayda Çayır, Funda Şahan, Süha Derbent, Uğur İlyas Canbolat, Dr. Fuat Ulus, Berivan Çavdarcı, Prof. Zihni Sinir katkıda bulundu.

Tasarımlarını Özgür Çetin'in yaptığı dergi ilk sayısında göz dolduruyor. Dergi, okullara, kamu kurum ve kuruluşlarına, danışmanlık bürolarına, kreşlere gönderiliyor. Okuyucularına ulaşmanının mutluluğunu yaşayan PSİKOHAYAT Dergisi, iki ayda bir ücretsiz çıkacak.


Ruhumuzun dergisi ''PSİKOHAYAT'' hepimize hayırlı olsun..


Ayrıca bilgilenmek isterseniz:

Uğur Canbolat
İşletme Müdürü
Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi
www.mcaturk.com
canbolat@mcaturk.com canbolatugur@gmail.com
Bağdat Cad. No: 109/A 34724 Feneryolu Kadıköy / İstanbul
Santral: (216) 418 15 00 Faks: (216) 418 15 30

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1986
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4808
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster