Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '09

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
1299
 

PTT'nin biyoloji öğretmenli gıda mühendisli kadrosu

PTT'nin biyoloji öğretmenli gıda mühendisli kadrosu
 

Birkaç parça kitabı Batman’a yollamak üzere PTT’ye yolum düştü.

Malumunuz PTT; posta, telgraf ve teşkilat kelimelerinin kısaltmasından oluşan bir kurum. Türkiye’nin en eski ve köklü kurumlarından biri.

Posta ve telgraf hizmetleri ile beraber yürütülen PTT Bank projesi ile günümüzde tahsilat merkezi, internet abonelik merkezi gibi çağırışımlar yapsa da kurumun asli görevi hiç kuşkusuz yazılı haberleşme ürünlerini adreslere ulaştırmak. Yani mektubu, koliyi evden eve, Türkiye’nin 81 ilinde kamu yararı gözeterek taşımak.

Türkiye’de kurumsallaşmayı kısa sürede başaran kargo şirketlerinin, taşımacılık konusunda aldığı yol ile beraber sektörün gelir anlamındaki payı PTT’den çok kısa bir süre içerisinde özel sektöre kaydı. Birçok kargo şirketi özellikle büyük kentlerde dağıtım alanları ile PTT’yi saf dışı bıraktılar.

PTT yıllar sonra aklı başına gelmiş olacak ki; kargo pazarından pay alabilmek için PTT Kargo diye bir marka yarattı. Altyapısı tam anlamıyla oluşturulmadan çalışmaya başlamasına rağmen; PTT Kargo uygun fiyatı ve Türkiye’nin dört bir yanındaki en ücra köylere kadar giden hizmet anlayışı ile kargo şirketlerinin elinden bayağı bir kargo kapmayı başardı.

Ben de PTT Kargo’nun 1 kg’a kadar 3 liralık tarifesinden iki ayrı parça kitabı Batman’a yolladım…

***

O arada PTT içerisindeki hareketlilik gözümden kaçmadı.

Devletin memur almadığı ve emekli olup gidenlerin işlerinin kalan devlet memurları tarafından yürütüldüğü söyleminin tersine gelişmeler olmaya başlamış.

KPSS ile devlet dairelerine yerleştirilen memurlardan PTT’ye girmeye hak kazananlar görevlerine başlamışlar. Eski memurlar yenilerine uygulamalı iş öğretmeye çalışırken; yeni memurlarla vatandaş konuşma imkânı buluyor…

İşin acı kısmı da bundan sonra başlıyor zaten…

Fen Bilgisi Öğretmeni olduğunu söyleyen yeni memur iş imkânı olmadığı ve atanamadığı için PTT’ye girmiş. Devlet imkânında ve güvencesinde olduğumdan çok memnunum diyor.

Diğer memurlar ne mezunu diyerek konuşma devam ediyor…

Gıda mühendisi, biyoloji öğretmeni, kimya bölüm mezunu, sınıf öğretmeni, müzik öğretmeni…

Anlaşılan eğitim fakültelerinden mezun olanların büyük kısmı PTT’ye giriş yapmış. En büyük kısmı da sayısal alandan…

Bundan sonra ÖSYM kitapçığında “bu bölümü bitirenler genellikle PTT’de çalışmaktadır” şeklinde bir ibare konulabilir. En azından öğretmenlik seçenlere yol gösterir.

Müzik öğretmeni gişe görevlisi, biyoloji öğretmeni posta dağıtıcısı, gıda mühendisi tebligat damgalayan memur. Hepsi PTT’nin zenginliği…

***

Ülkemiz yetiştirdiği öğretmenlerine iş imkanı vermeyince, özel sektöre de güven olmayınca, devlet işi olsun garanti olsun diyen herkes ilgili ilgisiz yerlere girmeye çalışıyorlar…

Tek kriter ÖSS tarzı bir sınavdan yüksek puan alabilmekte olunca PTT’ye ya da diğer kurumlara ne meslek sahibi olursanız olun girebilirsiniz.

***

PTT’nin öğretmen kadrosu ile Özel PTT Dershanesi açılır mı açılır, belki de gıda mühendisleri bir araya gelip PTT Lokantası açarlar. PTT’nin bu kadrosu iş yapar mı bilinmez ama devletin özellikle öğretmenlik mezunları ile ilgili yapması gereken çok şey olduğu kesin!

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2128
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster