Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
143
 

Rasyonel dış politikalar üretmek, AKP zihniyetiyle mümkün mü?

Rasyonel dış politikalar üretmek, AKP zihniyetiyle mümkün mü?
 

Kendimi bildim bileli, tonla soru dolaşır aklımda. Uzun süredir şunu soruyorum kendime: Rasyonel dış politikalar üretmek, AKP zihniyetiyle mümkün mü?

Çocuk gibi küsen, ha bire bir yerlerden elçilerini çeken, sürekli yüksek perdeden konuşan, gücünü gerçekliğinin çok çok üzerinde algılayan bir mantık; asla gerçekçi bir siyasi çizgİ oluşturamaz.

“Komşularla sıfır sorun“,“Değerli yalnızlık”,“Ortadoğu’nun lideri Türkiye”, “Neo Osmanlıcılık” gibi yaklaşımlar; ilk anda kulağa hoş gelse de… Olsa olsa Yeni Enver Paşacılıktan başka bir şey değil... Onun da sonu malum… Kaybedilmiş bir Dünya Savaşı!..

Bir taraftan ‘Şam’da cuma namazı kılmaktan’ bahsederken; bir yandan kendi topraklarını PKK saldırılarından korumaya çalışanlar, teröristlerden temizledikleri yerlere Mehter Marşı’yla girip, sanki yabancı bi yeri fethetmiş gibi bayrağımızı dikiyorlarsa… Hiçbir vakit rasyonel dış politika üretemezler.

Bu ülkenin dostları kim, diye sorduğunuzda, Suudi Arabistan, Katar, Azerbaycan’la azıcık da Almanya geliyorsa aklınıza… Orada durup, düşünmeli... Bunca büyük Dünyada, bula bula bunları mı bulabildik, ede ede bunlarımı müttefik edebildik ülkemize? Böyle bi sonuç, politik realiteye sığar mı?

Bir yanda dünya devleti olmaktan bahsedenler, öte yanda neredeyse sistematik hale gelen kadın cinayetlerine bile çözüm üretemiyorsa… Oturup dertlerine yansınlar. Kendi vatandaşlarını bile birleştirip bütünleştiremeyen, durmadan “biz ve diğerleri” algısı yaratanlar, “ötekiler” psikolojisi üretenler; dev aynalarını yıkarak başlasınlar işe. Sürekli yeni düşmanlar kazanarak başarı sağlamış bir politik felsefe, yeryüzünün hiçbir yerinde görülmedi henüz! Bırakın lider ülke olmayı da, önce kendi memleketinize sahip çıkın.

Yoksa ‘acın kabadayısı’ olmak da var işin içinde. Büyük devletliği kim reddedebilir? Yeter ki söylediklerinizin ayağı yere değsin. Boş hamasete karnımız tok! Bize gerçekçi politikalar üretin.

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1254
Toplam yorum
: 3521
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1690
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster