Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
609
 

Referandumdan Önce Kıyameti Koparıyorlardı, Görüldüğü Gibi Kıyamet Kopmadı

Referandumdan Önce Kıyameti Koparıyorlardı, Görüldüğü Gibi Kıyamet Kopmadı
 

Silahsız, demokratik yolla cesaretli girişimler bu tarihten sonra karşılığını görecek. Kuzey Irak referandumu bunun en belirgin örneği.

Bazı şeyleri göze almış insanlara hiçbir şey yapamazsınız, daha doğrusu yapmak istemezsiniz.

Referanduma sözde dünya karşı; ah bir niyet okuma şansımız olsaydı… Elin Amerika’sı niye karşı olsun ki, dostları küstürmemek…

Hem karşı öyle olunmaz, fiili müdahalede bulunursun; kınamaymış ambargoymuş geç bunları…

Referandumun sonucu belli olmadı ama belli gibi; uluslar arası tepkiler nedeniyle sonucun açıklanmasının yavaştan alındığı da görülüyor.

Elbet ülkemiz için de olumsuz bir durum; ancak işte toplumların kendilerince demokrasi taleplerine pek karşı durulamıyor. İlgili ülkelerin tepkileri tabii ki farklı olacak.

Referandum öncesi ortaya konan tavırlar yapılmasın diyeydi; artık yapıldıktan sonra askeri müdahalenin olacağını düşünmüyorum.

Endişeme gelince; Kürtlerin demokrasi hassasiyetine güvenmiyorum ve bu nedenle referandum sonrası bölgedeki Türkmenler ile Arapların statüleri belirsiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu düşünme mantığına göre ülkemizdeki yaşayan kürtlerde rfatandum yapsa oylama farklı sonuç çıkmaz.Madem bu işler refandumla oluyor . O zaman kurtuluş savaşı vermemize ne gerek vardı. İşte egermenliğn ne olduğunu anlamamışlar bir ülkenin refarandumla kurulduğunu sanır,

yadaosman 
 03.10.2017 10:57
Cevap :
Objektif olarak bu konudaki görüşlerimi yazmaya çalıştım. Yorumunuz için teşekkür ederim.  09.10.2017 20:01
 

Ulke idare etmek aynen buyuk bir sirketi idare etmeye benzer. Eger calisaninin guvenini kaybedersen eninde sonunda isletme son bulur. Tipki ulke vatandasinin kendini yonetenlerine oldugu gibi. Dinin Max'in aciklamasindaki gibi afyon gibi kullanilmasi bir sure sonra aliskanlik yapar ve etkisini gostermez. Bu acidan, ulkeler itidal ve guven easina gore yonetilmeleri esas olmalidir. Yuce tanrim ulkemi ve insanlarini korusun.

Newyorker 
 27.09.2017 15:41
Cevap :
"Dinin Max'ın açıklamasındaki gibi afyon gibi kullanılması bir süre sonra alışkanlık yapar ve etkisini göstermez." Yorumunuzda bu cümlenin altını çizdim, teşekkür ederim.  28.09.2017 9:33
 

Askeri seçeneğin hayata geçirilmesi zaten zor da -günlerce vurgulanan- diğer yaptırımların uygulamaya alınması gerekir. “Referandumu yaparsan bak sana şunları şunları yaparız.” diye günlerce en yüksek tonda uyardık. Korkmadı kimseden ve dediğini de yaptı. Şimdi de gözünü dikmiş bize bakıyor. Her geçen gün inandırıcılığımızı kaybediyoruz ve umarım yaptırımlar hızla gelir, yoksa “Türkiye kızar bağırır; ama hiçbir şey yapmaz!” der çıkar işin içinden:( Sonra da tut tutabilirsen:((

Ata Kemal Şahin 
 26.09.2017 17:43
Cevap :
Çok anlamlı ve önemli bir yorumda bulunmuşsunuz, her bir satırını dikkatle okudum.  28.09.2017 9:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5634
Toplam yorum
: 14294
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster