Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '12

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
464
 

Ramazan Kerim Özkan, Bakanlığın Buğday Taban Fiyatını Ser Bir Şekilde Eleştirdi

Ramazan Kerim Özkan, Bakanlığın Buğday Taban Fiyatını Ser Bir Şekilde Eleştirdi
 

CHP BURDUR MİLLETVEKİLİ RAMAZAN KERİM ÖZKAN


Ramazan Kerim Özkan, Bakanlığın Buğday Müdahale Alım Fiyatını Eleştirdi

Milli Gelirin Asgari Yüzde 2’si Tarım Sektörüne!

CHP burdur Milletvekili yazılı bir açıklama yaparak, Gıda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın geçen gün açıkladığı buğday taban fiyatını sert bir şekilde eleştirdi. Özkan, yasal olarak milli gelirin yüzde 1’inin tarıma harcanması gerektiği halde AKP iktidarında bunun yüzde 0,5’i geçmediğini, kendilerinin bunun yüzde 2’den aşağı olmaması gerektiğine inandıklarını vurguladı.

Gıda, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in buğdayda müdahale alım fiyatını –o da, birinci sınıf Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın fiyatını 665 lira olarak açıklaması karşısında yaptığı yazılı açıklamada, “koskoca Bakanlığın yüzde 10’luk bir artış yapması”nı topa tuttu.

Ramazan Kerim Özkan’ın basın açıklaması aşağıdaki gibidir:

5 KURUŞLUK DESTEK SADAKA PARASI BİLE OLAMADI

Sevgili Hemşerilerim, bildiğiniz gibi AKP hükümeti buğdayda müdahale alım fiyatını açıkladı. Tonu 665 TL geçen yıl ne kadardı. 605 TL. Yani koskoca Gıda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Buğdayda taban fiyat artışında yüzde 10’luk bir artış yaparak sözüm ona çiftçiyi köylüyü destekledi. Bu da 1. Sınıf Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın fiyatı. Peki diğer kalemlere ne kadar zam yapıldı. Mazota yüzde 30, İlaca yüzde 40 ile 100 arası. Kilo başına verilen 5 kuruşluk destek sadaka parası bile olamadı eridi gitti.  Değerli hemşerilerim bu yapılan resmen göz göre göre sizlerle dalga geçmektir. Girdi fiyatları zaten çok yüksekti, biliyorsunuz. Avrupa’nın en pahalı mazotunu, ilacını, gübresini kullanıyoruz. Ancak dünyanın en ucuz ürününü satmak zorunda bırakılıyoruz. Bu resmen sizlerle dalga geçmektir, değerli kardeşlerim. Bu yapılan sizlere ekim yapmayın, üretmeyin demektir. Bu durumda gerçekten ekim yapmamak çok daha karlı. Üretip zarar edip, borcunuzu ödemeyecekseniz niçin üreteceksiniz. Birde üstelik TEDAŞ’a, Kooperatiflere, Bankalara, şahıslara olan borcundan dolayı alet ve ekipmanları yed-i emin depolarında, kendileri, icra dairelerinde mahkeme kapılarında günlerini geçiriyorlar. Üstüne üretmiş olduğu buğdayına yüzün kızarmadan yüzde 10 zam verdim diye açıklamada bulunacaksın.

10 YILDA GİRDİLER YÜZDE 200, BUĞDAY YÜZDE 40 ARTTI

AKP iktidara geldiğinden bu yana geçen 10 yıl öncesine göre girdiler, yüzde 200 oranında artarken, 10 yılda buğdayın fiyatı yüzde 40 arttı. Çiftçinin kaybı 10 yıl öncesine göre yüzde yüzün üstündedir. Üstelik Konya, Isparta ve Burdur’da yüzde 21 üretim eksikliği var bu yıl. Böyle olunca da fiyat üreticinin üretim yapmasını engelliyor. Ne oluyor sonra üreticiye mahkemeden, icra dairelerinden celp geliyor. Bu celplerden ve icra takiplerinden yüzlercesi var elimde şu sıralarda.

DURMAK YOK, YOLMAYA DEVAM

Sonra Bakan olarak geleceksin mecliste geçmiş yıllarda verilen kredilere bunları da ekleyip yüzde oranlarını da katlayarak ballandıra ballandıra anlatıp,  tarım ve hayvancılık şahlandı diye insanları rakamlarla kandıracaksın. Artık yok öyle kandırmaca,  çiftçi köylü uyandı, bu kandırmacalar inanacak hali kalmadı. Girdiler AKP hükümeti döneminde değişik kalemlerde yüzde 500 ile 800 civarında artsın.

Sen çiftçiye buğdayda yüzde 10 oranında artış ver. Artık buna karşı çıkmanın zamanı geldi geçti bile… Milletin efendisi çiftçimizi, köylümüzü kandırmanıza izin vermeyeceğiz. Halkı ezdirmeyeceğiz. Çünkü artık sizin sloganınız “DURMAK YOK YOLA DEVAM” değil, “ DURMAK YOK YOLMAYA DEVAM durumuna döndü. Biz destek istedikçe, hükümet köstek olmaya devam ediyor. Milletin efendisi, köylümüzle dalga geçmeyi bırakın artık. BAĞIN BELLEMESİNİ BİLMEYEN ÂŞIK ÜZÜMÜN KIYMETİNİ ANLAMAZ. Artık kimsenin size inandığı yok,  gölge etmeyin başka ihsan istemez. DESTEKTE OLMAYIN KÖSTEK DE…

ÇÖZÜMÜ BİLİYORUZ KÖYLÜ YENİDEN MİLLETİN EFENDİSİ OLACAK

Bunun çözümünü biz biliyoruz değerli çiftçi kardeşlerim. Önce gübrede yüzde 18 olan KDV’yi yüzde 1’e düşüreceğiz. Mazottaki KDV’yi ÖTV’yi kaldıracağız. Mazot fiyatını yarı yarıya indireceğiz. İneğin yediği yemden, memesinden çıkan sütten alınan % 8’lik haksız vergiyi hemen % 1’e düşüreceğiz.

Aracıları çiftçinin korkulu rüyası olmaktan kurtaracağız. Çiftçi borçlarını öteleyeğiz, yani biz ödeyeceğiz devlet olarak, çiftçinin mühürlü su kuyusunu, elektriğini, kesik suyunu derhal açacağız. Yed-i emin depolarını boşaltacağız. Üretim yapabilmesi için çiftçimizin köylümüzün önünü açacağız. Yed-i emin depolarındaki icralık araçlar, üretim yapmaya devam edebilmesi için çiftçiye geri vereceğiz. Traktörler, mibzerler, biçerdöverler, kamyonlar tekrar üretimle buluşturulacak. Üretim artacak, çiftçi kazandıkça borcunu ödeyecek. Türkiye yeniden kendi kendine yeten ihracatçı bir ülke olacak. Suyu, elektriği kesik, kuyusu kapalı abone kalmayacak, motorlar dönecek, sular gürül gürül akacak, çiftçinin uzun yıllardan sonra ilk kez yüzü gülecek, hep eğik duran başı artık yerden kalkacak.

Kent ve kır arasındaki gelir ve yaşam kalitesi uçurumu kapatılacak. Kırsal alanın ıssızlaşması önlenecek. Türkiye’nin tüm tarım alanlarından yaşam fışkıracak.

Açlık ve yoksulluğu kırsal alan insanının kaderi olmaktan çıkaracağız. Köylüyü normal zamanda ülkenin sırtına kambur, seçim zamanı oy deposu görmeyeceğiz. Köylü yeniden milletin efendisi yapacağız.

MİLİ GELİRİN ASGARİ YÜZDE 2’Sİ TARIMA

Ülkede sığırcılığı ve koyunculuğu yeniden ayağa kaldıracağız. Tükenmek üzere olan ülke hayvancılığını yeniden şahlandıracağız. Kısa zamanda verilecek desteklemelerle Türkiye’de hayvancılığı sektörleştireceğiz. Desteklemelerdeki yetersizlik ve istikrarsızlığın önüne geçeceğiz. Desteklerden sadece büyük işletmelerin, holdinglerin değil, en küçük üreticinin bile yararlanması için gereken planlamayı yapacağız.  Böylece nüfus artışına orantılı olarak ülkemizin hayvan varlığındaki düşüşü engelleyeceğiz. Köstek değil gerçek destek vereceğiz.

Şu anda Milli gelirin en az % 1’i tarım ve hayvancılığa ayrılmış olmasına rağmen ancak %0,5’i kullanılıyor İktidarımızda Tarım Kanununda değişiklik yaparak Milli Gelirin en az % 2’sini tarım ve hayvancılığa destek olarak ayıracağız. Küçük ölçekli işletmelerin varlığını koruyacak politikalar ortaya koyacağız. Ziraat Bankasını çiftçinin bankası haline getireceğiz. Uzun vadeli krediler vereceğiz. Verilen destekler böylece bu iktidarın verdiği desteğin dört katına çıkmış olacak.

CHP iktidarında üretime, ürüne ve üreticiye gerçek destek verilecektir. Bu doğrultuda yeniden yapılanan bir Türkiye’de sürdürülebilir bir tarım politikası oluşturulması için gereken önem verilecektir. İktidarımızda uygulanacak bu tarım ve hayvancılık politikaları ile ülkemizde çiftçi, köylü ve yetiştirici refahının yükseltilmesi ve gerçekten layık olduğu konuma getirilmesini sağlayacağız. Kısaca CHP iktidarında çiftçimizin ve köylümüzün de yüzü gülecek, rahat bir nefes alacak.

Kamuoyuna saygılarımla duyurulur.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 511
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 486
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster