Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '09

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
758
 

Psikosomatik kriz mönüsü

Ekonomik krizin psikolojik olduğuna dair başbakanımızın söylemlerinin ardından beslenme uzmanı ve diyetisyen Sayın Ender Saraç'ın kriz psikolojisinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırma çabasına yönelik oluşturduğu kriz mönüsü paketi de ülkemiz adına muhteşem bir çözüm oldu doğrusu.

Demek ki kriz bir hallüsinasyon, tedavisi de iyi beslenme. Ender Saraç'ın mönüsünde balıktan, yumurtadan tutun da bütün proteinli ürünlere kadar uzayıp giden bir sıralama var. Dolayısıyla bu tür bir beslenme şansına sahip olan bir toplumun krizi, değil psikolojik olarak hiçbir şekilde hissetmesi zaten mümkün değildir malum olduğu üzere.

O halde mevzu bahis soruna çözüm: psikolojik kriz mönüsü oluşturabilmekte. Mesela varsayılan krizi varsayılan bir mönüyle tedavi etme. Tek yapmanız gereken ise; gözlerinizi kapatıp kendinizi Halil İbrahim sofrasında hissedebilmek. Ne kadar basit oysa değil mi?

Bir de bizim ülkemize dış dünyadan, ekonomik krize önlem almayan ülke gözüyle bakılıyor. Halbuki bakın biz en üstten tutun da beslenme uzmanlarımıza kadar acil kriz önlem paketleri hazırlıyoruz hayalimizde her an.

Bu kadar komedi yeter sanıyorum değil mi? Yaşamsal dramlarımızın traji-komik yanları arttıkça ağlanacak halimize gülmeye başlıyoruz artık. İlkokulvari münazara yarışmalarının klişe bir konusu vardır hani... Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan? Bu müphem suali beslenme şekli mi krizi doğurur, kriz mi beslenme şeklini tarzında daha da müphem bir suale çevirmek mümkün sanıyorum .Yani aslında artık yumurta tavuk paradoksundan çıkmamız daha reel sorulara yanıt aramamız gerekiyor. Ütopik yaklaşımlarla oluşturulmuş psikososyal tedavi telkinleri, ülkemizi psikosomatik bir kaosa sürüklerken sanırım en realistçe yaşam yöntemi de: -mış gibi yaşama seansları. Günde iki kere sabah akşam -mış gibi yaşayın yeter, yani mesela kriz yokmuş gibi, mutluymuş gibi... Fakat biz toplumca en kolay afyon yutmuş gibi olanı başarabiliriz sanıyorum.

Sağlıklı beslenmeler dilerim......
Filiz Alev bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 74
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 303
Kayıt tarihi
: 20.11.08
 
 

 sanatsever bir yazma sevdalısı... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster