Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
679
 

Referenduma giderken

Referenduma giderken
 

Anayasa Değişikliği İçin Halk Oylaması


Son iki aydır Anayasa Değişikliği, Halkoylaması, Referendum gibi kelimelerle Türkiye'nin gündemi değiştirildi. Bu sözde gündem gerçekten bizim için bir fayda sağlayacak mı? Bütün emek, zaman ve paranın bu denli hoyrat bir şekilde harcanmasına ne demeli? Bir referendum Avrupa Devletlerinde yapılsa nasıl yapılırdı acaba? İncelemek lazım. Bence bu bir tez konusu. Umarım, Üniversitede yüksek lisans yapan birisi bu konuyu araştırır ve yayınlar.

Bizdeki yanlışları kendimce şöyle sıralayabilirim. Referendum maddeleri karşılaştırmalı olarak tüm halkımıza anlatılmadı. Nasıl anlatılabilirdi?

Ne yapıldı? Bazı televizyon kanalları, izleyicilerine anlattı, ancak anlatırken, maddelerin aralarında inanılmaz örnekler verdi. Sanki bu yeni maddeler Türkiye'nin sorunlarını çözecekmiş gibi taraflı bir şekilde anlatıldı.

Ne yapılmadı? Bu görev bence Yüksek Seçim Kurulunun veya TBMM'nin olmalıydı. Eski ve Yeni maddeler, değişen ve iptal olan maddeler, tüm halkımıza tüm televizyon kanallarından aynı günlerde ve saatlerde tarafsız olarak yapılan bir televizyon programı ile anlatılmalı ve bir kaç kez tekrarlanmalıydı.

Bu halk oylaması sırasında bütün, fakir ve gariban TÜRK halkı için iftarlar yapıldı ve iftar yemeklerinde EVET propagandaları yapıldı. Halk oylamasının zamanı çok iyi ayarlandı. Kutsal Ramazan Ayının hemen arkasında ve 12 Eylül İhtilalinin yıldönümü olan bu güne ayarlandı. İktidarın bu konuyu ne kadar iyi hazırladığını düşünürseniz, oylamanın sonucunun EVET çıkacağı görülecektir. Psikolojik propaganda ve halk oylamasını destekleyen şahitler ve olayı yaşayan kişiler çok kullanıldı. Şehit törenlerine ağlamayan, ama yıllar önce idam edilmiş bir genç için ağlayan birilerini gördü bu ülke. Bence bu halk oylaması Türkiye'nin bir dönüm noktası.

Eskiden bazı kesimlerin çok kullandığı, "hayırlı olsun, hayırlı günler, hayırlı işler, hayırlı akşamlar" gibi dilekler artık kullanılmaz oldu. Nedeni neder acaba?

12 Eylül günü yapılacak olan halk oylamasının Tüm Türk Halkına hayırlı olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir çok teknik hataya imza atmışsınız. Öncelik Yüksek Seçim kurulu hakimlerden oluşan bir kuruldur ve zamanlamayı seçim veya referandum olsun bu kurul bünyesinde oluştururlar. Burada eğer bir terslik olsaydı inanınız ilk önce siyasi partiler yek vücud karşı çıkarlardı. KİMSEDEN BU HUSUSDA SES YOK. İkincisi her gün gazetelerin en arka sayfasında mukayeseli referandum maddeleri eski ve yeni maddeler olarak zaten verilmektedir. Yandaş medyanın gazetesidir onlar diye düşünecek olursanız bu hususda ufak bir araştırma yapmanızı öneririm. EVET olayına gelince, Bundan sonra sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmalarının önü kesilecek. Darbeler tarih olacak. HSYK bağımsız mahkemelerden mecburen üye alacak ve kısır döngüden kurtarılacak. Kadınlara ve çocuklara pozitif ayrımcılık yapılacak. Hani kadın sığınma evleri vesaire isteniyordu. İşte anayasaya sığınma değil onuruyla vatandaş olarak kalabileceği kadın konaklama evleri vesaire. EVET demek için ombudsmanlık müessesi de var. Hangisine hayır

Atila SARUHAN 
 10.09.2010 3:11
 

Yapmayın Allah aşkına. Şimdiye kadar gerçek hayırın ne olduğunu bilmeyenler bile hayırlı akşamlar dilemeye başladılar. Böyle boş laflarla bir yere varılmaz. 82 anayasası oylanırken de bu "hayır"lı günler "hayır"lı akşamlar lafı çok kullanılmıştı ama % 92'yle geçmişti. Onun için kimsenin hayır kelimesini ağzına almaktan korktuğu falan yok merak etmeyin siz. Öte yandan bil(me)diğiniz gibi hükümet referandum sürecini 2 aya indirmişti. Yüksek Seçim Kurulu bunu kabul etmeyip 4 aya uzattı ve 12 Eylül tarihini bilerek isteyerek hükümete inat kendisi koydu. Çünkü 12 Eylül'e de, 82 Anayasasına hep "hayır" dendiği için, jayır denmesi kolaylaşsın diye bu tarihi seçti ama, millet artık sanıldığı kadar aptal değil. Neye evet neye hayır diyeceğini biliyor. MHP-CHP-PKK saflaşmasından ortaya çıkan sonuç, sağduyulu vatandaşa ne yapması gerektiğini gayet güzel anlatıyor. Sanırım onların da çoğu bize hayır propogandası yapmalarına rağmen, sandıkta evet diyecekler. Selam ve saygılarımla...

Ahmet YILMAZ 
 10.09.2010 3:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1041
Kayıt tarihi
: 07.12.06
 
 

1965 Manavgat doğumluyum. Eğitim ve öğrenim yaptıktan sonra iş hayatına atıldım. Çalışma hayatım ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster