Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
919
 

Qafqaz Hotelde bir hafta

Qafqaz Hotelde bir hafta
 

Gebele Gölü


Evliya Çelebi'nin 17. Yüzyılda gezip gördüğü ve yazdığı, coğrafyanın bir parçasını, 21. Yüzyılda görmüş olmanın, gurur ve heyecanını paylaşmak istiyorum sizinle. Su gibi akıp giderken yıllar, bu güne kadar, hiç yurt dışına çıkmamış, hiçbir ülkenin kapısını çalmamıştım. Bayramdan önce, oğlum Fatih’in hazırladığı tatil imkânını eşimle birlikte değerlendirdik. Tatil kentimiz, turizmin gözde ülkeleri İtalya, Yunanistan, Miami, Bahama Adalarında olmasa da, kardeş ülke Azerbaycan’ı yakından görmek, Bakü’nün, QEBELE’nin havasını koklamak, Azeri soydaşlarımızla kucaklaşmak keyifliydi. 

5 Eylül de İstanbul Atatürk hava limanından kalkan, Türk Hava Yollarına ait uçağımız 2 saat kırk dakika sonra, Hazar Denizi kıyısındaki sahil kenti ve başkent Bakü’ye HAYDER ALIYEV hava limanına düşünce (inince) gördüm ki, Bayrağının rengi farklı, konuşma lehçesi değişik olsa da, içimizden birilerinin yaşadığı bir ülkedeyim. Taksi şoförleri bile, taksi diye bağırıyor, havaalanı çıkışında. Kime ne sorsanız, cevabı Türkçe alıyor ve anlıyorsunuz. İlk günümüz, Fatih’in rehberliğinde Hazar Denizi sahilini, Bakü'nün geniş caddelerini, göz alıcı parkları, ben tarihim diye bağıran gizemli binaları, hayranlıkla izlemek, fotoğraflarını objektife hapsetmek, Azeri ve Türk şehitlerin koyun koyuna yattığı devlet şehitliğini ziyaretle geçti. İlk geceyi Bakü’de Qafqaz Hotelde geçirdik. Ertesi gün, üç buçuk saat süren bir yolculuktan sonra, 36 plakalı il, Qebeleye ulaştık.. Doğa harikası Qafqas sıradağlarının el ele uzandığı, dağın doruğundan eteğine, tepesinden sırt ve çataklara kadar geniş yapraklı ağaçların süslendiği vadide konuşlanan, 5 yıldızlı QAFQAZ HOTELE yerleştik. Tesis beyaz ve kırmızı renklerden oluşan iki ayrı Hotel, ayrı bir Restoran, açık ve kapalı yüzme havuzu, oyun salonu, Türk hamamı, Masaj bölümü, aletli spor salonu, bowling oyun salonu ve isteyenin kiralayabileceği muhteşem tek katlı evlerden oluşmuş. Yeşil alan çok geniş muhteşem düzenli. Çimenler, çiçekler, güller ve muhtelif ağaçlarla cennet bahçesi gibi bezenmiş. Kestane ve ceviz ağaçları, doğuma hazır anne şefkati ile dallarında meyvelerini saklıyor. Tourism tesisleri bünyesinde, birde lunapark var. Buz pateninden teleferiğe, dönme dolaptan pelerine, atlıkarıncadan su kayağına kadar ne ararsan var. Eğlenmek ve heyecanı dorukta yaşamak isteyenler için az bulunabilir kompleks bir tesis. Hotel yönetiminde iki Türk’ün varlığı, kardeş ülke Tourism’ine katkısı takdire şayan, övgüye değer. Qafqas Hotel Restoran ve diğer hizmet birimlerde çalışan tektip kıyafetli personel hizmetin en iyisini sunma azim ve gayreti içinde çırpınıyor. Azerbaycan’ın en güzel turizm tesislerinde bir hafta tatil geçirmek benim için hem şans hem de müthiş keyifti. 

Yazımın girişinde Turizm’in gözde ülkeleri diye saydığım yerler ihtiyarlamış, buruşmuş yaşlı haspalar olmalı. Güzelliğini anlatmakta acze düştüğüm “GEBELE” DEKİ Turizm Merkezi genç bir kız kadar güzel ve bakir. Yurt dışında tatil yapma imkânı olanlar için GİLAN TOURİSM bünyesinde büyük emekle kurulan Qafqas dinlenme tesisleri görmeye değer. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 375
Toplam yorum
: 154
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 412
Kayıt tarihi
: 27.08.07
 
 

Karanlığın düşmanı Işık! Gecenin zifiri karanlığı, şafak sökerken yerini, ufukta yükselen Gün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster