Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
171
 

Ramazan "yıldızı" hocalar neden bu kadar "feminist" oldu?

Ramazan "yıldızı" hocalar neden bu kadar "feminist" oldu?
 

görsel internetten alınmıştır


Ramazanla birlilkte televizyon ekranlarında bu ayın yıldızı hocalar boy gösterir malum olduğu üzere...Bunların her birinin ayrı bir seyirci, ayrı bir hayran kitlesi vardır.

Olsun varsın...Başka ünlülerin hayranları oluyorsa, Ramazanda milleti dini yönden aydınlatan hocaların da hayranları olsun, bunun bir sakıncası yok.

Ne var ki, bu Ramazan yıldızı hocalarımızın pek çoğu, özellikle kadın hakları konusunda pek nahif oluyorlar...Hani nerdeyse feminist olmuşlar diyesiniz geliyor.

Bazıları denk geliyor dinliyorum: Meğer, memleketteki tüm kadınlar masummuş da bütün suç günah erkeklerdeymiş...İş o hale geliyor ki, kadının rızası olmadan Cennete bile gidemezsin!!

Yanlış anlaşılmayalım; elbette İslam her konuda olduğu gibi kadın hakkı konusunda da ilahi bir çığır açmıştır...Kadınların insan sayılmadığı, mal gibi alınıp satıldığı, kızların diri diri toprağa gömüldüğü bir çağda, kadını ve anneliği yüceltmiştir.

Kuran'da ve Peygamberimizin sünnetinde kadın, tıpkı erkekler gibi hakları ve sorumlulukları olan insanlar olarak anlatılmış, ayrıca annelik vasfıyla da daha muhterem sayılmıştır.

Bütün bunlara tamam...Ama İslamın kadına insanca yaklaşımını anlatacağım diye, hepten feminist olmanız da gerekmiyor...

Öyle sanıyorum ki, bu muhterem hocalar tüm kadınları kendi evlerindeki sesi soluğu çıkmaz hanımlar gibi sanıyorlar...Yok yemeğin tuzu niye eksik olmuş, yok şunu pişirdin bunu pişirmedin diye kadına laf edilmezmiş..

Dediğim gibi hoca evlerdeki tüm kadınları kendi hanımları gibi sanıyor zahir...Bugün bir çok evde kıyamet kopuyarsa, ne tuzu, ne biberi, çok daha ciddi sorunlar var.

Yani kadın koca sözü dinlemiyor, Nasreddin Hoca'nın dediği gibi, arada bir kendi evine uğruyor, maşallah dili fırıncı küreği gibi...Dahası, kocanın yanında başka adamları onore edici davranışlar sergilemekten geri durmuyor.

Şimdi sen gel de ey hoca, böyle hanıma karşı nasıl davranılır onu anlat!...Tutturmuşsun bir yemeğin tuzunu biberini, oradan hareketle "kadın güzellemesi" yapıp duruyorsun...Belli ki senin dünyadan haberin yok hoca!

Kuran'da sadece bir ayette, eğer kadın kocanın rızası hilafına başka erkekleri evine alıyorsa ve bunu yapmakta ısrar ediyorsa darb(hafifçe vurarak uyarma) vardır...Ama artık bu da yok!

Çünkü, zamanın feminist hocaları bu ayeti de değişik yorumlayarak, darb fiilinin dövmek değil de yolunu ayırmak( ne demekse artık) anlamına geldiğini söyledi...Belki de öyledir!

Ne var ki, bugün evlerde giderek daha fazla yükselen kadın sesleri, erkeğinin tepesine tepesine inen çığlıkları bu hocaların duymadığı kesin...

Yani siz bize, yemeğin tuzu eksik olmuş diye kadın dövülen zamanlardan bahsetmeyin...Siz bize, artık evine, kocasına daha az sadakat duyan, gözü dışarda, gönlü dışarda kadınlarla nasıl geçinilecek onları anlatın!

Bir Müslüman erkek, kendisinden çok başka adamları şımartan karısını da anlayış gösterecek mi örneğin...Elbette, zordan, dayaktan kötekten bahsetmiyorum...Ama böyle evler,böyle evlilikler ne yapmalı, onu anlatın bize...

Meşru veya gayri meşru, bütün haklar kadınların olsun diye, kadınlarla birlikte sokaklara dökülen feminist adamlar gibi, her ağzınızı açtığınız da erkeklere laf çarpacağınıza biraz da böyle kadınlara laf edin.

Din, biraz da ailenin üzerine inşa edilmiştir...Kolayca yuva yıkan kadınların olduğu bu zamanda bir parça da bu kadınlara akıl verin...Kocaya sadakattan, evine ailesine bağlılıktan falan söz edin...

Yoksa, böyle lafların alıcısı kalmadı artık diye mi bunları söylemiyorsunuz?

O zaman, sizin yıldızlığınızının artist yıldızlığından farkı kalır mı Muhterem hocalar!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O hocaları hiç dinlemedim Ali Bey. Böyle ulvi bir işin para karşılığı yapılması bana ters! Feminist söylemle neyi hedeflediklerini bilmiyorum; lakin aslolan insandır, kadın-erkek diye ayırmamak gerekir. Bir erkek kadından darp görmediği için, çapkınlığı “elinin kiri” olarak değerlendirildiği için -kadın izleyicilerini artırmak adına- böyle bir söylem geliştirmiş olabilir. Ailesini ihmal eden, içip sızan, kumar oynayan, kadınını döven erkek bana göre bir zavallıdır! Başka erkekleri evine alan kadın da ahlaksızdır; cezası ise dayak değil, boşanmadır! “Ne işi var Hamdi’nin yine bizim evde, gel buraya da kulağını çekeyim!” diyen bir erkek var mıdır! Ahlaksız kadınları benim kadar işleyen yoktur, nice blog’um var. Lafın özü: Kadın da erkek de toplum kurallarına uygun, ahlaklı bir yaşam sürdürmeli, ruhsal-bedensel aldatmalarda kesinlikle toleranslı ve affedici olunmamalı; ceza el kaldırarak değil, boşanarak verilmeli. İyi Bayramlar. Selam ve sevgiyle

Ata Kemal Şahin 
 26.06.2017 6:07
Cevap :
Teşekkür ederim Ata bey.. Düşüncelerinize katılıyorum.. MBnin bayram tatilinin bu kadar uzaması da ayrı bir handikap... Selamlarımla   04.07.2017 15:25
 

eşler birbirlerinin giysileridir. Bakara 187... Maalesef bu ayetin vurgulanması lazım aile mahremiyeti diye bir şey olmalı... Selamlar

Meryem Kadıoğlu 
 24.06.2017 0:04
Cevap :
Aynen öyle.. Ama vurgular bambaşka şeylere oldu.. Teşekkür ederim.. Selamlarımla   28.06.2017 12:11
 

müslüman maço mu olmalı..müslüman ataerkil mi anaerkil mi olmalı..müslüman feminist mi olmalı...kadını kaç kere dövelim..psikolojik şiddet uygulasak olur mu..ya biz kadınlar erkekler bizi dinlemediğinde aldattğnda dövelim sövelim demyrz..siz niye herşeyi şiddetle çözüyosnz..kuzu gibi kabllnyrz..hocama sorum: kocamız bizi dinlemediğinde adam tutup dövdüreblirmiyiz..

savas barka 
 23.06.2017 19:34
Cevap :
Bu soruların muhatabı ben değilim... Bu yüzden cevapları da kendiniz verin..   04.07.2017 15:36
 

Değerli Ali Bey, İçerik Amerikalı evlilik danışmanlarına aittir. (Meraklıları yazılarımızdaki kaynaklara bakabilirler.)"Bugünlerde kariyer sahibi olan pek çok kadın bağımsız olduğu ve hayatta kalmak için artık bir erkeğe ihtiyacı olmadığını (düşünüyor)Çoğu kadın bugünlerde (her şeyin) en iyisini istiyor. Bu Kadınların boşanmayı başlatmasındaki (en temel) gerçektir. Kadınlar bugünlerde ne yazık ki en büyük hile yapanlardır. Boşanmaların çoğunun gerçek sebebi budur. Kadınlar, (örtülü baskılarının sonucunda) erkekte bir değişime etki edemediğini hissettiğinde, ”Beni hiç dinlemiyorsun-anlamıyorsun" veya ” özürleriniz boş ve hiçbir anlam ifade etmiyor“ gibi ifadeleri dinlemeye başlıyoruz. Bu sözlerin sonunda kadınlar ilişkiden vazgeçip bir çıkış yolu arıyor(boşanmalar) başlıyor. Çünkü kalmak artık bir seçenek değil..Feminizm, bir eşitlik arayışı değil de bir üstünlük iddiasıdır?" Farkındalık bir karakter ve deneyim meselesidir. Bu vesile ile Bayramınızı tebrik ediyorum. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 23.06.2017 18:05
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Mehmet bey...Modern kültür aileyi yıkıyor...Korkarım gelecekte daha büyük dertler açılacak başımıza.. Sizin de geçmiş bayramınız mübarek olsun.. Selamlarımla   28.06.2017 12:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1617
Toplam yorum
: 4204
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 783
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster