Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '17

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
147
 

Referandum süreci

Referandum süreci
 

referandum süreci


Bugün sizlere son dönemdeki referandum sürecinden söz etmek istiyorum. Öyle ki konu hepinizce malumdur. Türkiye içinde ciddi bir süreç olduğu aşikardır. Durumun ise ne olacağı hala muammadan ibarettir. EVETCİLER ve HAYIRCILAR kendilerince güçlü ve sonuçtan emin görünseler de hiçbir şey tam olarak net değildir.

Öyle ki CHP ve diğer muhaliflerin taraf olduğu HAYIRCILAR ciddi bir kitleye sahip olduklarının farkındadırlar. Ve bu kitlenin tek bir gruba bağlı olmadığını, Türkiye’nin bir çok toplumsal çerçevesinden oluşumların, grupların olduğunun bilincindedirler. Buna bağlı olarak da partisel ifadelerden, durumlardan, anlatımlardan çok bütüne hitap eden, genel çerçeveyi ve konuları izah eden çalışmaların yapılacağı ifade edilmektedir. Zaten yaşanılacak referandum partisel yaklaşımlardan çok ülkenin genel çehresini, tüm halkı ilgilendireceği için uygulanması planlanan strateji mantığa yatkın görünmektedir.

Öte yanda AKP ve çevresinin taraf olduğu EVETÇİLERİN geçmiş seçim ve referandum programları basit bir analizden geçirilirse oldukça ciddi bir çoğunluğa sahip oldukları görülmektedir. MHP ile birleşerek de güçlerine güç kattıkları ortadadır.Ve dolayısıyla bu durumu caydırıcı bir hale dönüştürerek en etkili şekilde kullanmaktadırlar. Rıdvan Dilmen başta olmak üzere spor dünyasının önde gelen bir çok ismi bunun büyük örneğidir.

Fakat EVETLİ -  HAYIRLI bu gelişmelere rağmen unutulan yada gözden kaçırılan bir gerçek daha bulunmaktadır. Oda anayasa değişiklik teklifinin cumhurbaşkanı tarafından beklenenden daha uzun bir sürede onaylanmış olduğudur. Yani sürecin nasıl sonuçlanacağı hiç bir şekilde net, kesin ve açık değildir. Her şey ince çalışmalara bağlı görünmektedir. Dolayısıyla bu da konu hakkında yüzdesel tahminlerde bulunmayı hala güçleştirmektedir.

Velhasıl Nisan ayında yapılması planlanan bu referandumla ülkemiz ciddi bir dönemeçten geçecektir. Bir çok köklü değişime sahne olacaktır. Ancak yansıması ise henüz net olarak bilinememektedir. Umarım çıkan sonuç  ülkemiz adına yararlı olur. Ve bütünleştirici, kucaklayıcı bir hale dönüşür. Tüm halkımız için, geleceğimiz için, hayallerimiz, amaçlarımız için güzel sonuçlar doğurur. Bizlere umut olur, güven olur, mutluluk olur, sevgi olur. Terörden, ayrıştırıcılıklardan, şehitlerden, ölümlerden, tecavüzlerden, tacizlerden, acılardan, kederlerden, umutsuzluklardan, güvensizliklerden uzaklaştırır. İnsan haklarının korunduğu, hukukun üstünlüğe kavuştuğu, endişelerden, korkulardan, huzursuzluklardan kurtulduğumuz, yarınlara, geleceğe daha umutla, daha iyi, daha güzel bakabildiğimiz zamanlara ulaştırır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 179
Kayıt tarihi
: 11.08.15
 
 

Bolu'luyum. 24.09.1984 doğumluyum. Özel bir şirkette muhasebe satış memuru olarak çalışıyorum. Ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster