Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '11

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
18945
 

Psikolojik Dayanıklılığı Artırmanın Yolları!

Psikolojik Dayanıklılığı Artırmanın Yolları!
 

Psikolojik Dayanıklılığı Artırmanın Yolları!


 

Geçenlerde Dr. Başak Demiriz hanım'ın bir yazısını okudum. Bir danışanına terapi yapan Başak Hanım, bu terapide psikolojik dayanıklılığın artırılabileceğinden söz ediyordu.

Bazı insanların başlarına gelen ufak bir talihsizlikte psikolojilerinin bozulduğu ve hayatlarının alt üst olduğunu görürüz. Bazen de hayatında bir sürü şanssızlığa uğrayan bir insanın psikolojisinin gayet iyi olduğuna tanık oluruz.

Psikolojik dayanıklılığı diğerlerine göre fazla olan kişiler, zorlu hayat koşullarıyla daha kolay ve daha başarılı bir şekilde baş edebiliyor.

Bu kişilerin birtakım ortak özellikleri olduğunu söylüyor Dr. Başak  Demiriz.

Öncelikle, kendilerine ait olumlu bir bakış açısına sahipler, yeteneklerine ve güçlerine güveniyorlar.

Bununla birlikte, diğerleriyle iyi iletişim kurabiliyorlar. Sorunları kolayca çözme yetenekleri var.

Ayrıca, güçlü bir şekilde ortaya çıkan duygularını veya dürtülerini iyi yönetebiliyorlar. Son olarak; gerçekçi planlar yapıp bu planlara uygun adımlar atabilme becerilerine sahipler.

Kendimizde eksik gördüğümüz konularda yoğunlaşarak psikolojik dayanıklılığımızı artırabiliriz.

Ancak her kişi psikolojik dayanıklılık düzeyini artırmak için farklı bir yöntem izleme ihtiyacı duyabilir.

Amerikan Psikologlar Derneği’nin önerdiği 10 farklı yöntemden size uygun olanlarını seçebilirsiniz;

1. Aileniz, arkadaşlarınız ve çevrenizdeki diğer kişilerle iyi ilişkiler kurun. Size yakın olan kişilerden destek ve yardım almak psikolojik dayanıklılığınızı artırır. Bununla birlikte, başkalarına yardım etmek de aynı derecede faydalıdır.

2. Karşınıza çıkan krizleri, üstesinden gelinemeyecek sorunlar gibi görmekten kaçının. Başınıza gelen stres dolu olayları değiştiremeyebilirsiniz, fakat bu olaylara bakış açınızı ve tavrınızı değiştirebilirsiniz. Unutmayın ki, üstesinden gelinemeyecek zorluk yoktur.

3. Değişimin, yaşamın bir parçası olduğunu kabullenin. Bazı hedefleriniz veya hayalleriniz, beklenmedik bir şekilde engellenebilir. Değiştiremeyeceğiniz olaylara odaklanmak yerine değiştirebileceklerinize dikkatinizi verin.

4. Hedeflerinize doğru hareket edin. Öncelikle, gerçekçi hedefler belirleyin ve küçük de olsa düzenli olarak hedeflerinize yönelik adımlar atmaya çalışın. Baş edemediğiniz adımlara odaklanmak yerine, kendinize ‘İstediğim hedefe ulaşmak için bugün ne yapabilirim?’ diye sorun.

5. Kararlı davranın. Olaylardan kaçmak veya yok saymak yerine, kararlı bir şekilde çözmeye odaklanın.

6. Zorlu hayat koşullarının ardından kendinizle, ilişkilerinizle, hayatla ilgili yeni özelliklerinizi keşfedin. Çoğu kişi, trajedilerden veya kayıplardan sonra daha güçlü ilişkiler kurar, olgunlaşır ve hayata karşı müteşekkir olmanın yeni yollarını keşfeder.

7. Kendinize dair olumlu bakış açısı geliştirin. Olayları çözebileceğinize her zaman inanın ve yeteneklerinize güvenin.

8. Resmin bütününe bakmaya çalışın. Acı veren olaylarla karşı karşıya olduğunuzda bile hayatınıza daha geniş bir açıdan bakın, olumsuz olayların hayatınızın tümünü karartmasına izin vermeyin.

9. Umudunuzu kaybetmeyin. Geleceğe dair olumlu bir bakış açısı size olaylarla baş etme gücü verir. Başınıza gelen olaylara odaklanırsanız kaygınız artar ve enerjinizi kaygınızı azaltmak için sarf edersiniz.

10. Kendinize iyi bakın. Dikkatinizi duygularınıza ve ihtiyaçlarınıza verin. Size keyif veren ve gevşeten aktivitelere katılın, düzenli egzersiz yapın. Ruhunuz kadar bedeninize de gerekli önemi verin.

Sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla,

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

" Psikolojik dayanıklılığı arttırmanın yolları " başlığı altında anlattıklarınız aynı zamanda hayatta başarılı olmanın da altın yolları sevgili Nilgün hanım. Bir taş atmış, iki kuş vurmuşsunuz yine! Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 26.11.2011 15:01
Cevap :
Çok haklısınız Cem Bey, psikolojik dayanıklılığımız arttıkça, başarımızda o oranda artacak kuşkusuz. Sevgi ve saygılar sunuyorum.  28.11.2011 8:58
 

Psikolojik dayanıklılığı artırmanın yollarından birisi de, Nilgün Aktaş'ın yazılarını okumaktır. Bu bir iltifat, bir kompliman asla değildir. Merve Ballı hanımın yazıları da çok rahatlatıcı...Yukarıdaki psikoloji dopingi yazının her satırına EVET! Her paragrafına EVET! Ayrıca kişi kendine "iç telkin metodunu" uygularsa yani kendi kendini olumluda motive ederse, dayanıklılığı artıyor. Yaşamı olduğu gibi kabullenmek rahatlatıyor. Stressiz bir hayat yok ama stresi yönetmeyi bilirsek, onu alt etmiş oluyoruz. Son olarak ben de hayatın bana verdiklerine teşekkür edenlerdenim zira daha kötü şeyler de verebilirdi, diyorum ki:ŞÜKÜR...Cok cok selam ve sevgiler ablandan...

Yurdagül Alkan 
 26.11.2011 12:17
Cevap :
Milliyet Blog'un kraliçesi, bilge kraliçem, bunları senden duymak ne kadar harika bir bilsen :) Yüreklendirici yorumlarınla, daha iyisini, en iyisini yapmama sebep olduğun için, sana yürekten teşekkür ediyor, kocaman kocaman öpüyorum. Harika ve güzel bir hafta diliyorum, herşey gönlünce olsun. Bu gül benden sana :) @>-->--   28.11.2011 9:05
 

Tavsiyeler güzel ama kişinin doğal yapısı ne kadar değişebilir? Psikolojik direnci artırma programı uygulansa sanırım daha etkin olur...

Kadri KANPAK 
 26.11.2011 8:22
Cevap :
Merhaba Kadri Bey. İnsanlar olabilecek her davranışı modelleyerek gelişirler. Bu modelleme kişinin bilinç yapısına bağlı olarak, iiyi veya kötü olabilir. Bilinç seviyesi yüksek insanlar elbette, daha başarılı, daha zengin ve daha mutlu insanları modelleyerek başarılarına başarı, güçlerine güç, zenginliklerine zenginlik, mutluluklarına mutluluk katabilirler. Dolayısıyla kişinin doğal yapısı mükemmeli veya başarısızı modelleyerek değişebilir. En içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum, güzel bir hafta dilerim, saygılarımla.  28.11.2011 9:09
 

Hıııımmmm....

Şahin Yamaner 
 25.11.2011 13:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 563
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8496
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster