Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1281
 

Rakı sofrası

Rakı sofrası
 

Geçenlerde Reha Muhtar'ın yazısı vardı gazetedeki köşesinde: ''Rakı içen ve şarap içen erkeklerin kadınlar nazarındaki halleri'' diye, okuyanınız vardır belki. Hatun kişi olarak bu mevzudaki düşüncelerimi yazmak geldi içimden.

Şarap, belli bir kültür, incelmiş bir gusto, daha naif bir yaşam demek benim için. Şarap seven erkeklerle hoş sohbetlerim olabilir, iyi bir arkadaş ve dost da olabilirim fakat bu kadar ince zevk sahibi, naif bir erkeği koluma takıp da gitmem bir yere. Rakı içen erkekleri beğenenler safındayım.

Rakı, maço , kadınına sahip çıkan, koruyup kollayan, kıskanç erkekleri anlatıyor bana. O kadar ince bir yaşam kültürüne sahip olmasına da lüzum görmüyorum şahsen. Oturup kalkmasını, kadınına nazik olmasını, düzgün laf etmesini bilsin kafi.

Rakı sofrasına da bayılırım ama ben oturmam, Türk erkeğine ait ''kamusal'' alanlardan biri gibi görürüm. Adamı sal çarşı iznine, gitsin arkadaşlarınla kursun sofrasını, açsın rakısını, hem haftanın yorgunluğunu atsın, hem muhabbetini yapsın, hem de hafiften demlensin, tam kıvamında , tadından yenmez halde gelsin dizimin dibine otursun yeter bana.

Özel bir davet, düğün, yemekli bir toplantı vs. haricinde arkadaşlarla toplanıp bir meyhanede safa yapmışlığım yoktur. Rakıyı fazlasıyla ''erkek içkisi'' olarak gördüğümden sanırım, içmem de. Şarap daha zarif duruyor elimde gibi geliyor nedense. Rakıyı seven, sofrada çok güzel muhabbetleri olan hatunlardan olamadım hiç.

Babam pek içki içmez, bünyesi alkola dayanıksız, ailemde ve yakın çevremde pek görmedim rakı sofralarını. Zamanla büyüdükçe, hayata dair notları aldıkça kendiliğinden gelişen birşey oldu bu bende. Şekilci bir insan değilimdir ama rakı konusunda böyle sabit bir düşüncem var. Değiştirmek istiyor muyum? Yooo, böyle gayet mutluyum. Kimseyi de kınamam, zevkler ve renkler tartışılmazmış, bendeniz de böyle eski kafalı sıradan bir havva kızıyım n'apiim :).


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kusura bakma Shalimar'cım; ben de Sn. Culduz gibi düşünüyorum:))) Aaa! Sn.Culduz'la nadir hemfikir olduğumuz durumlardan oldu sanırsam:) Sevgiler ve selamlar ikinize de...

vakayinüvis 
 26.10.2010 21:53
Cevap :
bir bakayım ne yazmış :)  26.10.2010 21:54
 

Ne güzel demişsin içindeki osmanlılığı vurmuşsun satılara hemde noktasına kadar,sanada yakışan bu...

Sami Murat 
 21.11.2008 18:41
Cevap :
:)  22.11.2008 18:13
 

bana şu ilginç geldi.yazıda geçen konuya ilintili olarak.hatun.rakı.sofra.muhabbet.yani blog yazarımız bir hanımefendi ama yine ülkemin kadını maküs talihi gereği rakı sofrasında muhabbete takılma gibi bir konuya dahil olmuşmuş gibi bir hissiyat veriyor bu olmamış bana göre.önce bıraksak rakıyı sofrayı hatunu muhabbeti.insan olarak baksak sonrası gellir diyorum.sakın yanlış anladım demeyin. yorulları bir iyiiice inceleyin.çirkinle baklava yenmez::)hatut ecde bekler beklemez filan.neyse ben cahi bir kişi olarak bir yorum getirmeye çalıştım belki ben yanlış anlamışımdır kolay gelsin yazılarınızın devamını dileriz:)bana müsade vala ceketimi alır giderim:)

hüsnücan demir 
 04.12.2007 23:49
Cevap :
bu da benim düşüncem :)  05.12.2007 16:13
 

yazı güzel olmuş ama bence eksik bilgilnedirme var ayrıca erkeğin kanusal alanı sözü tam oturmuş:)shalimar siz tam bir yazar olmuşsunuz uzuuun aradan sonra merhaba çlmedik hayattayız.

hüsnücan demir 
 04.12.2007 20:42
Cevap :
Hoşgeldiniz :) eksik bilgi olan yeri anlayamadım ama.Yazar olma gibi bir iddiam yok,sözünüzü iltifat olarak kabul ediyorum,çok teşekkür ederim.  04.12.2007 20:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 403
Toplam yorum
: 2160
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1016
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Kendi halinde biriyim, ziraat mühendisiyim. Emekli oldum ve kendi işimi kurdum. İzmir'de yaşıyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster