Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
655
 

Referandum bitti, ya sonra?..

Referandum bitti, ya sonra?..
 

Referandum sürecini de bir şekilde arkada bıraktık. Tam bir seçim atmosferinde tamamladık bu halk oylamasını da ve beni hiç de mutlu etmeyen (ve aslında çok da şaşırtmayan) bir sonuç çıktı. Bunun ülkeye etkilerinin bir kısmı kısa vadede, bir kısmı ise daha uzun bir süreçte çok çarpıcı biçimde çıkacak karşımıza. Daha önce birçok kişi anlattı, söyledi, artık olan oldu, tekrar etmeye lüzum yok.

Gelelim sonraki sürece... Şimdi çok kısa bir süre sonra bir kez daha seçim atmosferine gireceğiz, dün de ilan edildiği üzere Haziran'da gerçekleşecek bir seçim bekliyor bizi. Seçim hakkında konuşmak için henüz erken, Türkiye'de her şey olabilir bu kısa sayılabilecek zaman diliminde. Konuşulması gereken şey yeni bir anayasa...

Her ne kadar çok aldatıcı bir biçimde AKP hükümeti tarafından bu anayasa sanki ilk kez değişiyormuş gibi lanse edildiyse de, değişe değişe iyice delik deşik olup süzgece dönmüş anayasanın belli ki artık tamamen yenilenmesi gündeme gelecek. Kuşkusuz olumlu bir gelişme...

Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarını okuduğumda şuna dikkat ettim, kendisi bir sonraki seçimde iktidara gelemeyeceğine dair bir ihtimali bile taşımıyor. Muhalefete şimdiden hazırlık yapmasını salık verdi, seçimden sonra yaparız dedi... Şu an maalesef yine en çok oyu almaya en yakın parti AKP olmakla birlikte her türlü ihtimalin düşünülmesi gerekiyor.

Üzerinde ne oyunlar oynanmış olursa olsun Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamamasında kendi hatası da vardır. Bugüne kadar bu durumun araştırılmamış olması bir zaaf göstergesidir, fakat bu durumun iyi yönetildiği söylenebilir. En azından oylama sonuçlanana kadar bir muamma biçiminde bırakılmış ve insanların öğrenmesi engellenmiştir. Fakat Kılıçdaroğlu bu olayla birlikte elbet belli bir kitleyi kendisine küstürmüştür. Bunun onarılması gerekir ve en kısa zamanda seçim çalışmalarına başlamaları, herbir şehre gerekirse üç, defa, dört defa gitmeleri gerekir.

Gelelim anayasa mevzusuna... Bu anayasa "hayır" derken benim gerekçelerim şöyleydi.

1-İktidarın yargısını oluşturmaya çalışıyorlardı bu paketle ve şimdi ilk meyvelerini almaya başlayacaklar. Yargıda bazı şeyleri oldukça zora koşacak durumlar oluşacak.

2-Anayasa yaparken uzlaşmadan eser bulamadık, kim ne derse desin bu paket AKP'nin paketiydi. Anayasa da böyle yapılmaz.

Kuşkusuz %47 çoğunlukla tek başına iktidar olan bir partinin hukuken anayasayı değiştirme yetkisi vardır. Seçilmiş meclislerin de aynı şekilde, fakat burada "yeni bir anayasa" diyorsak bana göre ideal olan şudur:

Haziran'da seçimle yapılsın, bundan bağımsız olarak bir Anayasa meclisi de yapılmalı, partiler, hukuki kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri önerilerini sunmalıdır. Anayasa Meclisi oluşturulurken baraj %1-2 gibi sembolik bir seviyeye çekilmelidir. Belki çok sesli bir meclis olur, uzlaşı belki çok zor olur, neticede ortaya çıkan anayasa metni ise daha sağlıklı oluşmuş olur. Bu mecliste sadece partiler değil, toplumda yeri olan birçok kuruluş da yer almalıdır. Hukuki destek mutlaka sağlanmalıdır. Toplumun her kesiminin temsil edildiği bir mecliste yapılan bu anayasa metni en ideal olanı verene kadar uğraşılmalıdır.

Anayasalar bir ülkenin manifestolarıdır. Hele hele o ülkeye yeni bir anayasa yapıyorsanız bunu tek başınıza, ya da %70'lik bir temsiliyetle bile yapamazsınız. Dışarıda kalan %30'luk insanların düşüncelerinin yansımadığı bir meclis vardır karşımızda teorik olarak. (Teorik olarak, çünkü CHP-DSP ideolojik olarak benzer partilerdir örneğin, yine de burada aralarındaki ufak farkların meclise yansıması önemli...)

Yeni anayasa nasıl olmalı, bunun da cevabı var elbet, oluşum sürecindan bağımsız değerlendirildiğinde 1961 Anayasası iyi bir örnek oluşturabilir. Zaman içinde de nasıl olacağı konuşulur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1064
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster