Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '11

 
Kategori
Eğitim
 

Psikolojik danışmanlar haklarını arıyor!

MEB Personel Genel Müdürlüğü internet sitesinden 2011 yılı atamalarında rehber öğretmen kadrosuna Felsefe alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim programları mezunlarının da atanabileceğini duyurması, alanda çalışan psikolojik danışmanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Sosyal medyada ve mail gruplarında örgütlenen psikolojik danışmanlar 23 Mayıs 2011 tarihinde saat 14.00'da Ankara'da "Mesleğimize Sahip Çıkalım" buluşması gerçekleştirmeyi planlıyor.

MEB'in duyurusu sonrasında psikolojik danışmanların meslek örgütü Türk PDR-DER (Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği) genel merkezi ve şübelerinden çeşitli açıklamalar ve basın duyuruları geldi. Ve bu da Türk PDR-DER Gemel Başkanı Doç.Dr. Tuncay ERGENE'nin son yayınladığı basın açıklaması, duyarlı aynen aktarıyorum;

PSİKOLOJİK DANIŞMANLAR HAKLARINI ARIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) psikololik danışman/rehber öğretmen kadrolarına felsefe grubu öğretmenlerini atama kararına psikolojik danışmanların tepkileri çığ gibi büyüyor. Psikolojik Danışmanlık, bireylere sosyal, duygusal ve ruhsal alanda psikolojik yardım hizmeti sunan profeyonel yardım mesleğine, farklı alanlardan mezun olanları atama kararı bu ülke insanına en büyük haksızlıklardan birisidir. Vatandaşının niteliksiz hizmet almasına yol açacak kararları hayata geçiren bir başka ülke olmasa gerek.

Psikolojik danışman kadrolarına kimlerin atanabileceği MEB’nın kararlarında belirtilmiş olmasına rağmen, kendi hukuk kurallarını hiçe sayarak böyle bir karar alabilmektedir. Bunu da “2011 yılına mahsus diyerek” rsayonelleştirmeye çalışmaktadır. Oysa çok iyi bilinmektedir ki Bakanlık 2003 yılında da aynı şekilde felsefe ve sosyoloji mezunlarını “2003 yılına mahsus olmak üzere” diyerek ilk atamayla atamıştır. Nasıl olsa balık hafızalı toplum, kimse hatırlamaz diye düşünmüş olsa gerek. Bilinmelidir ki insanlığın her eylemi tarihe dönüşür. Tarihin unutulmuş denilen sayfalarından birileri mutlaka gün yüzüne çıkarır.

Kurumlar da kişiler gibi söz ve davranışlarında/uygulamalarında tutarlı ve güvenilir olmak durumundadır. Bakanlık bir defaya mahsus dediği uygulamayı ikinci hatta yargı tarafından veya demokratik ve hukuk kuralları çerçevesinde ortaya koyduğumuz tepkilere istinaden geri almadığı sürece de bu uygulamaları yapmaya devam edecek, bu da Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli kurumlarından/Bakanlıklarından birisi olan MEB’na olan güveni ciddi bir şekilde zedeleyecektir.

Ülke olarak geliştiğimize dair söylemler son zamanlarda iyice artmıştır. Evet ekonomik gelişmişlik düzeyi açısından dünya da 17. sıradayız. Birleşmiş Milletler İnsani Gelişme Endeksine göre ise 179 ülke içinde 76. sıradayız. Ekonomik gelişme ve büyüme insani gelişmişlik düzeyine eşlik etmiyorsa bunun orumlusu kimdir diye sormak gerekir. Bunun sorumlusu bu ülkede yanlış kararların altında imzası olanlar olsa gerek. Niteliksel sorunları nicel yolla çözülmeye çalışan bir ülkenin sıralamadaki yeri şaşırtıcı olmasa gerek.

Bunun en güzel örneği, MEB’nın okullardaki psikolojik danışman “ihtiyacını” alanla ilgisi olmayan, bu konuda eğitim almamış kişileri atama kararıdır. Bu karar niceliksel artışı sağlamanın ötesinde bir karar değildir. Bu kararlara imza atanlar ülkeyi insani gelişmişlik düzeyi açısından daha da aşağılara itmeye hizmet etmektedirler.

Bu üzücü karardan dolayı psikolojik danışmanlar ve PDR lisans öğrencileri haklı tepkilerini göstermeye başlamışlardır.

Türk PDR-DER, MEB’nın bu kararının iptali için Danıştaya dava açmıştır. Bunun yanı sıra çeşitli fakslarla alınan kararın yanlışlığı MEB’in ilgili yerlerine bildirilmiş ve bildirilmeye devam edilmektedir. Üyelerimiz, meslektaşlarımız, PDR öğrencileri, mesleğimizin akademisyenleri ve konuya duyarlı vatandaşlarımızın Türkiye genelindeki katılımıyla 23 Mayıs 2011’de saat 14:00’te “Mesleğimize Sahip Çıkalım” buluşmasını gerçekleştireceklerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Doç.Dr. Tuncay ERGENE
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Genel Başkanı

-

Sinan ÇAĞIRAN
Psikolojik Danışman
www.EgitimHaberim.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arkadaşlar kendi açınızdan haklı olabilirsiniz gerçekten karşınıza dişli rakipler çıkıyor. ben 6 senedir özel bir kurumda rehber öğretmenlik yapıyorum. zaman zaman öğrencilerimi siz değerli rehber öğretmenlere yönlendiriyorum hani mesleğe mudahale etmeyeyim diye ama ne yazık öğrencilerim daha okulunda rehber öğretmen var mı yok mu onun bile farkında değil....acaba neden... bizler bu alanda başarılı olmasak acaba özel kurum gözümüzün yaşına bakar mı çok merak ediyorum. neyse bu sayede herkesin mesleğinin gereğini yapacağına inanıyorum.. tercih yapan arkadaşlarıma başarılar diliyorum. bu arada branşım sosyoloji...

özlem ikizo?lu 
 21.05.2011 10:41
 

herkesin mesleğini korumasını çok iyi anlıyorum ancak bazı konular üzerinde de düşünmekte yarar var. 1-Türkiyedeki hiç bir üniversitede pratik eğitim verilmiyor dolayısı ile birçok PDR'ci mesleği çalışma hayatında tanıyor en azından pratik olarak. Çünkü üniversitelerde verilen eğitimler teori-kuram ağırlıklı, üstelik Türkiye gerçeklerinden çok uzak eğitimler, alan çalışması-pratik yok. köklü üniversitelerden mezun birçok PDR mezunu arkadaşımdan "öğretmen olduktan sonra mesleği anladım" cümlesini çok fazla duydum. Dolayısı ile bu alan öğretmen olduktan sonra da geliştirilebiliniyor. 2-2010 yılı KPSS'de, PDR mezunlarından 20 puan alan rehber öğretmen olaarak atanıyordu. Ben şahsen KPSS sınavından 20 alıp atanan bir kişiye öğretmen gözüyle bakamam. 100 üzerinden 20 alan kişi öğretmen olmamalı. 3-Doğuda 2 yıl zorunlu hizmet yaptım, hizmet yaptığım yerde idaelist bir RAM müdürü dışında PDR mezunu yoktu. 4-Rehber öğr. özlük hakları ile ilgili birçok konu varken neden hala bunu tartışıyoruz?

özgün türkmen 
 20.05.2011 17:56
 

pdrciler okullarda masa başında oturmaktan başka bir işe yaramıyorlar bunu herkes biliyorr.. haklarını yememek lazım ara sıra da anket yaptırırlar çocuklara !!!!!!

dilek yilmaz 
 20.05.2011 14:08
 

Bence artık bu meslek dalı da Türkiye'de tıpkı hukuk,siyaset,medya,tıp gibi insanları yaftalamak ve karalamak,yaranmak ve zenginleşmek için çıkar grubu oluşturmak gibi amaçlarla gerçekleşen bir tehdit unsuru olmaya başlamıştır.Kimse bir kılıç gibi keskin olabilen elindeki yetkiyi bırakmak istemiyor.

Akif Altan ÖZGÜ 
 20.05.2011 7:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 488
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 11972
Kayıt tarihi
: 22.08.06
 
 

1996-2000 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, Psikolojik Danış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster