Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
52
 

Referandum'un "evet" tarafına bir tavsiyem olacak: Bakış açınızı değiştirin!

Referandum'un "evet" tarafına bir tavsiyem olacak: Bakış açınızı değiştirin!
 

internetten alınmıştır


Referandum'da Anayasa değişiklik paketinin kabul edilmesi için çalışan Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Sayın Başbakan ve Sayın Devlet Bahçeli'ye bir tavsiyem olacak.

Meselenin daha bir vuzuha kavuşması için, yeni sisteme bugün olduğu gibi sadece Cumhurbaşkanlığı açısından değil bir de Başbakanlık açısından bakarak izah edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Aslında 18 Maddelik değişiklik paketinin nirengi noktası Başbakanlıkla Cumhurbaşkanlığının birleştirilmesi değil mi?.. Evet!

Ancak, bugün seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olduğu için, sürekli Cumhurbaşkanının aynı zamanda yürütmenin başı olan Başbakanlık işini de üstleneceğini söylüyoruz...

Bu durum halen Cumhurbaşkanı olan Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı da üstlenmesiyle aşırı güçleneceği gibi bir algıya neden oluyor... Hayır tarafı da bunun istismarını yapıyor.

Oysa, eğer Cumhurbaşkanımız seçilmiş bir cumhurbaşkanı olmasa ve seçilmiş Başbakan olsaydı, bu sisteme göre, Başbakan aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı görevini de üstlenmiş olacaktı!

Aslında sistemin özü de budur: Yürütmenin başı olan Başbakan'a aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı görevini de vermektir... Tabii iki ünvan bir arada olamayacağı için bunlardan biri olan Cumhurbaşkanı ünvanı kullanılacak.

Muhalif taraf ısrarla işi Tayyip Erdoğan üzerinden götürdüğü için, sistemin ruhu halkımız tarafından kavranamıyor... Çünkü  zaten seçilmiş bir Cumhurbaşkanı var, o halde bu değişiklik neden gerekiyor, gibi bir tereddüt söz konusu olabiliyor.

Oysa, seçilmiş bir Cumhurbaşkanının yanında bir de seçilmiş Başbakan var... Yeni sistemi gerekli kılan da bu çarpıklığı ortadan kaldırmak... İki seçilmişin yürütme konusunda çatışma ihtimali her an mevcut zira.

Tekrar ediyorum: Bu paket, Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanıyken gelseydi... O zaman seçilmiş Başbakan olan Tayyip Erdoğan'ın aynı zamanda Cumhurbaşkanı olması çok anlaşılabilir bir durum olacaktı...

Yürütmenin başı olan Başbakan aynı zamanda Cumhurbaşkanı olacaktı ama bunlardan daha üst düzey olan Cumhurbaşkanlığı ünvanını kullanacaktı.

Olan şimdi de bu... Ama halen seçilmiş bir cumhurbaşkanı olduğu için, sanki yürütmenin başı olan Başbakanın yetkileri gasp ediliyormuş gibi bir hava oluşturuluyor...

Bunu aşmak ve sistemi daha anlaşılır kılmak için Başbakanlık açısından bakarak anlatmak da fayda var, diyorum.

Sonuç olarak: Cumhurbaşkanlığı Hükumeti sisteminde Cumhurbaşkanı Başbakanlığı da yüklenmeyecek, Başbakan aynı zamanda Cumhurbaşkanı olarak seçilmiş olacak...

Ne yazık ki, sisteme sadece Tayyip Erdoğan açısından bakıldığı için, Türkiye'nin geleceği için çok önemli olan bu değişiklik bazı kafalarda tereddüt yaratıyor.

Biz, referandumda EVET diyerek, bugüne kadar yürütmenin başı olarak seçtiğimiz Başbakanlara aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı görevini de yüklüyoruz... Böylece, devletin başında her an çatışma doğuracak bir ikiliğe son veriyoruz.

İşin aslı budur!.. O halde, meseleyi biraz da bu yönüne vurgu yaparak anlatın diyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4269
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 797
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster