Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '12

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
253
 

Psikolojik danışmanlık

Psikolojik Danışmaya İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

*Kimseye anlatamadığınız fakat birileriyle paylaşmak gerekliliği hissettiğiniz duygu ve düşünceleriniz olduğuna inanıyorsanız,
*İletişim sorunlarınız var ise,
*Yaşam olayları (ayrılık, yas süreci, evlilik, organik rahatsızlıklar, gelişim krizleri, evlilik vb.) karşısında sorunlarla başetmede zorlanıyorsanız,
*Stresle başetme konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız,
*Kendinizi yalnız hissediyor ve sık sık ağlama belirtileri gösteriyorsanız,
*Sınav öncelerinde sınav kaygısı yaşıyor ve bu nedenle başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız,
*Akademik performansınızda düşüş yaşıyorsanız,

OKUL PSİKOLOJİK DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Okul psikolojik danışmanlığı tüm öğrencilerin, akademik başarılarını geliştirmelerinde, kişisel, sosyal ve mesleki gelişimlerinde, üretken kişiler olmalarını sağlamada, yarının iyi yetişmiş yetişkinleri olmaları konusunda onlara yardımcı olmayı amaçlayan profesyonel bir hizmettir .

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİĞİN ÖNEMİ

P.D.R'nin öneminin en iyi şekilde anlaşılabilmesi için amacının kavranması gereklidir. Yani P.D.R'nin önemi amacında gizlidir. Psikolojik danışmanın en önemli amacı, bireyin kendini gerçekleştirilmesine yardım etmektir. Kendini gerçekleştirmekte olan bireyin taşıdığı özellikler aslında, psikolojik sağlığı yerinde olan çağdaş insanda bulunması gerekli özelliklerdir. Kendini gerçekleştiren bir insanın özelliklerini bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz; Kendini gerçekleştirmekte olan insan, kim olduğunu gerçekçi bir gözle algıladığı gibi kim olabileceği hakkında daha tutarlı bir görüşe sahiptir. İnsan değerlerine saygı duyar,onları benimser ve geliştirir. Zamanı iyi kullanır, değişmeye ve yeni yaşantılara açıktır... v.b.

P.D.R, ayrıca bireylerin kendini anlamasını, problemini çözebilmesini, kendine en uygun seçimleri yaparak gerçekçi kararlar alabilmesini , kendi kapasitelerini en uygun bir düzeyde geliştirilmesini, çevresine dengeli ve sağlıklı bir yapabilmesini amaçlar... v.b.

Psikolojik danışmaya gelenlere genellikle danışman denir.

Anormal ve ya aşırı uyumsuz davranış gösterenlerle ilgilenmez.

Genel olarak danışanların başlangıçta kaygı ve bunalım içinde olmaları beklense de psikolojik çöküntüden uzaktırlar.

Psikolojik danışma, danışanlara kendilerini anlama, ifade etme ve kabullenmelerine yardımcı olmakta ve bu anlayış ile kendi gizli güçlerini keşfetmelerini amaçlamaktadır. Gerekirse danışanların tutum, görüş ve davranışlarında değişiklikler yapılabilir.

Konuşma ve dinleme temel metotlar; testler, sosyal ve biyografik materyaller, envanterler ve anketler gibi yardımcı metotlar da kullanılır .

Psikolojik Danışman kimdir?

Bir PD, Eğitim Fakültesinde 4 yıllık rehberlik ve psikolojik danışmanlık eğitimi almış kişilerin kazandığı ünvandır. Psikolojik Danışmanlar da duygusal, davranışsal ya da zihinsel zorluklar yaşayan kişilerle çalışır ve bunu farklı psikoterapi ekolleri kullanarak yapabilirler. Psikolojik danışmanlar daha normal kabul edilen psikolojik sorunları olan kişilerle çalışır .

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3923
Kayıt tarihi
: 07.09.08
 
 

1991 yılında istanbul üniversitesinden mezun oldum. O yıldan beri, pedagog, psikolojik danışman o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster