Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
563
 

Referandum tercih belirleme testi

Referandum tercih belirleme testi
 

16 Nisan’da anayasa değişikliği için bir referandum yapılacak. Bu referandumda oy kullanacak herkesin tercihine saygı duymak gerekir. Ancak burada önemli olan, oy kullanacak kişilerin ne için oy vereceklerini bilmeleri. Ne için oy verdiğini bilmeyenlerin kullanacakları oylar ileride ülkede sıkıntılar yaratabilir. Bunun için hazırlanan tercih belirleme testini lütfen okuyun ve burada madde madde oylarınızı işaretleyin. Test sonunda evetler fazla ise “Evet”, hayırlar fazla çıkar ise “Hayır” oyu verin. Tercih tamamen size ait.

REFERANDUM TERCİH BELİRLEME TESTİ

1.       Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin taraflı olmasını ve Cumhurbaşkanlığı ile birlikte parti genel başkanı olmasını doğru buluyor musunuz? (Madde 101)

Evet ( ) Hayır ( )

2.       Cumhurbaşkanı’nın görev süresinde işleyeceği, cinayet, gasp, hırsızlık dahil tüm suçlar sebebiyle Cumhurbaşkanlığı’ndan ayrılmış olsa dahi ancak 600 milletvekilinden 400’ünün oyuyla anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesini, doğru buluyor musunuz? (Madde 105)

Evet ( ) Hayır ( )

3.       Cumhurbaşkanı’nı yardımcılarını ve bakanlarını yargılayacak olan ve Anayasa Mahkemesi’nin 15 hakiminden 12’sini Cumhurbaşkanının bizzat atamasını, üç hakimi de genel başkanı olduğu partisi aracılığıyla TBMM’ye seçtirmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 146)

Evet ( ) Hayır ( )

4.       Cumhurbaşkanı’nın, Hakim ve Savcıların atanmalarına, görevden alınmalarına veya görev yerlerinin değiştirilmesine karar veren Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun; 13 üyesinden 6’sını doğrudan kendisinin atamasını, 7’sini ise partisinin çoğunluğu elinde bulundurduğu TBMM’ye seçtirmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 159)

Evet ( ) Hayır ( )

5.       Türkiye Büyük Millet Meclisinin ara verme veya tatil sırasında, savaş ve darbe gibi çok acil bir durumda dahi kendiliğinden toplanamamasını, sadece Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla toplanabilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 93)

Evet ( ) Hayır ( )

6.       Cumhurbaşkanı ve atadığı yardımcıları ile bakanları üzerinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinin denetim yetkisinin kaldırılmasını doğru buluyor musunuz? (Madde 87)

Evet ( ) Hayır ( )

7.       Cumhurbaşkanı’nın dilediği zaman, tek başına vereceği bir kararla TBMM’yi feshedebilmesini; buna karşılık TBMM’nin ancak 400 milletvekilinin oyuyla kendisini feshedebilmesini, ikinci dönemde yapılacak bir fesih halinde Cumhurbaşkanının 10 yıl olan görev süresinin 15 yıla kadar uzamasını doğru buluyor musunuz? (Madde 116)

Evet ( ) Hayır ( )

8.       Siyasi Parti Genel Başkanı da olan Cumhurbaşkanı’nın;

Devlet Başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil etmesini,

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanlığını temsil etmesini,

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanılmasına karar vermesini,

Cumhurbaşkanının tek başına vereceği kararla kamu tüzel kişisi (İl, İlçe, Bakanlık v.b.) kurabilmesini,

Türkiye Büyük Millet Meclisi yerine geçerek, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 104)

Evet ( ) Hayır ( )

9.       Cumhurbaşkanı’nın aşiret reisi, tarikat şeyhi, hatta mafya lideri olsa bile, istediği kişiyi herhangi bir sayı sınırlaması olmaksızın yardımcı ve bakan olarak belirleyebilmesini, bu kişilerin de seçime girmemiş olmalarına rağmen devlet idaresinde görev alabilmesini, görev suçları sebebiyle Cumhurbaşkanı gibi ancak 400 milletvekilinin oyuyla yargılanabilmesini ve diğer suçları için de milletvekili dokunulmazlığına sahip olmalarını doğru buluyor musun? (Madde 106)

Evet ( ) Hayır ( )

10.   Cumhurbaşkanı’nın TBMM’nin çıkardığı bir kanunu hiçbir gerekçe göstermeden ret ederek TBMM’ye geri gönderebilmesini, TBMM’nin bugün 139 milletvekilinin oyuyla aynen kabul edilebildiği yasayı; yapılan değişiklikle ancak 301 milletvekilinin oyuyla kabul edilebilmesini, bu şekilde Cumhurbaşkanı’nın TBMM’nin kanun yapmasını zorlaştırmasını ve ülkeyi kendi çıkardığı kararnamelerle yönetmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 89)

Evet ( ) Hayır ( )

11.   Türkiye Cumhuriyeti’nde 26 yaşına gelmeden servis şoförü dahi olunamıyorken, Milletvekili seçilme yaşının 16’dan 18 e düşürülmesini ve bu düzenleme ile, yeterli hayat tecrübesi bulunmayan, eğitim süreci henüz tamamlanmamış ve askerliğini yapmamış bir gencin milletvekili seçilebilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 76)

Evet ( ) Hayır ( )

12.   Türkiye Büyük Millet Meclisinin, bilgi edinme denetleme yollarından gensorunun kaldırılmasını, meclis araştırması, genel görüşme, meclis soruşturması ve yazılı sorunun yalnızca Cumhurbaşkanı yardımcıları ve Bakanlar için geçerli olup, Cumhurbaşkanının denetlenememesini doğru buluyor musunuz? (Madde 98)

Evet ( ) Hayır ( )

13.   Yargı yetkisinin, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılmasını doğru buluyor musunuz? (Madde 9)

Evet ( ) Hayır ( )

14.   Neredeyse tüm yetkilerini Cumhurbaşkanına devredecek olan TBMM’nin, milletvekili sayısının 550 den 600’e çıkarılmasını doğru buluyor musunuz? (Madde 75)

Evet ( ) Hayır ( )

15.   Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin beş yılda bir aynı günde yapılmasını ve Cumhurbaşkanı’nın partisinin TBMM’ye hakim olmasını doğru buluyor musunuz? (Madde 77)

Evet ( ) Hayır ( )

16.   TBMM süresi içerisinde bütçe kanunu çıkarmasa dahi Cumhurbaşkanının bir önceki yılın bütçesini güncelleyerek harcamalarına devam edebilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 161)

Evet ( ) Hayır ( )

17.   Askeri mahkemelerin kaldırılmasını doğru buluyor musunuz?

Evet ( ) Hayır ( )

18.   Olağanüstü hal yetkisinin “Cumhurbaşkanı Başkanlığı’ndaki Bakanlar Kurulundan alınarak, Cumhurbaşkanı’na verilmesini doğru buluyor musunuz?

Evet ( ) Hayır ( )

Ağır bir ekonomik krizin yaşandığı, işsizliğin en üst seviyede olduğu, terör saldırıları sebebiyle pek çok ölümün yaşandığı bir dönemde ve ülkemizin en çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bir zamanda karşı karşıya kaldığımız referandum sürecinde ülkemiz ve gelecek nesillerimiz için en doğru kararı vermeniz dileğiyle….

TOPLAM EVET SAYISI:   ( )

TOPLAM HAYIR SAYISI  ( )

KARARIM          (  ………..  )

Ayşegül HAYVAR, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok beğendim, çok çok güzel hazırlamışsınız elinize sağlık!Zaten beni partiler ilgilendirmez, ben böyle oy veriyorum.

Kerim Korkut 
 07.03.2017 21:54
Cevap :
Umarım milletimiz bunları iyice okuyup, en doğru kararı verir. Teşekkürler. Saygılar...  08.03.2017 10:17
 

Her şey iyi ve güzelde buradaki en saçma ve akıl dışı mesele şudur ki demokrasilerde halkın en doğru kararı vereceği varsayılır. Oysa halk, özellikle de eğitim düzeyi düşük toplumlarda demokratik kararlarını verirken neyin doğru neyin de yanlış olduğunu bilmez. Bizim anayasamız cumhuriyetin kuruluşundan beri "güçler birliği" ilkesi doğrultusunda kurgulanmış bir cumhuriyettir. İşin daha da kötüsü eğitim sistemimiz başından beri soran, sorgulayan, araştıran bireyler yetiştirmek üzere değil aksine körü körüne inanan ve asla da şüphe duymayan, sorgulamayan "aklı hür vicdanı hür" bir toplum oluşturmak üzere kurgulanmıştır. Şimdi bu halktan akılcı bir karar beklemek mantıksızlığın daniskası değil midir? Güçler ayrımı ilkesinin hayata geçirilmediği, hukukun üstünlüğü ilkesinden CHP'nin "6 ok" unda adı bile geçmediği bir coğrafyada başkanlık mı, yarı başkanlık mı yoksa parlamenter sistem mi sorusu bence abesle iştigal etmekten başka bir şey değildir. % 50,1 ve üstü oy alan kazanır! Selamlar

Matilla 
 26.02.2017 14:51
Cevap :
Halkımız okumuyor Mustafa bey. Bu bakımdan kendilerine ne empoze ediliyorsa ona inanıyorlar. Bir tarihte bir oyuncu "Benim oyumla dağdaki çobanın oyu bir mi?" demişti de, yer yerinden oynamıştı. Yıllardan beri kırsal kesimde kadınlar, kocaları ne derse o partiye oy veriyorlar. Televizyonlarda kim fazla konuşursa, kim daha karizmatik se, halkımız da oylarını ona göre kullanıyor. Bütün bu sorunlar sizin de belirttiğiniz gibi eğitim sistemimizden kaynaklanıyor. Özellikle son 15 yıldır ki eğitim sistemi, tam bu iktidarın işine gelecek bir sistem ve onların oyları da artarak devam edecek görülüyor. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  27.02.2017 19:40
 

Kıymetli Erol Özışık; Zaman ve emek harcanarak referandumda evet, hayır tercih belirlemelerini maddeleriyle birlikte bölümler halinde halinde ve anlaşılır şekilde analiz etmişsiniz.Bu açıklayıcı bölümler ister istemez oy kullanan vatandaşları iyi düşünmeye davet eder.Yararlı ve faydalı bir yazınızı daha okuduk.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 26.02.2017 9:07
Cevap :
Maddelerin hepsi Anayasa değişik maddeleri olmasına rağmen, çok kişi bunları bilmiyor sayın Burakgazi. Bunları abarttığımı düşünenler olabilir, ama onlara da tavsiyem arzu ederlerse bütün bunları kaynağından da öğrenebilirler. Umarım herkes aklını başına alarak oyunu kullanır. Teşekkürler. Saygılar, selamlar....  27.02.2017 17:26
 

Blog alanında rast geldiğim, okuduğum nitelikli anket araştırma çalışması tebrikler Erol bey, selam ve saygılar

Nizamettin BİBER 
 25.02.2017 12:47
Cevap :
Referanduma yaklaşık 1,5 ay olmasına rağmen, halkımızın bilgilendirilmesi ve ne için oy vereceklerini bilmeleri çok önemli Nizamettin bey. Umarım böyle bir anket yararlı olur. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  25.02.2017 21:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3238
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster