Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '19

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Rahim Ağzı Kanseri Hakkında

Kadınlarda en çok görülen 3 jinekolojik kanser türünden birisi olan rahim ağzı kanseri hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir bir kanser türüdür. 
 
İlişki sırasında veya sonrasındaki vajinal kanamada da akla rahim ağzı kanseri gelmelidir. Bu kanamaların tek sebebi rahim ağzı kanseri değildir, fakat en önemli nedenlerinden birisidir.
 
Rahim ağzı kanserinin belirtilerini doğru bir şekilde gözlemlemek erken teşhiste şans kazandıracağı için çok önemlidir. Öncelikle rahim ağzı kanserine karşı korunma noktasında bilinçlenmek gerekir. 
 
Kanserin en dikkat çeken nedeni olan insan papilloma virüsü olan HPV’dir. Bu virüs enfeksiyona neden olur. Kendiliğinden etkisi ortadan kalkabilen bu virüs bazı durumlarda serviks hücrelerinin anormal şekilde bölünmesine ve rahim ağzı kanserinin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.
 
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri 
 
Sistit Kanser Habercisi Olabilir 
Sistit kadınların sıkça yaşadığı bir problem olsa da bazen rahim ağzı kanseri belirtisi olarak göz önünde bulundurulmalı. Rahimde ya da mesanede kanser nedeniyle meydana gelen bir enflamasyon varsa idrar esnasında ağrı meydana gelebilir. 
 
Bu nedenle sistit uzun süreli ve tekrarlayan bir sorun haline geldiği zaman mutlaka detaylı bir tetkik yapılmalı. 
 
İlişki Sonrası Kanama
Rahim ağzı kanserinin en önemli belirtisi ilişki sonrasında kanamanın görülmesidir. Bu hastalığın özellikle ilerleyen aşamalarında görülmesine rağmen erken dönemlerinde de meydana gelebilir. Hastalığın bu aşamalara gelmemesi için tarama testlerinin rutin olarak yaptırılması gerekir.
 
Siğiller Uzun Vadede Sorun 
HPV olarak adlandırılan insan papilloma virüsü rahim ağzı kanserine neden olabilir. HPV için koruyucu aşı olmak rahim ağzı kanseri riskini önemli ölçüde azaltır. 
 
Ancak genital bölgede siğil oluşumu varsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Siğiller kendiliğinden geçebilir ya da tekrarlayabilir. Bu durumlar da doktora gidilmeli. 
 
Vücudunuzun Mesajını Alın 
Vajinal akıntıların bir kısmı sağlıklıdır. Vajinal bölgenin pH dengesi için kokusuz, renksiz ve rahatsız etmeyecek akıntılar meydana gelebilir. Bu akıntılar mantar ya da bakteri sebebiyle meydana gelen enfeksiyonlar da olabilir. 
 
Vajinal akıntılar her zaman olduğundan daha farklı bir kıvamda, kokulu, kanlı ya da renkli ise rahim ağzı kanserinin habercisidir.
 
Karın Bölgesinde Şişlik 
Rahim ağzı kanserine bağlı olarak alt karın bölgesinde şişlik meydana gelebilir. Şişliğin nedeni bu kanserin kılcal damarları etkilemesidir. Bu nedenle kişi vücudunda özellikle de alt karın bölgesinde şişkinlik hissettiği zaman bu belirtiyi görmezden gelmemeli. 
 
Kilo Kaybı 
Kişi normal yaşamına devam ederken aniden kilo vermeye başlarsa mutlaka gereken tetkikleri yaptırmalıdır. Kilo kaybının pek çok nedeni olsa da diyet ya da spor yapmayan, beslenme ve yaşam rutini değişmeyen kişilerde bir anda ortaya çıkan kilo kaybı kanser belirtisi olabilir. 
 
Doç. Dr. Taner Usta
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 26
Kayıt tarihi
: 01.10.18
 
 

1974 Antakya doğumlu olan Doç. Dr. Taner Usta, orta öğretimini Özel İçel Koleji'nde, liseyi ise T..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster