Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '06

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
5874
 

Ramazan ayında Eyüp Sultan 'da bir sabah namazı

Ramazan ayında Eyüp Sultan 'da bir sabah namazı
 

Saat gece 01.00, gece vardiyasından çıkan arkadaşlar Harun, Mehmet, Necmettin telefonla beni arayarak " 5 dk sonra evin ordayız aşağıya in " dediler, " tamam " deyip telofonu kapadım. Ben saat 15:30 da işten çıkınca her zaman yaptığım gibi serviste uyumuştum, uykum yok ama yinede bu gece için acaba sabah kadar dört arkadaş yapacağımız.

Eyüp Sultan hazretleri’nin türbesinin ziyareti için uykusuzluk zorlamaz diye düşündüm. Feshaneyi gezip, sahurumuzu Eyüp’te yapıp Eyüp Sultan Camiinde sabah namazı kılacağız. Bizim için Ramazan ayında değişik bir faliyet ve ibadet olacaktı. Kapı çalında arkadaşlar gelmişti, aşağıya inerken alt katta oturan annem meşhur kırma böreğinden bir tepsi yapıp, kendi kapısına asmış, onu alarak aşağıya indim. (annem bazı sabahlar işe giderken böreği yapıp kendi kapısına hep asar, bu bende hani parası olmayanlar için kafede ve ya fırınlarda yapılan askıda kahve, askıda ekmek uygulamalarını hep aklıma getirir)

Eyüp, arabayla beş dakika, park problemini hallettikten sonra, arkadaşlar karınları açıkmış olacak, hadi bir kahvehaneye gidelim böreği yiyelim dediler. Büyük bardak çaylarımız eşliğinde, sıcak böreğimizi afiyetle yedik. Annemin de ellerine sağlık gerçekten güzel yapıyor böreği.

Daha sonra feshanye gidip etrafa bir bakalım dedik. Caminin içi dışı ana baba günü başka şehirlerden otobüslerle Eyüp Sultan Hz Türbesine ziyarete gelip sabah namazı kılmak isteyen kadınlı, erkekli guruplar dolaşıyor, kimide caminin önündeki çadırda bir tv kanalının canlı sahur proğramını görmek ve sahur kumanyası alma için cadır kapısına yığılmışlar, içeri girmek için çaba sarfediyorlar. Caminin yan sokağında iki sıra halindeki dini yayın,cd, tesbih, hertürlü aklınıza gelecek dini yayın ve malzeme satan ışıl ışıl yanan dükkanlarda insanlar alışveriş yapıyor, bazı dükkanlardan cd den yapılan dini belgesle yayınlar, Kuran sesleri etrafa yayılıyordu. Feshane yolunun iki tarafıda park edilen araçlarla nerdeyse yol kapanacak durumda saat 02:00 yi geçiyor Eyüp ve yolları hınca hınç dolu geceyle gündüz sanki yer değiştirmiş. Caminin karşısındaki lokantalar olmak üzere Eyüp te nekadar yiyecek içecek dükkanı kafe,v.s varsa açık ve her taraf dolu, insanlar sahuru yapmanın telaşı içinde, cami avlusunda bile kenaralara serilen naylon halılar üstünde aileler oturmuş,savur için yanlarına getirdikleri yiyecekleri, demledikleri çaylarla birlikte yiyip, içiyorlar, daha sonrada sabah namazını kılmak için bekliyorlar.

Caminin içi kalabalık herkez kaza namazı kılıyor, kuran okuyor, ibadetini Eyüp Sultan Hazretlerinin türbesinin yanında yapmanın manevi huzurunu yaşıyorlar. Sahurumuzu yaptıktan sonra abdesimizi alıp camiye girdik, mimberin yanına en öne geçtik, sabah namazına daha iki saat vardı ama biz o zaman zarfında Eyüp Sultan Camiinin o muhteşem atmosferinde ibadetlerimizi Allah rızası için yaptık. Sabah namazından önce okunan Kuranı Kerim caminin akustik düzeni içinde çınlıyordu, namaz vakti geldiğinde halk sokaklara taşmış, Eyüp Sultan da sabah namazını kılmak için İstanbul’un ve Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen insanlar namaza saf tutmuşlardı. Namaz bittiğinde gün ağırmak üzereydi, ibadetimizi yapmanın huzuruyla evlerimizin yolunu tuttuk. Birde ezan okununcaya kadar kuşlar cami avlusunda ve çevresinde çıvıl çıvıl ötüşürken, ezan okunduktan sonra hepsinin ötümelerini hep bir ağızdan kesmeleriydi, ilginç...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 6126
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster