Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
772
 

Ramazan, istismar ayı olmasın...

Ramazan, istismar ayı olmasın...
 

Ramazan geldi, hoş geldi. Bilindik çadır görüntülerinin yerini sokaklara metrelerce kurulan iftar sofraları aldı.

Belediyeler, iş adamları olağan fırsatı reklamları için sınırsızca kullanıyorlar. Sadece bunlar mı? Gazeteler her ramazanda olduğu gibi kupon karşılığı dini kitaplar dağıtıyorlar. Televizyonlarda önlerine gelen fırsatı sonuna kadar kullanıyorlar. Nefsi terbiye etmek üzere tutulan oruç zamanın ruhuna uygun olarak tüketim çılgınlığı olarak yansıyor hayata.

Din istismarı alabildiğince sürüyor.

Dindar, iman eden gösterişten ve riyadan uzak bir biçimde inancını yaşarken gösteriş meraklıları 11 Ayın sultanı Ramazan’ı nasıl paraya, itibara(!) tahvil ederim hesabı içinde!

Deniz Feneri davasında içeri alınan televizyon sunucusu çıkışta açıklama yapıyor kameralara ağlayarak, ”Nezarette orucumu tuttum çok şükür!” diye.

Twitter’den soyunarak ününe ün katan Cebeci panpişlerinin heveslerini bayram sonrasına erteliyor.

Kimi medya maymunları (basına haber vererek) umreye gidiyor!

Bilindik görüntüler Oruçbaba Türbesi’nden; ev, otomobil, eş, iş, çocuk, cüzdanını mezar taşına sürerek para dileyenler yansıyor TV ekranlarından…

Tokluk hapı ile güya oruç tutuyor aklı evveller ve birde utanmadan soruyorlar din adamlarına. Onlarında kafası karışık kimi onaylıyor, kimi olmaz diyor!

Oruç en yalın haliyle nefis terbiyesi değil mi?

Sahurda aldığın hap öğle yemeği saatinde midede patlayacak, açlık hissi duymayacaksın! Resmen oruca şike karışıyor ya fazla dürtmeyeyim yanlışa düşmekte var netameli konularda.

Malum devlet katından, diyanet katından Afrika’ya yardım kampanyası düzenleniyor. Belediyeler, iş adamları, medya vatandaşın parası ile gösteriş yapacağına ayırdıkları bütçenin önemli bir bölümünü Kızılay aracılığı ile ulaştırsın Afrika’ya. Ha birde Kızılay açıklasın şeffaf bir şekilde yaptığı alımları malum toplum olarak çok sakata geldik, hiçbir kuruma güvenimiz kalmadı vatandaş olarak dii mi!

Hem böylece sakilliğe dönüşen istismar görüntüleri de azalır kim bilir, Ramazan hoş geldi hoşça gider böylelikle.

Ve son bir istirham, çocuğuna yemek pişiremedi diye intihar eden anneleri ve onları bu hale getiren düzeni sorgulamayı da unutmayın emi!

İyi ramazanlar…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

doğru tespitleri güzel bir dil kullanarak yazıya dökmüşsünüz. saygılar

Serhat ÇETİN 
 18.08.2011 15:54
Cevap :
Teşekkür ederim...  19.08.2011 10:27
 

Yok gerek yok ben hakaret etmeden sadece okuyarak herkesin düşüncesine saygı duymayı biliyorum:)

Mehmet Emin ÖZTÜRK 
 06.08.2011 21:36
Cevap :
Laf salatası yapıyorsun,eleştirin varsa yazarsın,yanıtını alırsın.Verdiğim yanıttan nasıl hakaret çıkarıyorsun."Düşüncelere saygı duymak" yazı arenasına çıktıysan kaçak güreşmemeyi gerektirir...  07.08.2011 0:08
 

bazen insin ruh hali sikilr ciddi, ciddi. Yazilariniz sonrasi cogunlukla dusunur, ulkemin gercekleri karsisinda uzulurum. Bu kez de gene . Ama Su yoruma cevabiniz yokmu" Hani en son siradaki olan" inanin gulumsetmedi desem yalan olur. cok iyi idi. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 06.08.2011 21:12
Cevap :
Yazmaya iten yorumunuzda belirttiğiniz ülkemizin gerçekleri.Dilimin döndüğünce düşünsün insanımız diye değerli zamanımızın bir bölümünü ayırıyorum.Bir bakıma tarihe not düşüyorum.O yorumu yazan ile biraz yorumlaştık...Ve beğendiğiniz yanıtı vermekte kaçınılmaz oldu,sevgi ve saygılarımla,teşekkür ederim güzel yüreğin için...  06.08.2011 21:20
 

Her birimiz, ne yazık ki her birimiz riyakar bir oyunun ikinci sınıf figüranlarıyız sadece. Vicdanımızı yıkayacak bir su birikintisi bulup, riyakar rolümüze koşuyoruz her sabah. İşte budur dün söz konusu ettiğim haykırış. Vicdanımızı yıkamayı terk edip, onun gereğini gerçekten yapmaya ne zaman başlayacağız acaba..?

mustafa yener 
 06.08.2011 20:09
Cevap :
İlk taşı günahsız olan atsın...  06.08.2011 20:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 816
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster