Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
540
 

Referandum:Ne umdum,ne buldum.

Referandum:Ne umdum,ne buldum.
 

Halkın iradesi


Referandum sonuçlarının açıklanmaya başlamasından sonra nedense bir demokrasi rüzgârı esmedi.Başbakanımızın “Burhan bey,kolları sıva”şeklinde yaptığı balkon açıklamasını saymıyorum.Bir de okyanus ötesine yapılan teşekkürü.Meclis Anayasa komisyonu başkanı Burhan Kuzu ilk sinyali "başkanlık”konusunda verdi.Belki bunu ilk kıpırtılar olarak sayabiliriz.

Ben “hayır”oyu vereceğimi gerekçelerim ve çekincelerimle birlikte açıklamıştım.Oysa bana evrensel hukukun ve anayasal hakkım olan evet ya da hayır tercihinden biri olanı kullandığım için devlet erkânı ve birçok gazeteci,yazar,aydın tarafından neredeyse hain ilan edildim.Ne darbeciliğim kaldı,ne aklımdan zorumun olduğu.Ülkenin ekonomisinin çökmesinden,dış ülkelere (hayır çıkarsa) sonucun nasıl anlatılacağının bile sorumlusu saydım kendimi. Ne statükoculuğumu,ne elitistliğimi bıraktılar.”Ulusal çıkarlar”dedim,”ergenekoncu”dediler.”Yerindelik”dedim,”yerindedir” dediler.

Ben “hayır”dedim ve sonuna kadar arkasındayım.Bugünden tezi yok ülkenin anayasal düzeninden kaynaklanan sıkıntıklarının vebâli benim üzerimde değil en azından.Kim kabûl ederse eder artık.

Beni en çok şaşırtan sonuç Karadeniz Bölgesinden neredeyse tulum “evet”çıkmasıydı.Giresun ve Ordu %63,Samsun %67,Trabzon %68,Rize %76.Gel batıya doğru Sinop %60,Kastamonu %62,Zonguldak %51,Bartın %55.

Bir ay önce Giresundaydım.Trabzon ve Ordu’ya da uğradım.Akraba ziyaretleri yaptım,arkadaşlarla,eş dost muhabbeti yaptım.Herkes açlıktan,yokluktan,yoksulluktan bahsediyordu.Kredi kartlarının ödenmediği,hacizlerden ,kapanan kepenklerden,siftah yapılmadan kapanan dükkanları konuştuk.Ama gel gör ki yoksulluk arttıkça iktidara dolayısı ile güçlü olana yanaşma dürtüsü Karadenizde beni çok şaşırttı.

Hadi hemşehrilik bir yana ama Rize’de her yıl yaşanan sel felaketi,HES’ler,kaybolacak ormanlar,doğal yaşamın yok olması,işsizlik hiç mi etkilemez insanları.Giresun’daki mitingde fındığı ağzına almayan başbakana %63 evet ile mi cevap verilecekti.Tamam,”evet” sandıktan çıktı saygı duyalım ama bugünden tezi yok ağlamayacaksın Karadenizli hemşehrim.

Habur’da yaşanan rezaleti “evet”ile onaylayan ülkücüleri,buğday ithal edilirken Konya’da %78 ‘le evet diyenleri,et ithal edilirken %65 “evet”diyen Afon ile %75 ile “evet “diyen Kütahya’yı hiç anlamadım.

Ülkemizde TCK’nın kaldırılan 301.maddesinden yargılanan Orhan Pamuk için devreye(!)giren siyasileri gördü,Habur’u,KCK operasyonlarını,Ergenekon davasını gördü.Şimdi referandumla değişecek anayasayı görecek.Maddeler değişecek ancak deşiğimin ayak seslerini şimdiden duyuyoruz.Diyarbakır’dan “Kemalizmi Güneydoğudan sildik”açıklaması,hükümetten “başkanlık”açıklaması.

Hayırlara vesile olur inşallah.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hadi siyaseten, bu işin getiri ve götürüsünü kısmen, bu millet ayrımlıyamıyor!... Ama ya ekonomik yönü?... Bu süreç akıllıca salt bir referandum mecrasından saptırılmaya çalışıldı, iş dalaşmalara kaydırıldı.. Zaten,Ramazan,bayram ve 12 Eylül tarihi ve bu tarihle ilgili yoğunlaşmış12 Eylül'ü anımsatanTV programları, hep bu dizaynın içinde..Güç gösterili, toplu iftarlar vs. Goobbbels'i bile mezarından kaldıracak, bize göre düzeysiz ama,niyetli ve saffetli halk için görkemli atraksiyonlar!Ve karizmatik bir lider ve güce yönelme de çok önemli bir faktör!... Gene de, Vamık Volkan amcaya bu durumu analiz ettirmeli bence!... Belki de, travma geçiren bir toplumun sancıları diyecektir!...Ben kişisel olarak bu propaganda sonunda, 55-45 evetli bir tahmin içindeydim...Kürt oyları ve tatildeki oyların bu durumu hayır'a çevirmesi umuduyla!.. Ama bu işin mühendisleri ve bu coğrafyada yeni bir coğrafya çizmek isteyenler hiçbir zaman işlerini artık tesadüfe bırakmak istemiyorlar!..Dostça selamlarıml

zeki etferat 
 15.09.2010 12:24
Cevap :
Zeki bey,% 23 katılım olmamış.Geçersiz oylarla birlikte seçmenin dörtte birinin iradesi sandığa yansımadı.Evet için her türlü yol denendi ve başarıldı.Referandum öncesi anamuhalefette lider ve söylem değişti.Estirilen rüzgar sandığa yansıtılamadı.İç Anadolu ve Karadeniz tamamen cemaate ve AKP'ye teslim edildi.%82 evet veren Sultanbeyli'mi % 22 evet veren Beşiktaş'mı iktidarın gönlünde yer eder.Tabiki Sultanbeyli.O zaman Sultanbeyli nin eğitim ve gelir düzeyi yükseltilir mi?Kesinlikle hayır.Ülkemizin genel durumu budur malesef.Bu zincirin kırılması gerekli.Saygılarımla.  15.09.2010 14:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 879
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1762
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

1970 doğumluyum.Karadenizin bir sahil şehrinden, hayatın güler yüzlü tarafına tutunmak için İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster