Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
137
 

Pyrrhon ve Mutluluk

Pyrrhon Şüpheciliği ve Mutluluk Felsefesi
 
Her insan biraz şüphecidir. Şüpheci olmak zaten felsefe yapmanın önkoşuludur. Her duyduğuna inanan içinde doğduğu koşulları, inançları, tabuları sorgulama eğiliminde olmayan kişi felsefe yapamaz. Yapmaması daha iyi olur. 
Felsefe soru sormaktır, her şeye rağmen soru sormak.. Argüman geliştirmek, tartışmak analiz etmek.
 
Şüpheci olmak birçoğumuz için hiçbir şeye inanmamak değildir. Birçok filozof şüphecidir ancak yine de inançları vardır. 
 
M.Ö 300’lerde bir kişi bu işi ileriye götürdü. Ve her şeyden şüphe etti ve de ettirdi, daha sonra adına septikler denilecek olan kişilerin öncüsü oldu. Adı Piron’du. 
 
‘Hiçbir şey kesin değildir. Hiçbir şeyi bilemeyiz, Doğru olduğunu düşündüğümüz konularda yanılabiliriz, duyular aldatıcıdır, birçok kez hayal kırıklığına uğrarız. Hiçbir şeye mutlak gözüyle bakmamalıyız, kesin diye bir şey yoktur.’
 
Şimdi bu söylemleriyle de yaşamış bir adamdır Piron, hali tavrı sakin ve dingindi. Vaktiyle bir Hindistan gezisi yapmış, oradaki birçok birikimden de etkilenmiştir. Hiçbir şeyi umursamamak karakteri ve tavrı olmuştu. Mutluluğun sırrının da bu olduğunu düşünüyordu.
 
Seçim ve tercihlerimiz bir şeylerin bir şeylerden daha iyi olduğu varsayımına dayanır. Oysa ki duyular ve algılar yanıltıcıdır. Yani insan hiçbir zaman neyin gerçekten iyi olduğunu bilemez. Bu yüzden arzu ettiği şeyleri arzu etmemelidir. Seçtiği şeylerin sonuçlarını da bilemez.O yüzden bunlarla çok ilgilenmemek gerekir. Doğru yaşamanın yolu budur. Hiçbir şeyin önemli olmadığının farkına varmaktır olay. Böylece kafanız karışmaz ve huzurunuz bozulmaz. Tüm endişeleriniz son bulur.
Piron’un teklif ettiği mutlu ve bilgece yaşamanın sırrı ve teklifi budur. Piron özelinde işe yaramıştır onun gibi yaşayabileceklere de teklif edilebilir bir metot..
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 274
Kayıt tarihi
: 20.03.18
 
 

 Sosyolog, Aile ve Evlilik Danışmanı, Pozitif Psikoterapi Danışmanı, Astrolog.     ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster