Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
670
 

Radikal’in manşeti, Başbakanın kızgınlığı

Radikal’in manşeti, Başbakanın kızgınlığı
 

Bu görüntüler hiç de hoş değil !!.


Yandaki resim, Radikal gazetesinin 24.Ocak.2009 tarihli baskısından alıntıdır. O başlıklı gazeteyi ben de okudum. Haber ve resim ilginçti tabiki. Sayın Başbakan’da bir hayli esip gürledi bu habere. Sonra da mikrofonlardan “boykot” çağrısında bulundu. Peki gazeteye manşet olan ve sayın Başbakan’ı kızdıran durum neydi?

Olay Gaziantep’te geçiyor. AKP’nin Gaziantep teşkilatı, geçtiğimiz hafta içinde “Seçim Koordinasyon Merkezi’nin “ açılışı yaptıktan sonra veya önce 3 kurban kesmiş. Kurban kesildikten sonraki anda, objektiflere yansıdığı şekilde fotoğraf oluşmuş ve altına yazılacak birkaç satırla <ı>–Başbakan’a göre tam bir sayfa- haber niteliği kazanmış ve “durmak yok, kesmeye devam “ başlığı ile verilmişti. Bu bir haber değil midir? Bence de bu bir olay haber niteliği taşır. Eğer doğruysa, fotomontaj değilse ve ortalık gerçekten resimdeki gibi kan gölü olmuşsa.. Kaldı ki, durum öyle gibi..

Radikal’in bu manşetine, Başbakan Erdoğan oldukça sert tepki gösterdi ve mikrofonlardan haberle ilgili olarak<ı>, “Bu şimdi bir art niyeti göstermiyor mu? Bugüne kadar, hangi siyasi hareketin kurban kesiminde bu başlığı atmış? Atılan başlık ve tam sayfa bunu oraya vermek çok çirkin” eleştirisinde bulunduktan sonra da, bir kez daha bu gazete gibi gazetelerin alınmaması için vatandaşa çağrıda bulundu. Bu bir boykot çağrısıdır. Bir ülkenin Başbakanı sıfatındaki bir insan, kürsüden açık açık, belli bir kesimle, hele ki bu bir basın-yayın kuruluşu ise savaş ilan edemez ve “bu gazeteleri almayın” diye haykıramaz.

Eğer her siyasi erki elinde bulunduran hükümet ve bu hükümetin başı sıfatını taşıyanlar böyle davranacaksa, hani nerede demokrasi, nerede özgür basın, nerede sivil irade diye sormak lazım. Bir gazete yalan, yanlış haber yapabilir. Bu kendi inisiyatifinde olan bir şeydir. Eğer doğrusunu siz biliyorsanız, yalanlama yapabilir hatta daha kibarı ve olması gerekeni, bir siyasi parti olarak, bir kurum olarak tekzip yayınlamanızdır. Hatta bir basın toplantısı yaparsınız ve bunu halk ile toplum ile paylaşırsınız ve bir uzlaşma ortamı yaratırsınız… Ama AKP’de durum tam tersi.. İllaki bir yerlere savaş açılacak !..

Ben Radikal gazetesinin avukatı falan değilim. Bu gazetenin okuyucu olmam da, onları sonuna kadar savunacağım ve destekleyeceğim anlamına gelmez. Yakın zamanda da benzer bir durum Milliyet gazetesi için yapılmıştı. Ama bence bu yapılan davranış hoş değil. Eğer gazetelerin yazdığı gerçekten yalansa, bunu tekzip edin.. Deyin ki, doğrusu budur. Ama görülüyor ki, resim ve anlatılanlar doğrudur. Yani orada kurbanlar kesilmiş ve ortalık kan gölü olmuş. Ne yani, AKP kesmeye daha doğrusu kurban kesmeye devam etmiyor mu? Hiç açılışlarda kurban kesilmedi mi ? Ya da Türkiye’deki açılışlarda kurbanlar kesilmiyor mu?

Yakın zamandaki THY genel müdürünün, hava limanında deve kurban ettirmesinin görüntülerini hatırlatırım size.. Bu ne kadar yanlışsa, Gaziantep’teki görüntü de o kadar yanlıştır. Gerçekten hiçbiri olmamalıdır. Bir şeylere adak adamak, kurban kesmek, bunu bir de halkın içinde, hatta birilerine yaranmak için yapmak gelenek haline gelmiştir. Buna benzer görüntüler yaşanmaktadır. Her kurban kesilmesi sonrası ortalık kan gölüne dönüyor. Ortadaki manzarayı bir de bu şekilde değerlendirmek lazım. Bugün bu manzaralar, yalnızca Kurban Bayramlarında yaşanmıyor, bu ülkenin hemen hemen her gün, bir yerinde kurbanlar kesiliyor, kanlar akıtılıyor.

Belki Sayın Başbakan’da böyle olmasını istemezdi. Buna inanıyorum. Ama o zaman, önce teşkilatınıza gereken talimatları verin, hatta tabir-i caizse fırçalayın. Sonra birilerine ateş püskürtün. Farz edelim ki, gazetenin yaptığı amaçlıdır ve özellikle haber yapmıştır. Ama sizde bazı şeyleri örtbas etmeyin Sayın Başbakan. Oralardan çoluk çocuk geçebileceği, yabancı basın mensuplarının da bulunma ihtimalinin olduğu ve halka açık bir ortamda gerçekleştirilen bu açılış törenindeki bu görüntüler, ne Gaziantep’e, ne iktidar olan AKP’ye, ne de modern Türkiye’ye yakışmıştır.

AB’ye giremememizin ve neden alınmak istememizin konusu hala tartışılırken, bu görüntülerle o topluluk içine nasıl gireceğimiz de tartışılmalıdır bence.. Olaya bir de bu yönden bakmak gerekmez mi ?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kurban kesmek ıyıdır sevaptır allaha ınancı olanlar ıcın kestıkten sonra o sekılde bırakmak ta ayıptır ama ben kesıldı anda cekıldını dusunuyorum tabıkı akp karsıtları fırsat kolladıları ıcın hemen cekıp resmı kesmeye devam der ben akplı degılım ama dorunun yanındayım bız elhamdulıllah musluman bır ulkeyız bızım buyuk onder ataturkumuzde yutkıye cumhurıyetını ılk kurdunda ılk meclıs acılırken cuma gunu cuma namazından sonra dualarla acmıstır ama suan atamın partısı bıle atamın adını kullanarak dıne karsıdır bunu herkez goruyor ne dersenız deyın bunu degıstıremıyeceksınız keske ab gıbı bızde turk ulkelerıyle bır bırlık kursak sonra musluman ulkeler ozman oo avrupa bıze muhtac olur allah nasıp eder ısallah herkese saygım var sızede calısmalaırnızda basarılar dılerım tarafsız bır sekılde calısmanız delegıyle

cetin atak 
 31.01.2009 19:29
Cevap :
Merhaba.. Dilekleriniz güzel, size katılıyorum. Ama Türkiye'de kalıplaşmış ve kronikleşmiş bir siyaset varken, bazı olguları değiştirmek mümkün değil. Bunun değişmesi için çok radikal kararların alınması gerekiyor. Bu arada merak etmeyin, yazdıklarım tamamı ile tarafsız ve objektif bir çizgidedir. En azından böyle olması için çaba sarf ediyorum.. Selamlar size...  01.02.2009 16:04
 

Dün başbakanın açıklamasını bende dinledim ve pes dedim. Yahu daha iki gün önce kendi yandaş medyası, yaptığı karalama ve iftira haberleriyle gazi bir albayımızın intiharına neden olmadı mı? Mahkemenin verdiği yasaklama (Ergenekon terör örgütü yazılamaz) kararına rağmen, yine kendi yandaş medyası hergün manşetlerine "Ergenekon Terör Örgütü" diye yazmıyorlar mı? Sayın Başbakan, yalan haber arıyor ise, önce kendi yandaş medyasına bakmalıdır.

Murat Yazmacı 
 28.01.2009 14:55
Cevap :
Sayın Yazmacı, Aslında cevap yine sizin yorumunuzun içinde gizli.. Ne mi o ? Şudur !.. O yazılı ve görsel basın adı üzerinde YANDAŞ MEDYA !.. Peki ya bunlar ? Yandaş olmayan medya !.. Muhalefet medya !... Sorun da buradan kaynaklanıyor zaten... Bizim gibi düşünmeyen bizden değildir felsefesi !... Selamlar...  28.01.2009 17:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2549
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster