Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
1933
 

Puştun öyküsü

Puştun öyküsü
 

Puştun Hikayesi


Osmanlı döneminde yeniçerilerin savaşa giderken kafalarına taktıkları bir çeşit başlığa serpuşt denirmiş. Hikaye odur ki Osmanlı savaşa hazırlanmakta ve savaş için gerekli olan envanter yapım yerlerinden sipariş edilmektedir. Saray İstanbul’da ama Osmanlının ilk başkenti olan Bursa tedarik yönünde geniş bir yelpazeye sahip haldeymiş.

            20000 adet serpuşt Bursa’ya sipariş edilmiş ama bu serpuşt dönemin teknolojik acizliğiyle dilden dile puşt olarak Bursa’ya ulaşmış. Bursa’da herkes şaşkın ama padişahın buyruğuna karşı gelmek kimsenin haddi değil, tez elden civar ilçelerde dahil olmak üzere 20000 puşt hazırlanmış, İstanbul’a doğru yola çıkmış. Puştlar, İstanbul’a yaklaştıklarında bir haber gitmiş ve “Bursa’dan puştlar ayaklanmış, İstanbul’a doğru geliyorlar”  diye saraya hadise ceyran etmiş, hemen yeniçeriler olayı bastırmak için yola düşmüş ve İstanbul yakınlarında kafileyi telef etmeden durumun ahvalini öğrenmiş. Ortada bir yanlış anlaşılmanın olduğu anlaşılmış ve “madem buraya kadar geldiniz, sefere sizde katılın” denilerek yeniçeriler önde puştlar arkada yola koyulmuşlar.

            Ama yeniçeri huylanmış, yolda giderken sürekli arkalarına bakar olmuşlar. Ne de olsa puşt! Mehteran yürüyüşü, takımın yürürken sürekli arkasına bakması bu yüzdenmiş.

      Öykü o ki  bir çeşit başlık olan serpuşt, zaman içinde puşta dönüşerek günümüze kadar gelmiş ve ağır, kaba sövgü sözü olarak kullanılmaktadır. 
 

Nizamettin BİBER

Uzman İnşaat Mühendisi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Bildiğiniz gibi Osmanlı tam 600 yıl hüküm sürmüştür. Yazıda konu edilen dönem hangisidir?Kurgu olduğu daha ilk bakışta anlaşılan ''Hikaye'' son derece saçmadır. Çünkü ne mantıken ne de ahlaken elle tutulur yönü yoktur.Yazıda bir yerleşim yeri ismen zikredilmektedir. Orada oturanların içinde Puştlar sayıca çok olmalıdır ki, daldan elma toplanır gibi sokaktan 20000 puşt toplanabilmektedir. Beyim, lütfen biraz ciddi olunuz.Bir yazı yazarken konuyu enine boyuna araştırınız, inceleyiniz, vicdanınız el veriyorsa yazınız.Ben emekli dokumacıyım. Sizce o günkü şartlarda 20000 başlık Bursa'dan İstanbul'a nasıl gönderilir?Bu konuda fikir yürütebilmek bugün için bile zordur.İşin doğrusu, kumaşlar top halinde gönderilir, ne tür başlık yapılacaksa kumaş ancak ondan sonra sarılır. MB ortamında ilk defa bu kadar pespaye ve rezilce bir yazı okuyorum.Son lafım, yazıklar olsun...

Ümit İpekçeker 
 26.04.2013 19:25
Cevap :
Merhaba Ümit Bey, İşin doğrusu yazıyı bu kadar ciddi bir perspektifle değerlendirecek bir kişinin var olabileceğini düşünmedim. Bu bir alıntı hikayedir ve sizinde ifade ettiğiniz gibi sadece uydurmadır. Aslında uydurulan bir hikayenin özünde dönek ve duruşu olmayan kişilere yönelik bir ifadenin kurgusallığıdır. Dolayısı ile düzey sorunu yaşadığını ifade ettiğiniz yazımla veya paylaşımımla sizi kırdıysam af ola. Keza sizin yazılarınızı da okumuş biri olarak, son cümlenizi sizinle örtüştüremedim. Bu tanımlamaladan tenzi olan biri olarak size hoş ve sakin kalın diyorum.  27.04.2013 2:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 887
Toplam yorum
: 3758
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2687
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster