Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2124
 

Putlaştırılan Said-i Nursi

Putlaştırılan Said-i Nursi
 

Said-i Nursi & Atatürk


Cumhuriyete ve değerlerine karşı duruşta bulunan İslamcıların, yıllardır sürekli olarak üzerinde durdukları konu Atatürk’ün putlaştırılmasıydı.

Anayasa’da Atatürk’ün korunuyor olmasından, ders kitaplarının ilk sayfasında Atatürk resmi bulunmasından, okullarda ve devlet dairelerinde Atatürk posteri asılı olmasından, alanlarda Atatürk heykelleri olmasından şikayet edip, bir insanın putlaştırıldığı söyleniyordu.

AKP’nin iktidardaki 10 yılını tamamlamasına az bir süre kalan şu günlerde, devlet kadrolarına tamamen yerleşen, orduyu ve yargıyı ellerine geçiren İslamcılar, kendi değerlerini de topluma iyiden iyiye enjekte etmeye başladı.

4+4+4 eğitim sistemine geçiş, okullarda seçmeli ders olarak Kuran okutulacak olması vb uygulamalar, İslamcıların egemenliği bütünüyle ellerine aldıklarının bir göstergesi. Erki eline alan her zümre, gücün verdiği cesaretle sürdürür adımlarını.

Bunun son örneğini, genç hukukçuların meclis komisyonuna sundukları, kapağında Said-i Nursi resmi bulunan anayasa taslağında görüyoruz. Konuyla ilgili haberde; “İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nda faaliyet gösteren Genç Hukukçular Topluluğu, dün, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndaydı. Bilkent, Galatasaray ve Marmara üniversitelerinden hukuk fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu topluluk, komisyona, Said-i Nursi’nin fotoğrafını kapak yaptıkları taslak metni verdi. Sunumda, ‘Allah’ı bırakıp da birbirimize Rab edinmeyelim. Artık doğruluk sapıklıktan apaçık ayrılmıştır’ ayetlerine gönderme yapıldı.” ifadeleri yer alıyor.

 Tüm bunlar, yakın bir gelecekte Atatürk’ün yerini kimin almasının istendiğinin bir göstergesi elbette.

Gücü elinde bulunduranın, kendi değerlerini oluşturmak ve topluma dayatmak isteği eşyanın doğası gereğidir; bu konuda bir tuhaflık yok. Buradan hareketle; Atatürk’ün yavaş yavaş toplumsal hayattan çıkarılmak istendiği, ders kitaplarına Atatürk yerine Said-i Nursi fotoğraflarının basılacağı, devlet dairelerinde Said-i Nursi posterleri bulunacağı, belki de Atatürk yerine Said-i Nursi heykelleri dikileceği sonucuna varmak da mümkün.

Tabi bunlar (kuvvetli olmakla beraber) sadece birer varsayım olsa da, İslamcıların arzularının bu yönde olduğu gerçeğini değiştirmiyor. (İsim bazında Said-i Nursi olmayabilir bu tabi ki; farklı gruplar farklı dini lideri tercih edecektir.)

İşte burada bir çelişki, hatta bazılarının tanımıyla bir “ikiyüzlülük” örneği gösterildiği söylenebilir. İslamcılar, gücü ellerine geçirmeleriyle beraber kendi putlarını oluşturmaya başlıyor. Ders kitaplarındaki Atatürk resmini “kişiyi putlaştırma” olarak değerlendirenler, bugün anayasa taslağına Said-i Nursi resmi koyarak, eleştirdikleri durumu bizzat kendilerinin de yaptığının farkındalar mı acaba?

Said-i Nursi’nin hayatının sinema filmi olarak çekilmesi, resimlerinin daha sık ve daha çok yerde kullanılması, yavaş yavaş kendi putlarını oluşturduklarını, dahası, bir insanı putlaştırdıklarını göstermiyor mu?

İslamcıların yanıtlaması gereken soru şudur: Asıl sıkıntı bir insanın putlaştırılması mı, yoksa kimin putlaştırılacak olması mı?

https://twitter.com/#!/alptekinyildiz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sayın alptekin yılmaz bakın said nursi bir yerde ne diyor: ''risale-i nur benim değil kur'anın malıdır.beni görmek isteyen risale-i nuru okusun.risale-i nurlar kur'andan süzülen bir elmastır'' velhasıl said nursiyi 'anlayarak' okuyan bir şahıs onu takdir ve tasdik eder putlaştırmaz..sizin tanıdığınız bazı yanlış kişiler farklı tutumlarda olabilirler maalesef..buda bu olayı böyle yorumlamanıza sebebiyet vermemeli. ben bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak hocalarımızın bize verdiği derslerin on mislini risalede bulmuş birisi olarak bunları söylemek istedim (ayrıyeten hassasiyetinizi tebrik ettiğimi belirtmek isterim..bu tip meseleler böyle tartışılarak açıklığa kavuşturulmalı)

ali altin 
 07.04.2012 14:39
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar...  08.04.2012 17:59
 

Aslında "herkesin bir putu var!"desek yanılmış olmayacağımızı düşünüyorum. Ben de "Atatürk putlaştırılıyor" diyenlerdenim. Ancak şeyhlerini, liderlerini putlaştıranların varlığını da gözardı etmiyorum. İlim, din, siyaset vs. önderlerine gereğinden fazla değer atfetmeye sonuna kadar karşıyım. Kimse Allah'la yarışacak ve haşa onun yerine geçecek kadar mükemmel değildir. Eğer öyle olsaydı ilah o olurdu. Önder bildiği kişiyi ilahlaştırdığını farketmeyip, başkalarını insanı putlaştırmakla suçlayan kişiler malesef mevcuttur. Üzülerek söylemem gerekirse yazdıklarınız bir gerçeğin ifadesidir. Allah'tan başka ilah olmadığına and içenler bilerek veya bilmeyerek yeni ilahlar üretmiş ve üretmektedirler. Bu bize şunu gösteriyor. İnsanın karakteristik yapısı sağcı, solcu, dinci, laik, liberal vs. olmakla değişmiyor. Hangi fikre sahip olursa olsun içindeki hep aynı kalıyor. Demek istediğim bazı kişiler, dindar da dinsiz de olsalar kendilerine birer mabut yaratıyorlar. Selamlar.

Hüseyin Atacan 
 04.04.2012 0:19
Cevap :
Tam olarak bunu anlatmak istedim. Böyle bir yorumu okuduğum için gerçekten mutluyum. Selamlar, saygılar...  04.04.2012 23:10
 

Alper Bey Malesef ne nurculuktan ne de ialamiyetten haberiniz var. Bir alimin fikirlerinin yansıtılması veya görüşlerinin uygulamaya konulmasının istenilmesinin neresi Putlaştırmak. Diğer bir Husus Said Nursinin hanği görüşü veya yaşantısı islamiyete ters.Bir tane örnek gösteriniz. Bir konu hakkında yazı yazmadan önce az bir araştırma zahmetinde bulunuz. En azından etrafınızda nur cematini ziyaret etmiş veya risalei Nur okuyanların yaşantısına bir bakma zahmetinde bulunuz.

Korkmaz MERT 
 03.04.2012 15:35
Cevap :
Eğer okuduğunuzu doğru anlayabiliyor olsaydınız, adımı yanlış yazmazdınız. Ben Said-i Nursi'ye yönelik en ufak bir eleştiride bulunmadım. Bir uygulamayı eleştirdim sadece. Nurcuları tanıma konusuna gelince, tahmininizden çok daha yakın ilişkilerim oldu.   04.04.2012 0:28
 

Değerli Alptekin Yıldız, elbette bilirsiniz de biz bilmeyenler için not düşelim; Atatürk'ün resimlerinin paraların, pulların, resmi dairelerin duvarlarından kaldırılması ile, büstlerini masalardan depolara alınması ilk kez CHP tarafından yapılmıştır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 03.04.2012 14:35
Cevap :
ikinci adım da AKP tarafından atılacak sanırım? :) Saygıyla...  04.04.2012 0:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 79
Toplam yorum
: 411
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1520
Kayıt tarihi
: 23.07.06
 
 

Milliyet Blog'un ilk yazarlarındanım. Uzun yıllar gazetecilik yaptım, sonra bir sabah uyandım ki ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster