Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '18

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
53
 

Rakiplere Saygı

Rakiplere Saygı
 

Futbol inanılmaz bir tutku, inanılmaz bir bağımlılık. Aynı şekilde futbolun vazgeçilmez bir unsuru olan taraftar da bu bağımlılığın en önemli bir parçası. 
 
Dünyanın neresine giderseniz gidin futbol, taraftar ile güzel, taraftar ile daha renkli. Tabii futbol ve taraftarlığın olmazsa olmazı da rekabet. Eğer bir yerde rakabet ne kadar çoksa kazanılan şampiyonluklar, kaldırılan kupalar daha anlamlı oluyor.
 
Ayrıca rekabetin dozu bazen kaçabiliyor. Rakip taraftarlar birbirlerine olmadık aşağılamalar, alaylar hatta fiziksel saldırılarda bulunabiliyor.
 
Neyse lafı uzatmadan konuya gelelim. 2017-2018 futbol sezonu ülkemizde nefes kesen bir yarıştan sonra bitti ve son haftaya kalan şampiyonluk Galatasaray tarafından kazanıldı.
 
Taraftarı olduğum kulübün böylesine önemli bir başarısı elbette tüm taraftarlar gibi beni de çok mutlu etti. Heyecanla izlediğim şampiyonluk maçı sonrası ülkenin her yerinde yaşanan coşku ve mutluluk da görülmeye değerdi.
 
Ancak biraz sakinleşince ya kaybedenlerin üzüntüsü dedim. Açıkçası onların yerinde olmak istemezdim. Hele hele son maçta şampiyonluğu yitirmek ne kadar da kötü olurdu acaba? Büyük bir yıkım, büyük bir dram, ve zehir olan futbolsuz yaz dönemi...
 
Üstelik üzülen rakiplerin içinde hepimizin bir tanıdığı, akrabası veya arkadaşı olduğu düşünülünce empati yapmak kaçınılmaz oluyor. Sorarım size hanginizin eş, dost akrabaları içinde Fenerli Beşiktaşlı veya Trabzonlu yok? Belki en yakınınız anneniz-babanız -çocuğunuz-kardeşiniz veya eşiniz siz sevinirken üzülüyor, içi kan ağlıyor olabilir.
 
Ben de tüm sezon boyunca rakip takımlar ve taraftarları için zaman zaman istenmedik şeyler söylemiş olabilirim. Onları incitmiş, belki hakaret etmiş de olabilirim. Futbolun içinde olan herkes bilir ki bunlar olağan şeyler ve rekabetin bir parçasıdır. 
 
Daha da önemlisi; kulüpleri yöneten başkan ve yönetciler, teknik adamlar ve futbolcular geçicidir, dönem dönem değişirler. Ama arma-forma aşkı ve kültürü değişmez, kalıcıdır. 
 
Saygı duyulması gereken de bizden önce de bizden sonra da var olacak bu asırlık çınararın armaları/formaları ve renklerin rekabetidir. Siz rakiplere saygı duymazsanız size de duymazlar. 
 
Maalesef günümüzde rekabeti yanlış anlayanlar, yanlış yorumlayanlar da var. "Başarı için her yol mübahtır" anlayışı ile yan yollara sapanları, futbol dışı girişimlerde bulunanları tarih elbette affetmez.
 
Tüm taraftarlardan en büyük isteğim; rekabetin hep sahada kalsın ve kazananı alkışlamayı, tebrik etmeyi bilelim. Kaybedenin de üzüntüsünü paylaşmayı öğrenelim. Unutulmasın ki armalar/formalar kulüplerin onurudur, kimsenin onurunu ayaklar altına almayalım.
 
Sözlerimi Ulu Önder M.Kemal Atatürk"ün bilindik bir anısı ile noktalamak istiyorum.
 
9 Eylül 1922'deki kurtuluş zaferinden bir gün sonra 10 Eylül 1922'de Mustafa Kemal Atatürk İzmir'e gelir, sonrasında Karşıyaka'da kalacağı eve girerken (İplikçizade Köşkü) kapının önünde üzerine basıp geçmesi yere serilmiş Yunan bayrağını görür.
 
“İzmirliler kurtuluşlarının adeta bayramını yaşarken, Yüce kurtarıcıyı İzmir bağrına basmakla meşguldür. Misafir edileceği evin önüne halı gibi, ipekten bir Yunan bayrağı serilmiştir.
 
Oradaki İzmirliler: “Buyurun, geçiniz. Bizim öcümüzü aldınız. Yunan Kralı bu evden içeri, bizim bayrağımıza basarak geçmişti. Siz lütfen bu karşılığı vererek, o günkü lekeyi siliniz. Burası sizin şehrinizdir. Bu ev sizindir. Bu hak sizindir...” diye adeta yalvarırlar.
 
Büyük kurtarıcı ağlayan, yalvaran İzmirli annelere, hanımlara ve karşılayıcılara tatlılıkla ve fakat kararlılıkla bakar:
- O kişi geçmişte yanılmış. Bir milletin geleceğinin sembolü olan “Bayrak” çiğnenmez. Ben onun yaptığı hatayı tekrar edemem. O bayrağı hemen yerden kaldırın...
 
Kıssadan hisse, anlayana...
İlhan İLMENÖZ
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 103
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 757
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

İzmirli....Tarihçi eskisi-spor-müzik-siyaset-dizi-filmsever... Pink Floyd-Beatles-John Lennon-Gru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster