Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
694
 

Rastgele iki kitap: Biri bizden, biri Şili'den

Rastgele iki kitap: Biri bizden, biri Şili'den
 

***İki kitap birden***


Geçen hafta kütüphaneden rastgele iki kitap seçmiştim, ikisi de Can Yayınları'ndan, nedense Can Yayınları'ndan çıkan kitaplara daha sık gidiyor elim... Sayfa sayısı fazla olmayan bu kitapları seçerken, iki farklı yazardan olsun, istedim; biri bizden, biri Şili'den. Önce Patagonya Ekspresi'ni okumaya başladım.

"Hiçbir Yere Yapılan Yolculuk" isimli öykü ile başlıyordu. Küçük bir çocuk ve huysuz dedesinin birlikte yaşadıkları
anıları içeren güzel bir öykü. En dikkat çekici bölüm ise, dedesinin herhangi bir kilise duvarına rastlayana kadar torununun tuvalete gitmesini engellemesi ve sürekli birşeyler içmesi için onu zorlaması. Sırf papazla kavga etmek ve içindekileri dökmek için bu davranışı sürekli yinelemesi.

Dede-torun arasında geçen diyaloglar, etkileşim ve kulağa küpe olacak sözler. Güney Amerika ülkelerini içeren çeşitli yolculuklar, okuması kolay bir öykü kitabı.

Sonra Cemil Kavukçu'nun "Bilinen Sokakta Kaybolmak" isimli kitabını aldım elime. O da ne!

Yine dedesini anlatan bir çocuk. Pes yani, bu kadar olur. Öyküler aynı değil, yanlış anlaşılmasın, dedeler aynı. Huysuz ve küfürbaz bir ihtiyar. Günde 4 paket sigara içen ve sürekli babaanne ile kavga eden bir dede. Yine dede-torun arasındaki etkileşim ve görünmeyen gizli bağlar. Eski İstanbul sokakları, komşuluk ve akrabalık ilişkileri, bahçeli müstakil evler, ağaçlardan erik çalan fırlama çocuklar. Mahalledeki amca ve teyzelerle olan lişkiler.

Her iki kitabın aynı zamanda okumam, farklı iki yazardan, farklı iki kültürün ve coğrafyanın, farklı olmayan ortak özelliklerini, insan ilişkilerini karşılaştırmama vesile oldu.

Öykü kitaplarını okumayı sevenler için öneririm.

****
Bilinen Bir Sokakta kaybolmak- Cemil Kavukçu
Can Yayınları-Öyküler 2. Basım-1997
YAYINEVİ NOTU:

Cemil Kavukçu'yu okurlarımız, önce, '1996 Sait Faik Öykü Ödülü'ne değer görülen Uzak Noktalara Doğru adlı kitabıyla tanıdılar. Ödülünün hakkını veren ve öykücülüğümüze yepyeni bir soluk getiren Cemil Kavukçu, son yıllarda yazdıklarıyla en çok ses getiren öykücü oldu. Kendisiyle yapılan bir konuşmada: 'İyi bildiğim insanları, çevrelerini yazmaya çalışıyorum,' diyordu. 'Bulundukları mekâna sığmayan, bunu aşmak için hayal kuran, içen ya da içsel yolculuklara çıkan insanları. Çizgi dışı yaşam süren insanlara saygı duyuyorum; sıradanlaşmak yerine tükenişi seçseler de.' Öykülerindeki yalın, abartısız dil, canlı anlatım, sıradan insanların sıradan yaşamlarından küçük serüvenler çıkarması, tarafsız bir gözlem gücüyle çaresiz küçük insanların küçük dünyalarına kolayca sokuluvermesi, bu dünyaları ustalıkla çözümlemesi, Cemil Kavukçu'nun başarısını sürekli, öykücülüğümüzde ulaştığı noktayı haklı kılıyor. Bilinen Bir Sokakta Kaybolmak'taki öyküler, birbirinden bağımsız görünen üç bölümde toplanmışsa da, öykü kahramanlarının çeşitli öykülerde görünüp kaybolmaları, bu öyküler arasında incecik bağlar oluşturuyor. İncelikli bir gözlem gücü, yalın bir anlatım, ustalıkla kullanılan Türkçe, Cemil Kavukçu öykücülüğünün temel öğeleri.


function displaySelTag(newTagStr){ //alert(document.getElementById('bm_tag').value); var oldStr = document.getElementById('bm_tag').value; if (oldStr==''){ oldStr = newTagStr; }else{ var oldStrAry = oldStr.split(","); var preStrTxt; preStrTxt = ""; if (document.getElementById('autoName').value == '1'){ for(i=0;i<(oldstrary.length-1);i++){ prestrtxt="preStrTxt" +="" oldstrary[i]="" +="" ",";="" }else{="" for(i=""><(oldstrary.length);i++){ prestrtxt="preStrTxt" +="" oldstrary[i]="" +="" ",";="" }="" }="" if="" (document.getelementbyıd('autoname').value="=" '0'){="" for(i=""><(oldstrary.length);i++){ prestrtxt="preStrTxt" +="" oldstrary[i]="" +="" ",";="" }else{="" for(i=""><(oldstrary.length);i++){ prestrtxt="preStrTxt" +="" oldstrary[i]="" +="" ",";="" }="" }="" oldstr="preStrTxt+","+newTagStr;" oldstr="oldStrAry[0];" oldstr="preStrTxt;" }="" document.getelementbyıd('autoname').value="0" ;="" document.getelementbyıd('bm_tag').value="oldStr+newTagStr;" }=""> http://www.netkitap.com/kitap/16112/bilinen_bir_sokakta_kaybolmak.htm

*****
Patagonya Ekspresi- Luis Sepulveda
Çeviri:Yıldız Canpolat
Can Yayınları-2001

Şili'li yazar Luis Sepulveda'nın en büyük tutkusu, yolculuk yapmak, dünyayı dolaşmak, insanları tanımak ve onların öykülerini dinlemek. Patagonya Ekspresi, dinlediği öyküleri kendi yorumuyla anlatan, olağanüstü anlatma yeteneğiyle gerçeği zenginleştirerek edebiyata dönüştüren Luis Sepulveda'nın yaptığı ilginç yolculukların bir dökümü. Bolivya sınırını geçerken başına gelenleri, Ekvador'un unutulmuş bir köşesinde gündüzleri İletişim Sosyolojisi dersi verip gecelerini bir genelevde tüketmesini, uğradığı duraklarda dinlediği, inanılması güç öyküleri, gemicilerin ruhlarını kurtarmak için hayalet gemilerin peşinde dolaşan denizcileri, Pinochet'nin cellatlarının bile susturamadığı Patagonya'nın Sesi radyosunun ağaç tepelerindeki serüvenini, sabahtan akşama kadar kırık dökük uçaklarıyla, uçsuz bucaksız topraklar üzerinde şaraptan cesede kadar her şeyi taşıyan pilotları, yalın ve keyifli üslubuyla anlatıyor. Okurunu Latin Amerika'da, Patagonya'nın ıssız topraklarında, Ateş Ülkesi'nde gezdiriyor. Patagonya Ekspresi, yolculuk notları olmaktan öte, yolculuk üzerine bir rehber kitap. Dünyayı nasıl tanımamız, ona nasıl bakmamız, onu nasıl sevmemiz gerektiğini öğreten bir kılavuz. Yazarın, hem diktatör Pinochet dönemindeki sürgün yıllarında, hem de yolculuklarında aldığı notlar üzerine kurulu Patagonya Ekspresi, anlatım bütünlüğü taşıyan bir dizi anlatı. Luis Sepulveda, gerçek serüvenin verdiği müthiş mutluluğu okuruna aşılamaya çalışıyor. Adını bir zamanlar Patagonya'da çok tutulan, ancak yeterince hızlı gitmediği için seferlerine son verilen Patagonya Ekspresi'nden alan bu kitap, Luis Sepulveda'nın en güzel yapıtlarından biri.
<ımg height="20" alt="" src="http://www.canyayinlari.com/images/null.gif" width="1">http://www.canyayinlari.com/BookDetails_PATAGONYA-EKSPRESI_621.aspx

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kitap yazıları rağbet görmüyor diye ara vermiştim yazmaya beni cesaretlendirdiniz.

Ali Gülcü 
 15.04.2008 23:45
Cevap :
Kitabın modası geçmez, Ali Bey! Yazın siz, ben okurum...Teşekkürler ve selamlar....  16.04.2008 9:58
 

Öğretmenim ben bu dedeleri sevdim. Onca yıl yaşamışlar, sevdiyseler de sövdüyseler de bildikleri vardır...

murat ertaş 
 15.04.2008 22:08
Cevap :
Ben de Ankaralı Gençleri :)))(Hak yerini buldu)))....hem kütüphane kurdu, hem de futbol, dedeler ve torunlar...sizi de seven torunlarınız olur inşallah....Selamlar...  15.04.2008 22:48
 

Merhabalar, Bende bayılırım öykü kitaplarına uzunca süredir sürikliyeci hikayeler arıyordum çok sağolun en kısa sürede alacağım.

Başak Özdemir 
 15.04.2008 14:22
Cevap :
Hoş geldiniz Başak Hanım, öyküler çok sürükleyici değil, anılar ve insan ilişkileri önplanda...yine de tercih edebilirsiniz...selam ve sevgilerimle-teşekkürler...  15.04.2008 20:35
 

ikisini de okumadım. Kitapçı zamanım gelmiş demekki:))

yekruseha 
 15.04.2008 13:52
Cevap :
Oku, okuuu...okumak güzel şey...Şehir kütüphanesine üye ol..o zaman daha sistemli okuyabilirsin...selam ve sevgilerimle...  15.04.2008 20:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster