Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
323
 

PTT'nin son yıllardaki hamleleri...

PTT'nin son yıllardaki hamleleri...
 

PTT deyince çocukluk yıllarımıza gideriz. Postacının yolunu dört gözle beklerdik. Sonra internet, e-mail, cep telefonu çıkıp mektup ve kart yazma işi bitince PTT'den gözden düştü ama sonra PTT mevcut duruma kendisini iyi adepate etti. Bugün PTT, ülkenin dev bankalarıyla yarışa giriyor. 

PTT 2004 yılından itibaren yeniden yapılanmayla hem kara geçmiş hem de hizmet ağına posta ve lojistiğin yanı sıra bankacılığı da eklemiş.
 
Şu anda yaklaşık 22 banka, 7 sigorta şirketi ve 1 aracı kurumla işbirliği halinde çalışıyormuş.
 
PTT bugün posta ve kurye hizmetlerinin yanı sıra  kredi kartı ödemeleri, nakit yatırma-çekme, para transferi, fatura tahsilatı, kredi işlemleri, borsa işlemlerine aracılık ve HGS satışı ile neredeyse dev bir kamu bankasına dönüşmüş durumda. 
 
PTT Genel Müdürü Osman Tural, toplam 215 milyon TL'lik yatırımla  2 bin 582 adet şubenin PTT Bank konseptine uygun hale getirildiğini açıklamış. Böylece PTTBank, bankacılık sektöründe en büyük şube ağına sahip  Ziraat'i sollamış. Aylık ortalama 15 milyar TL'lik işleme aracılık eden PTT şubelerinden yılda 180 milyar liralık işlem gerçekleşiyormuş. PTT, toplamda 4 bin 500 işyeri ile hizmet veriyormuş.
 
PTT işyerlerinden INGBank, Citibank ve Aktifbank adına kredi verme işlemleri yapılabiliyormuş.
 
PTT, bugüne kadar bu bankalar adına toplam 1 milyar 835 milyon liralık kredi satışına aracılık etmiş.
 
İlk olarak 2009 'da hizmete sunulan PTTMatik'lerin sayısı 1.558 adete ulaşmış.
 
PTTMatik'ler Ortak ATM özelliğine sahipmiş.  Tüm banka kartlarıyla para çekme ve bakiye sorgulama işlemleri, kredi kartlarıyla da nakit çekim işlemleri yapılabiliyormuş. Türkiye genelinde hiçbir banka ATM'sinin bulunmadığı toplam 83 noktada sadece PTTMatik'ler hizmet veriyormuş. 2013 yılında  PTTMatik cihaz sayısının 1800'ü aşması hedefleniyormuş.
 
2003 yılında 11 trilyon lira zarar eden PTT, bugün kar eden bir kuruma dönüşmüş. 2010'da PTT, 143 milyon 624 bin TL, 2011 yılında 174 milyon 39 bin TL kar ederken, 2012 Ekim ayı itibarıyla ise karı 107 milyon 590 bin TL'yi bulmuş.
 
2010 yılında PTT, 'Gedik Yatırım' A.Ş. ile bir protokol imzalayarak Anadolu'da yaşayan tasarruf sahiplerinin de büyük şehirlerde yaşayanlar kadar kolay borsaya girebilmelerinin önünü açmış. 
 
PTT'nin aşağıdaki 22 banka ve 7 sigorta şirketiyle işbirliği varmış. GARANTİ Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Finansbank, Citibank,  Bank Asya, Kuveyt Türk, Denizbank, Yapı Kredi, VakıfBank, Akbank, İş Bankası, Şekerbank,  HSBC, Bank Pozitif, Tekstilbank, Anadolubank,  Halkbank, AktifBank, ING, Societe Generale,  Eurobank Tekfen ve Aktifbank'la işbirliği bulunuyor. Ayrıca Anadolu Hayat Emeklilik,  Deniz Emeklilik, Ergo Sigorta, HDI Sigorta, Yapı Kredi Emeklilik, Ergo Emeklilik ve Groupama Emeklilik ile de işbirlikleri varmış.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster