Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
898
 

Rasyonel Yatırım Olmadığı Söylenen Kanal İstanbul Birilerinin İtibarı Yükselsin Diye mi Yapılıyor?

Rasyonel Yatırım Olmadığı Söylenen Kanal İstanbul Birilerinin İtibarı Yükselsin Diye mi Yapılıyor?
 

Devleti yönetenlerin yaptıkları elbette ülkeye hizmettir ve doğal olarak bu yaptıklarının(başarılarının) onuruyla itibarları da yükselir ki yükselsin zaten haklarıdır.

Ancak Kanal İstanbul projesi bu konuda insanı biraz düşündürüyor.

Öncelikle bazı uzmanların Kanal İstanbul’un rasyonel bir yatırım olmadığı iddiaları üzerinde durmak lazım. İlk bakışta muazzam bir proje gibi görünüyor, göründüğü gibiyse hemen yapılsın.

Ancak getirisi götürüsü hesabın içine girince doğrusu keyfimiz kaçıyor. Her şeyden önce zaten bir boğaz varmış ve gemiler için yeterliymiş. Kazanç noktasında ümit bağlanan yeteri sayıda gemi geçmezmiş ve yap işlet devret modeliyle özel sektöre yaptırılacak kanal için belli sayıda geminin geçeceği geçmezse bedeli devletin karşılayacağı taahhüt edilecekmiş(Benzer durumu Osmangazi köprüsünde yaşadık yaşıyoruz)

Asıl konu projenin 65 milyar dolar olduğu söylenen finansmanı… Gerçi özel sektör de olsa kim bu kadar parayı çıkarabilir bilmiyoruz ama projenin başlatılması konuşulduğuna göre taliplisi var. Endişe şu: Sonunda bu para devlete dolaysıyla bize dönmesin!

Bunlar tabi AKP’nin başarısını ya da kanalın yapılmasını istemeyenlerin iddiaları olabilir, ancak gerçeklik payı varsa yazdıklarımızın bir anlamı olur.

Yapılsın kim istemez, ülkemize faydalı olsun.  Ben de mesela hani olmaz da ileriki yüzyıllarda Karadeniz ile Akdeniz’in bir kanalla bağlanmasını isterim. Sinop’tan Mersin’e 600 km. Olmaz mı? 50 yıl çalışırsanız olur.

Sorun, Kanal İstanbul projesinde hani yapalım da namımız yükselsin (Büyük adammış neler yaptı desinler) gibi bir yaklaşımın olduğu şüphesi. Projenin bunun için yapılıyor olmayı düşündürmesi. Belki ülkenin dünyada itibarını yükseltmek de vardır haksızlık etmeyelim. Sizi bilmem ama bu projede ben böyle bir hisse kapılıyorum.

 

İbrahim ARSLAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Korkut; Bizde sizin gibi düşünüyoruz.Kanal İstanbul yapılmalı.Güzel bir görüntü meydana gelmeli.Lakin diyorum ki acaba Kanal İstanbul dan gelen deniz suyu Marmara denizine zarar vermez mi? Desinler, görsünler, bilsinler umurumda değil.Biz zamanında Saray da yapılmalı, Elin kanalı varsa bizim de kanalımız olsun. Bir çok devlet böyle kanallar yapmıştır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 13.01.2018 15:34
Cevap :
Pek de taraftar gibi değilim ama neyse öyle anlamışsan...Mesarif çok çıkıyomuş, kurtarmaz diyorlar.  14.01.2018 20:00
 

bence 10 poje olmalı birini seçmelisin, en iyisini en karlısını en bilmem nesini... Şimdi 10 proje varsa 100 proje olmalıdır diye bakarım ben olaya!! içinden en bilmem nesini seçersin yine! Poje üretemez, proje çizemez olursak kötü... Varsın projeler hayata geçmesin ama olmalı çok olmalı!!! Ve en en lerini seçmeliyiz. Sonrasını sonra düşünmek lazım! Büyük fabrikalar kurmalı açmalıyız. Eğer hakkaten işşizliği yeneceksek! İlerde daha müreffeh olacaksak... Bugün temel atmalı ki yarın açılışlar olsun.. buna eğilmeli...

İbrahim ARSLAN 
 11.01.2018 16:57
Cevap :
Güzel yorumun için teşekkür ederim İbrahim şairim.  14.01.2018 17:29
 

Kerim Bey,Karadeniz,Akdeniz'e bağlanırsa kıyılarımız 600+600km. artar.İyi olur!Bu ülkede,birileri o kıyıları yağmalar,zengin olur...Selam ve sevgilerimle.

Hüseyin Başdoğan 
 11.01.2018 16:53
Cevap :
Hüseyin bey ilginç bir tespitte bulunmuşsunuz, bir şey diyemeyeceğim...  14.01.2018 17:14
 

Evet evet "gezi"de de bunu dile getirmişlerdi! üçüncü boğaz köprüsünü, Havaalanını ve Kanalistanbul yapılmasın demişlerdi (!) Ama ben bundan hiç kaygı duymadım siz de duymayın dostum! Bu güne kadar bu ülke hiçbir şey yapılmadığı için geri kaldı. Şimdi ne yapılıyorsa Türkiye olarak iyiliğimize olmalı ki bu güne kadar iktidar ellerindeyken birşey yapmayanlar başta olmak üzere uluslararası arenada da belli bir rahatsızlık var! Demekki hamleler doğru atılıyor. Kişilerin hava atmasıyla alakalı değil, hoş olsa ne yazar, yeterki hizmette kusur olmasın! Halen kongerelerinde halk için değil kendi çıkarları için kavga edenlerin ihtirasları yüzünden her alanda gelişen dünyanın çok gerisinde kalmadık mı? Hem belki bu kanalda lüfer de tutarız kimbilir? Saygılar...

M.Talip Girgin 
 11.01.2018 15:16
Cevap :
Valla Talip ben ben insanların düşüncelerini yansıtmaya çalışıyorum...  14.01.2018 16:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6036
Toplam yorum
: 14989
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster