Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '08

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
1518
 

Puma (Balık Burcu ) 2. bölüm

Puma (Balık Burcu ) 2. bölüm
 

Puma için bulduğum en güzel resimlerden biri


Puma insanlarının uğur rengi turkuaz( firuze rengi )dır. Mavi göğün ve duygusal isteklerin simgesidir. Arayış içinde olan, duyguları güçlü, kendi kendisiyle mücadele eden ve melankoliye yatkın bir insan rengidir. Lekesiz saf bir mavi çıkarsız sanatsal ve ruhsal duyuların simgesidir. Mavi doğru yolu arayan bir insanın rengidir.

Maviyle yeşilin karışımı, ruhla kişilik, yer ve gök arasında bir denge kurmak için Puma -İnsanlarına gereklidir. Maviyle olduğu kadar yeşlille de kaynaşmayı unutmazlarsa neşelerini korumayı, kendilerine gerekli olan dengeyi yitirdiklerinde fiziksel ve ruhsal huzurlarına yeniden kavuşmayı başarırlar. Puma- İnsanları ruhsal alana doğuştan eğilimli olduğu için genellikle maviyi seçerler ama bir yeşil karışımının kendilerine ne kadar yararlı olduğunu hiç bir zaman unutmalılar.

Pumalara günümüzde Amerika'nın batısında Florida, Meksika ve Kanada'da rastlanabilir.Batı Uygarlığı Kuzey Amerika'da yayılmadan önce pumalar ülkenin her köşesinde yaşarlardı. Ancak beyaz adamların acımasızlığı sonucunda pumalar derin vadilere ve dağlık bölgelere çekilmek zorunda kaldılar. Yuvalarını genellikle kayalık bölgelerde, derin oyuklarda ya da sık çalılıklar arasında kurarlar. Kediler arasında en iyi tırmanıcılar pumalardır. İyi koşarlar ama uzun değil kısa mesafe koşucularıdır.Tiz ve yüksek bir sesleri vardır. Çok ender bağırırlar ama sesleri korkutucudur.Çok iyi birer avcı olan pumalar et yiyerek beslenir. Daha iyi avlanmak için eşleşirler ve birlikte ava çıkarlar. Birisi avın peşinde koşarken diğeri çalılıkların arasına yatıp pusuda bekler. Yiyebileceklerinden fazla avlanmazlar.Dişi pumalar genellikle erkeklerden daha iyi birer avcıdır.Yanlış bir şekilde pumaların insanlara saldırdığı söylentisini yayanlar vardır, ancak bu hiç bir zaman doğrulanmamıştır.Sağlıklı bir pumanın insana saldırdığı görülmemiştir. Gerçi pumalar bazen insanları izlemeyi severler ama bunu avlanmak için değil yalnızca kedilere özgü merak güdüsüyle yaparlar.

Totemi puma olan insanların bu soylu hayvana benzeyen birçok özellikleri vardır. Bu insanlar da sık sık anlaşılamadıkları duygusuna kapılarak kendi düşünce ve ruh dünyalarının kovuklarına çekilirler.Çok duygulu kişilerdir, masum bir davranış sonucu bile incinebilirler.Tıpkı pumalar gibi onların da içine çekilip, kendileri ve dünya üzerinde düşünebilecekleri bir sığınağa ihtiyaçları vardır. Bu kişiler deiyi trmanıcılardır. Fakat bu dağ tepelerine değil insan ruhunun yüceliklerine doğru olan bir tırmanıştır.

Puma-İnsanları kişisel rahatları ve iç dengeleri için mutlaka kendilerine ait bir alana sahip olmalıdırlar. Eğer doğru ve yararlı buldukları alanların kapıları onlara kapanırsa kaprisli ve huzursuz olurlar.Pumalar gibi bu insanlar da kendi alanlarını belirlemek için dışarıya karşı kapatmak eğilimindedirler. Onların istekleri dışında başkalarının bu alana girmesi onları çok incitir. Oysa iyi bir yönetimle son derece üretici olabilirler.

Özellikle kendi kişisel duyguları söz konusu olduğunda çok suskundur Kendini iyi hissettiği zaman çevresindekiler onların sohbetinden çok hoşlanır fakat bu konuşmalar sırasında iyice güveninceye kadar kendi gerçek benlikleriyle ilgili bir ipucu vermezler. Başkalarının düşüncelerini sezme yeteneğine sahip oldukları için diğer insanların ilgilendikleri konuları kolaylıkla kavrar ve onlara yardımcı olmak amacıyla görüş ve düşüncelerini tatlı bir dille açıklarlar.

Puma-İnsanları en derin duygularını gizlemeye alışkın oldukları için kendilerini genellikle çevrelerinden kopuk hissederler. Hiç kimsenin kendilerini anlamadığını, tek başlarına olduklarını öne sürerler. Duygularını uzun süre bazen ömür boyunca baskı altında tutarlar. Enerji akımlarının bu şekilde engellenmesi sonucu sık sık derin depresyona düşebilir ve melankoliye kapılırlar. Bu da onların ayaklarını toprağa basmalarını böylece yıldızlara yükselmelerini önler. Bastırılmış duyguları karşısında kapıldıkları korku kesin kararlar almalarını engeller. Böylece çevrede kararsız kişiler olarak görülebilir.

Puma-İnsanları başkalarına güvenmeyi ve duygularını açmayı öğrenmek zorundadırlar. Ruhsal alandarahat davranmaları için nesnel alanda da doğru yaptıkları konusunda sürekli güvenceye gereksinimleri vardır.

Puma çocuklarının büyük bir sevgi ve desteğe gereksinimleri vardır çünkü düş dünyasına dalmaya çok yatkındırlar. Onları daha çocukluk döneminde duygularını açmaya teşvik etmek ve alıştırmak gerekir böylecelerki yıllarda yaşamları biraz daha kolaylaşabilir. Hareketli, duyarlı ve uysal çocuklardır. Çok yaratıcıdırlar, ellerine oyuncak vermeye hiç gerek yoktur. Ellerine geçirdikleri en sıradan şeyleri bile düş gücüyle zenginleştirip bir oyun bulabilirler. Yaratıcılıkları sanatsal alanda olduğu kadar manevi alanda da olabilir.

Puma-İnsanları iç dengelerini yitirdikleri zaman beklenmedik bir şiddetlekendilerini yaraladığını düşündükleri kişiye karşı saldırıya geçerler. Köşeye sıkıştırıldıklarını hissederlerse tırnaklarını çıkarır ve müthiş bir savaşım verirler. Bazen böyle bir kavga onlar için yararlı olur, çünkü böylece uzun süre bastırdıkları duyguların bir kısmını dışarı vurma olanağı bulurlar.Ancak farkında olmadan bu tür kavgalarda karşılarındakini de fena halde yaralayabilirler.

Puma toteminin ayı, " Büyük Fırtınalar Dönemi " dir. Bu ay mevsim dönümünün başladığı ve rüzgarların yönleri belirsiz bir biçimde esip savrulduğu gizemlerle dolu bir aydır. Puma-İnsanlarının bu ayda doğmaları onların gizemli, huzursuz yanlarını güçlendirir.

Bu ay ayni zamanda Kuzey'in koruyucusu olan Waboose'nin üçüncü ayıdır. Onun saflığı, Puma- İnsanlarının maddi alanda karşılaştıkları zorluklara karşın özlerindek, arılığı korumalarına yardımcı olur.Waboose'nin yenileştirme özelliğiyle Puma insanları en derin melankoli çukurlarından bile kurtulup ışığa ve gökyüzüne ulaşabilirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Belki kitaplarımı kendi bloğumdan ücretsiz indirmek istersiniz diye adresi aşağıda veriyorum. Sevgiyle... MS http://mehmetttsaglam.blogcu.com

Mehmet Sağlam 
 09.03.2008 21:22
Cevap :
Çok mutlu oldum sayın M.Sağlam. Okuyacağım. Darısı başıma  11.03.2008 19:12
 

Psiko-spiritüel kulağa hoş gelen bir kavram... Acaba 2 satırla açılımını rica etsem, çok şey mi istemiş olurum?... Saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 07.03.2008 11:07
Cevap :
Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi hem psikolojik hem manevi demek oluyor Mehmet Bey. Bu soruyu sorduğunuza göre web sitemi incelemiş olmanız gerekir diye düşündüm. Orada s.s.s. bölümünde daha geniş açıklamalarım da var. www.psikospirituel.com Bakmak isterseniz. Sizin yazılarınız da benim için hayli ilginç. Özellikle " Akıldışılık " başlıklı yazınız uzun olmakla birlikte tarafımdan incelenme planına duhul edilmiştir :-) Kitaplarınızı okumak da isterim.  08.03.2008 23:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2205
Kayıt tarihi
: 26.07.06
 
 

 Hacettepe Üniversitesi'nde Psikoloji okudu. İ.Ü. Gazetecilik mezunudur. Öğrencilik yıllarında İn..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster