Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
625
 

Recep İvedik, halk kahramanı imiş.

Recep İvedik, halk kahramanı imiş.
 

Bugün gazetelerde şu anda gösterimde olan ve başrollerini Şahan Gökbakan'ın oynadığı Recep İvedik 4 filminin rekora gittiğini okudum. Ayrıca filmin oynadığı sinemaların gişelerinde bilet almak için seyircinin izdiham yarattığı ve filmi seyredenlerin biletlerini sosyal paylaşım sitelerinde arkadaşları ile paylaştıkları da haberde yer alıyordu.

Bu film Recep İvedik serisinin 4. filmi imiş. Ben hiçbirisini seyretmedim. Sadece filmin afişlerinden ve başka bir filmi seyretmeye gittiğimde sinemada gösterilen gelecek hafta fregmanlarından, bir de kanal değiştirirken eski filimlere rastladığımda gördüğüm karelerden edindiğim intibalar ile bu yazımı yazıyorum.

Emeğe saygım, özellikle sanata, sinemaya gösterilen emeğe saygım sonsuz. Ama bu film serisi hakkında çok da sevimli bir yazı yazamayacağım ne yazık ki.

Öncelikle Şahan Gökbakan çok sevimli bir genç olmasına rağmen canlandırdığı karakter mağara devri adamı gibi ilkel  ve çok çirkin bir yaratık. Kısa film karelerinden izlediğim kadarı ile film bu ilkel yaratığın ağıza alınmayacak küfür ve çirkin sözleri ile dolu. Ayrıca çok da iğrenç hareketler yapıyor izlediğim kadarı ile.

Toplumumuz ve özellikle genç nesil bu tipi ve onun yaptıklarını büyük bir keyifle izliyor ki sinemalarda bilet bulunmuyor. Ben sormak istiyorum seyredip keyif alanlara. Ne zevk alıyorsunuz bu abuk filmden.

Çirkinlik, pislik, seviyesizlik ne zamandan beri bu kadar tutulur oldu toplumda. Filmin afişinde Halk Kahramanı diyor. Bir halkın kahramanı nasıl bu kadar abuk bir tip olabilir. Kahramanı böylesine abuk bir tip olan halk nasıl uygar bir toplum olur.

Bu filmin afişinde gördüğüm tipi sokaklarda çok sayıda görmeye başladım. Bu beni çok üzüyor. Hep sinemanın, tiyatronun ve televizyonun yeni yetişen nesle örnek olması gerektiğini vurguluyoruz yazılarımızda, konuşmalarımızsa. Sanırım bir etkisi olmuyor söylediklerimizin.

Sonunda kendi yarattığımız canavarların kurbanı olacağız gibi geliyor bana. Siz ne dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında kaygılarında o kadar haklısın ki bunun üstüne söz söylemek kasra vicdan ister! Fakat sinamea sektöründen el çektirilen bir islami nesilden ileri geliyoruz. İran filmleri ile büyüyen neslin bence bir nuri bilge ceylan gibi gündeme damga vuram filmlere yönlendirilmeli. Bence bu hususta asıl sorun '' genç neslimizi güzel hasletlere yönlendirecek alterntif yapımların sükutu''bunun için bize çok büyük vazife düşüyor.

ilhan gündoğdu 
 05.08.2014 14:41
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim Sayın Yazarım. Bütün sözlerinize ve dileklerinize katılıyorum. Saygılarımla  06.08.2014 10:52
 

Ben bir anne olarak "Recep İvedik" filmlerini tasvip etmiyorum.Türk aile ve kültürüne hiçde uygun olmayan bir film.

çalıkuşu 
 11.03.2014 13:57
Cevap :
Beni amcak sizin gibi bilinçli bir anne anlardı Sevgili Çalıkuşu. Ben çocukların daha kaliteli yapımlar seyretmeye, daha iyi eğitime, daha kuvvetli besinlere, daha güzel giysilere ve daha çok sevgiye ihtiyacı olduğunu savunuyorum. Ayrıca çocuklar hiç ağlamasın ve ölmesinler. Sevgilerimle  11.03.2014 16:50
 

Ablacığım; kaygınızın çocuklar olduğunu anlıyor son derece hak veriyorum. Elbette böyle olmamalı... Vizyona gireli bir haftayı çoktan geçti, hala sinemalarda yer bulabilmek için bir gün önceden bilet almalısınız. Kişisel fikrim: filmlerde herşey o kadar abartılı ki, sanırım gerçekliğin dışında algılanıyor ve böyle şey zaten olmayacağı düşünülerek, kaygı taşımadan rahatlıkla-sadece gülünüyor sanırım. Siz film değil teşkil ettiği örnek kısmında olduğunuz için filmi izleme gereği duymamışsınız. Ama yine de izlemek verdiği hissi tatmak lazımdı. Önceki yazım aslında yarım kalmıştı, en az 4-5 satır yazamdım. Örneğin, cahil cesareti dedim, en sevdiğim şeydir diyemedim yer kalmadı. Neyse başarılar diliyorum, saygılarımla...

serdar koç 
 11.03.2014 10:15
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim Sayın Yazarım. Benim ki sanırım bir anneanne, anne kaygısıÇocuklarımıza kıyamıyorum, onların çok güzel şeylere layık olduğuna inanıyorum. Hele şu günlerde bu endişem sebepsiz değil sanırım. Çocuklar en güzel flimleri seyretsin, en güzel giysileri giysin, en güzel yemekleri yesin ve Çocuklar ölmesin........  11.03.2014 12:17
 

Recep İvediğin bütün serilerini seyrettim. 4. seriyi izlemedim ama en kısa zamanda izleyeceğim. İvediğin filmelerinde bir mesaj kaygısı, izleyenleri eğitmek vs. gibi kaygılar yok, sadece eğlendiriyor. Çok doğal bir karakteri abartılı şekilde sunuyorlar o kadar. Özünde çok iyi bir insan, iyi kalpli, becerikli ve ilginçtir bilgili de... Fakat inanılmaz derecede görgü kurallarından bihaber.Yani bizim kibarcıkların asla katlanamayacağı tiplerden. Erk'e karşı gariban vatandaşın hakkını koruyan tipler, her zaman bizde rağbet görmüş ve olaylar komik bir üslupla anlatılmıştır (Keloğlan-İnek Şaban vs.). Özünde İvediğin, Şabanın filmlerinden pek bir farkı yok. Bunları filmleri izlemediğiniz için anlattım. Sorunuzun cevabı; bunca yıldır vatandaş hala Kemal Sunal filmlerinde ne buluyorsa İvedikte de onu buluyor. Sırf fikrinizi söyleyebilmek için hiç futbol maçı izlemeden futbol hakkında yorum yapmak gibi olmuş sizinkisi. Cahil cesareti bu olsa gerek.

serdar koç 
 10.03.2014 10:47
Cevap :
Sayın Yazarım. aydınlatıcı yorumunuz için çok teşekkür ederim. Benim Recep İvediğe neden takıldığımı anlayamadınız sanırım. Acaba aynı film biraz daha az küfürle ve daha az iğrenç tasvirlerle çevrilemezmiydi. Zira sokaklarda her gün binlerce Recep İvedik gibi konuşan ve tüküren çocuğa rastlıyorum sonra. Bu filmlerin yeni yetişen nesile örnek olduğunu düşünürsek bana hak vereceksiniz. Ne de olsa herkes sizin gibi bilinçli yaklaşmıyor ve seyretmiyor bu filmleri.Size yazım hayatınızda başarılar diliyorum. Saygılarımla  10.03.2014 13:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1048
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster