Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
58
 

Reflü (2)

Reflü, geriye kaçış demektir. Genelde reflü deyince mide reflüsü akla gelir. Buna

tıp dilinde kısaca GÖR (Gasroözefajial reflü) denir. Asitli mide içeriğinin yemek borusuna, oradan ağza kadar gelmesi, buraları tahriş ederek rahatsızlık vermesidir. Normalde mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçık (sfinkter) buna izin vermez ama çeşitli nedenlerle bu sfinkterde yetersizlik ve gevşeme meydana gelirse reflü oluşur. Bazı yiyecekler reflüye neden olur; bunlardan kaçınmak fayda edebilir.

REFLÜ TETİKLEYİCİLERİ

Hangi besinler reflüye neden olur?

Daha çok yiyip içtiklerimiz reflüye neden olur. Bir defada aşırı yemek de reflüyü tetikler. Bunun için ilk kural, küçük porsiyonlar halinde ve yavaş yemek, yediklerimizi iyice çiğnemektir.

Sürekli hızlı mı yiyorsunuz?

Hızlı yemek, yerken acele etmek de reflüye davetiye çıkarır. Yemekleri peş peşe kaşıklamak, iyice çiğnemeden yutmak sindirimi zorlaştırır.

Aşırı yağlı yiyecekler midede uzun süre kalır. Ne kadar uzun süre kalırsa o kadar çok rahatsızlık verir. Kızarmış piliç, patates ve kanat gibi yiyecekler reflü tetikleyicileridir.

Ama sevdiğiniz yiyecekleri farklı bir şekilde pişirerek tüketebilirsiniz. Kızartmak yerine fırında pişirmek, haşlama veya ızgara yapmak gibi.

Asitli yiyecek ve içecekler de reflüyü tetikler. Domates salçası, soslar, portakal ve greyfurt suyu, limonlu içecekler bunların başında gelir. Bunların tüketimi sınırlandırılmalı ve aç karına alınmamalı. Sirke de asidiktir. Dikkatli olmak gerekir. Kuşkusuz her birey farklıdır; ne yiyip yemeyeceğini ve ne kadar yiyeceğini kendisi tespit etmelidir.

NE YAPMALI?

Reflüden korunmak için bazı içeceklerden de uzak durmak gerekir. Bunların başında aşırı çay, kahve, kola, diğer asitli içecekler ve alkollü içkiler gelmektedir. Asitli içecekler mide asidini artırarak, alkollü içkiler kapakçığı (sfinkteri) gevşeterek reflüye neden olur. Bunların aksine su, süt ve bitki çayları reflüye iyi gelir. Yemek yerken içilen su mide asidini dilüe ederek reflü ihtimalini azaltır. Kahve, çay gibi içeceklerden vaz geçemiyorsanız az miktarda içebilirsiniz. “Azı karar, çoğu zarar.”

Çikolata da kafein içerir ve reflüyü tetikler. Nefsinizi öldürmek için bir miktar tadına bakabilirsiniz. Yağlı yiyeceklerin ardından ve aç karına almamakta yarar var.

Biber gibi baharatlar, baharatlı yiyecekler mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçığı gevşeterek reflüyü tetikler. Soğan ve sarımsağın da reflüyü azdırıcı etkisi vardır.

Reflüye iyi gelen yiyecekler: Sebze, et, balık türü yiyecekler pişirilerek, haşlanarak tüketilmeli. Yukarda da belirtildiği gibi aşırı baharat ve sostan uzak durulmalı. Süt ve süt ürünleri serbesttir. Hele çorbalar tavsiye edilen içecektir.

REFLÜ GÜNLÜĞÜ TUTUN

Hangi yiyeceğin ve içeceğin reflüye neden olduğu ya da iyi geldiği kişiden kişiye değişir. Mesela bazılarına baharatlı yiyecekler dokunurken, bazılarına dokumaz. Kimisine süt iyi gelirken, kimisine maden suyu fayda eder. Onun için bir reflü günlüğü tutmak işe yarayabilir.

SAKIZ ÇİĞNEYİN

Sakız çiğnemek tükürük salgısını artırır, bu da mide asidini nötralize eder ve mide boşalmasını hızlandırır. Bu ikisi reflüyü önler.

DİĞER TAVSİYELER

Yemekten hemen sonra uzanmayın

Akşam yemeği ile yatış saati arasında en az 3 saat olmalı

Sigara, alkol ve stresten uzak durun

Normal kilonuzu koruyun

*

Yine de arada bir reflü yaşamak normal sayılır, ancak çok sık oluyorsa reflü hastalığınız (İngilizce: GERD) olabilir, bunun için doktora başvurun.

*

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

1 Kas. 19

Kocaeli

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok önemli bilgiler vermişsiniz gerçekten

Kerim Korkut 
 05.11.2019 20:52
Cevap :
Teşekkür ederim, mutlu oldum.   06.11.2019 7:48
 

Sayın doktorum Atanur Bey, sağlığımızla ilgili vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürler. Sağ olunuz , var olunuz...

Abdülkadir Güler 
 03.11.2019 3:00
Cevap :
Ben teşekkür ederim Abdülkadir Abim. Siz de sağ olunuz, var olunuz. Mutlu pazarlar.   03.11.2019 12:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 452
Toplam yorum
: 3013
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 283
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster