Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
870
 

Recep Tayyip Erdoğan'ı anlamak

Recep Tayyip Erdoğan'ı anlamak
 

RTE


Recep Tayyip Erdoğan ismi Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihi için önemli bir dönüm noktasını ifade etmektedir. Düşünceleri, icraatları ve hepsinden önemlisi olarak da yanlış olanın karşısında cesur duruşuyla yeni bir siyasi dönemin başlangıcını üstlenmiştir. Özellikle mağduru olduğu “eksik demokrasiyi” yine demokrasinin gerekleri üzerinden “tam demokrasiye” dönüştürme çabaları onu diğer siyasetçilerden ayıran başat özelliklerindendir.

Erdoğan, Türk Siyasi Tarihi incelendiğinde pratik yönü ağır basan bir siyasetçidir. Özellikle cesur kararları ve devrim niteliğinde demokratik kararları ile bunu ortaya koymaktadır. Fakat burada ciddi bir tespiti yapmak yerinde olacaktır. Erdoğan hiçbir pratik uygulamasını derin bir tecrübe ve teori süzgecinden geçirmeden yerine getirmemektedir. Bu durum kendisi iyi takip edildiğinde ortalama 4-6 yıl önce bahsettiği teorik söylemleri zaman ilerledikçe, demokrasi çemberi genişledikçe ve özellikle de toplumsal mutabakat bir zemin haline geldikçe daha net anlaşılmaktadır.

Şüphesiz ki Erdoğan ülkemizde demokrasi adına çok ciddi icraatları gerçekleştirdi. Adeta devrim niteliğinde ki uygulamaları bir zamanlar ülkemizin değişmez diye anılan usul ve kurumlarına yönelik devlet-millet kaynaşmasını da beraberinde getirdi. Devletin vatandaşına güvendiği, milletin de devletine güvendiği yeni bir Türkiye modeli ortaya koyarak dünya çapında hem kendi liderlik saygınlığını hem de ülkemizin prestijini artırmıştır.

Türk siyasi tarihinin derin kavramlarını yeniden yorumlayan ve başlattığı yürüyüşün derinliğini de hazırlayan Erdoğan aynı zamanda da bir felsefeyi ortaya koymaktadır. Bu felsefede; ”hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı” anlayışı iyiden iyiye kendini hissettirmektedir. Hiç bir şey eskisi gibi olmayacaksa o zaman yenilikçi bir bakış açısıyla hareket etmek gerekir. Böylece Erdoğan yakın siyasi tarihimizde başarısız liderleri ve uygulamaları devletin ve milletin gündelik hayatından çıkarmanın yollarını aramıştır.

Özellikle böyle bir yenilik hareketi içinde kendisine sürekli eleştiride bulunanlara, “eleştirenlere sesleniyorum: biz sizin bildiklerinizi unutarak geldik” cevabını verme cesaretiyle aslında daha 2003 yılında bugünlerin mesajlarını net biçimde vermekteydi.

Bir diğer sözü de ağustos 2002 yılında söylediği, “devlet ile milletin büyük ahengi sağlanmadıkça demokrasi yerleşmez” ifadesidir. Sanki o günlerden bugünlere göndermelerde bulunmaktadır. Çünkü devlet-millet kaynaşmasının en belirgin tarafı anayasanın sivil bir inisiyatifle oluşturulmasıdır. Sivil anayasa ile devletimiz ve milletimizin gelecek yıllarda çok daha gelişeceğini her konuşmasında özellikle son günlerde tekrarlamaktadır.

Eskiyi siyasi arenadan tasfiye ederken bunun da en belirgin mesajını yine 2003 yılının temmuz ayında bir konuşmasında siyaseti tanımlarken söylemiştir: “bugüne kadar siyaset toplumun zaafları üzerinden yapılmıştır”. Aslında bu tanımlama son elli yıllık siyasi tarihimizin neredeyse “milli siyaset tarzı” haline gelmiş bir tespittir. İşte Erdoğan bu anlayışı devletin ve milletin önünden kaldırarak eskiyi tasfiye ederken yerine koyacaklarını da apaçık belirtmekteydi. Bu bakımdan “AK Parti geçmişin dar siyasi labirentlerinde kalmış olanların ve küçücük zihinlerde yolunu kaybetmiş olanların değil büyük meydanlarda konuşma vizyonuna sahip olanların ve okyanusları hedefleyenlerin partisidir” sözü AK PARTİ ile birlikte Ak Parti’ye gönül verenlerin eski-yeni arasındaki tercihlerinin de sebebini ifade etmekteydi.

Recep Tayyip Erdoğan’ı anlamak Yakın Türk Siyasi Tarihini çok iyi anlamaktan geçer. Toplumu, devleti, seçkinleri, bürokratları ve koltuk sultanlarını anlamadan Erdoğan’ın çıkışları hep eksik anlaşılır. Adeta bir asi, devleti ele geçirmeye çalışan bir ajan veya başka türlü yakıştırmalar eksik olmaz. Onun için Erdoğan’ı anlamak İstanbul’u anlamak gibidir. Bir tarafta yalılarda bohem bir hayat diğer tarafta yalıların alt sokaklarında ayakta kalmak için namusuyla ve namussuzca didişen, çalışan insanlar…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 3242
Kayıt tarihi
: 08.02.07
 
 

Bilgi hegemonyasında her türlü medya araçlarında onbinlerce bilgi ile günlük yaşantımızda karşılaşma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster