Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '14

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1411
 

Psikologum çıldırmış olmalı!

Psikologum çıldırmış olmalı!
 

Bir nedeni olmalı her şeyin...


Hayatımız, bizi biz yapan rolleri oynamakla geçiyor. Anne/baba, eş, kardeş, sevgili ya da bir meslek erbabı… Hepimiz iyi ya da kötü bu rolleri oynuyoruz ve hayatta ‘var olmaya’ çalışıyoruz. Peki, bu rollerin içinden hangisi ‘gerçek sen/siz/ben’? Kimine göre hepsi, kimine göre hiçbiri, kimine göre ise içlerinden sadece birkaçı. Fakat şu bir gerçek ki, Eric Morris’in de sözünü ettiği gibi, insanın OLMA’sı öyle söylenildiği kadar kolay bir iş değil.

Seni SEN yapabilecek tek kişi, sadece SEN’sin! Seni SEN yapan, senin DÜŞÜNCELERİN!

(Madem öyle, biz Psikologlar ne işe yarıyoruz ki yahu?!)

Herkesin psikologa gitme nedeni farklı. Kimi akıl istiyor, kimi rahatlamak… Kimi de sadece anlatmak ve kurtulmak… Sorunlarla baş etme yöntemleri farklılaştıkça, aranılan çözüm yolları da bir o kadar farklılaşıyor.

Peki, “Sorunun kaynağı her ne olursa olsun çözüm kişinin kendisinde!” desem çok mu klişe olmuş olurum? Belki evet. Fakat şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki, beklentiler ne yönde olursa olsun, en etkili (dikkat edin, ‘en kolay’ demiyorum, ‘en etkili’ diyorum) çözüm yolu şu aslında: DÜŞÜNCELERİ DEĞİŞTİRMEK!

İnsanlarla bu düşüncemi paylaştığım zaman, bana, “Eee… Bir psikolog olarak sen ne işe yarıyorsun o zaman?” diyenler oluyor. Olur, normaldir.

Ben de diyorum ki;

>> Bir psikolog olarak ben, sana, “şöyle düşün” ya da “böyle düşünme” demiyorum.

>> Bir psikolog olarak ben, sana, düşüncelerini istediğin yönde değiştirmeyi öğretiyorum.

Ben sadece diyorum ki; canın nasıl istiyorsa öyle düşün!  İstediğini düşün! Ama şunu da asla unutma: DÜŞÜNCELERİNİN TEK SORUMLUSU SENSİN!

Haklı olup olmadığımı düşünmek de, benim ‘çıldırdığımı’ düşünmek de senin elinde.

Bir psikolog olarak yazdığım bu yazının sonunda belirtmek isterim ki, her şeyden önce bir insan olarak, ben, tüm düşüncelerimin sorumluluğunu alıyorum.

Ya sen?

Bu konu bitmez…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sinem Hanım, merhaba. Yine faydalı bir yazı. Elinize ve emeğinize sağlık. Bu arada yeni yılınızı kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim. Şen ve esen kalınız.

Dr Lokman Doğruöz 
 01.01.2014 21:57
Cevap :
Merhaba, Yorumlarınız için teşekkür ediyorum, gelişimime katkıda bulunacağını umuyorum.. Size de mutlı yıllar diliyorum. Saygılarımla, Sinem Taşyaran  02.01.2014 13:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5972
Kayıt tarihi
: 25.07.13
 
 

Klinik Psikolog / Sarıyer Merkez İSTANBUL  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster